Práce z domova

23. července 2010, 14:00 - Klára Antošová, Hays Czech Republic s.r.o.
23. července 2010, 14:00

Práce z domova je stále žádanějším benefitem. Nejvíce žádanou a oceňovanou výhodou je u IT expertů, případně u maminek na rodičovské dovolené. Práci z domova také oceňují především rodiče malých dětí, handicapované osoby nebo lidi pečující o své blízké, případně ti, kdo žijí v malých odlehlých vesnicích.

Autor: Pixmac.cz.

S tím souvisí i technické vybavení společnosti, které musí splňovat určitá kritéria. Zaměstnavatel by měl myslet i na možnost zabezpečení připojení a případné hrozby zneužití dat. Z tohoto důvodu je ve většině případů poskytnut vzdálený přístup stálým zaměstnancům, kteří již získali plnou důvěru zaměstnavatele.

U většiny zaměstnání ale nelze pracovat pouze z domova. Nejoblíbenější formou je tedy kombinace práce v kanceláři a práce z domova, tedy 3 dny v týdnu v kanceláři, zbytek doma. Zaměstnanci by měli zůstat v kontaktu se společností, účastnit se porad, školení a prezentací.

Zkušenosti s home office mají i ve společnosti Vodafone, jak potvrzuje Adéla Konopková, PR Specialist: „Zaměstnanci Vodafonu mohou využívat po domluvě se svým nadřízeným home office, pokud to jejich pozice dovoluje. Práci z domova oceňují zejména maminky, které se tak mohou starat pohodlně o své děti. V loňském roce Vodafone navíc spustil unikátní program Flexi Office, neboli flexibilní kancelář, díky kterému zaměstnanci nejsou vázáni na své pevné pracovní místo. Mohou pracovat v kanceláři, kde své stoly sdílejí se svými kolegy, nebo i z domova. V programu nejsou zaměstnanci hodnoceni podle počtu odpracovaných hodin, ale podle svého výkonu. Cílem celého programu je umožnit zaměstnancům najít lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem a také efektivně nakládat s pracovním prostorem. V současné době program využívá více než 350 zaměstnanců a počítáme s jeho dalším rozšiřováním.“

Výhody

Plusem pro zaměstnance je úspora času a nákladů na dojíždění do zaměstnání, možnost upravit si pracovní dobu podle svých potřeb, možnost lépe sladit práci a péči o rodinu. Zaměstnanci se tak mnohdy cítí spokojenější. Poukazují hlavně na lepší pracovní výsledky způsobené možností nerušeně soustředěně pracovat a to ve chvíli, kdy jim to zrovna jde.

Výhody plynou hlavně pro výše zmíněné matky na rodičovské dovolené, které se pozvolna zapojují do práce a de facto nikdy neztratí kontakt s firmou. Plusem pro zaměstnavatele je úspora nákladů za nájem kanceláře, energii, případně za relokaci pracovníka, či za cestovné. Další výhodou může do určité míry být fakt, že zaměstnanci mohou pracovat i po večerech, případně o víkendech a státních svátcích. Za tuto práci firma nemusí extra platit.

Vzdálený přístup může být efektivní motivací. Pokud nebude manager se zaměstnancem spokojen, může mu velice rychle přístup zrušit, případně po nápravě zase obnovit.

Nevýhody

Mínusem pro zaměstnance je izolace, omezený kontakt s lidmi, nutnost zvládat time management a sebekázeň. Často se pak stane, že člověk vyleze z postele a jde rovnou k počítači. Přístup z domova by měl mít opravdu zralý a zkušený člověk, který dokáže dobře plánovat a dodržovat termíny i bez přímého dohledu. Pro některé jedince je těžší oddělit soukromí od práce.

Workholikům hrozí práce „24 hodin denně“, naopak líní lidé nepracují, případně pracují méně.

Zaměstnavatel má menší kontrolu nad zaměstnancem, hůře se kontroluje a motivuje. Dále jsou to vyšší výdaje na ICT, případně ochranu dat.

Problémy mohou být v komunikaci, především u virtuálních týmů. Pokud je pracovní tým složen z členů na dálku, chybí tam neverbální komunikace a snadno může dojít k nedorozumění. Proto je třeba pevně nastavit pravidla práce a komunikace. I lidé ve virtuálních týmech by se měli čas od času setkávat.

„Práce z domova umožňuje lidem lépe skloubit pracovní a osobní život, nebo neztrácet čas zbytečným cestováním. „Každá firma hledá nové způsoby motivace svých zaměstnanců a snaží se být atraktivním zaměstnavatelem. Tento benefit je na trhu práce stále žádanější,“ říká Radka Blümlová, HR Managerka pro region Middle East společnosti Hewlett-Packard.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít