Práce po padesátce? Těžké ji najít!

26. května 2011, 13:23 - Profit, TZ
26. května 2011, 13:23

Uplatnění na trhu práce po padesátce je velmi obtížné. Kdo se nepostará sám o sebe, práci hledá jen velmi těžko.

Foto: Profimedia.cz

Nezaměstnanost, jejíž míra se během posledních měsíců lehce snížila, je pro lidi stále obrovskou hrozbou. Zaměstnanci nad 46 let tvoří ohroženou skupinu těch, které firmy v případě nouze propustí jako první. Mají sice bohaté pracovní i životní zkušenosti, nadhled, jsou loajální a často jsou také nositeli firemního know-how, ale mívají také vyšší příjmy.

Podle výzkumu agentury STEM, který se uskutečnil ve dnech 31. března – 8. dubna 2011, vyplývá, že 60 % lidí starších 46 let se bojí o práci.

Jak se zachovat, když má uchazeč o zaměstnání mizivé vyhlídky na novou práci? Jistou, i když trochu těžkou cestou je začít podnikat. Dobře promyšlená samostatná živnost nebo podnikání může přinést zdroj financí i uspokojení až do konce pracovní kariéry.

Pro lidi, kteří nemají vlastní podnikatelský nápad a nejsou zastánci velkého risku, je velmi spolehlivou cestou franšíza (obchodní značka a know-how společnosti jsou poskytnuty podnikatelskému subjektu, který si zaplatí licenci). Na trhu jich je spousta v téměř každém oboru, v České republice najdete všechny dostupné na portálu www.franchisinginfo.cz . Řada franšíz nemá velké nároky na odbornost ani finance franšízantů, přesto jsou úspěšné. V poslední době začaly efektivně spolupracovat s úřady práce.

Jak? Více o tom ví ředitel krajského úřadu práce v Plzni Vladimír Čada:„ Evidovaným uchazečům z řad nezaměstnaných, kteří by chtěli zahájit vlastní podnikatelskou činnost, může zajistit úřad práce vedle možnosti rozšíření jejich kvalifikace a získání praktických dovedností v rekvalifikačních kurzech také finanční prostředky pro zahájení této činnosti. Na podporu zahájení samostatně výdělečných osob se nově v letošním roce zavádí překlenovací příspěvek. Uvedený příspěvek se poskytuje na úhradu provozních nákladů, např. úhrady nájemného a služeb s ním spojené, nákladů na opravu a údržbu prostor, ve kterých se provozuje živnost.

Spolupráci s úřady práce si pochvaluje franšízová společnost Fornetti. Podobně nenáročnou franšízou je outletový obchod se značkovou módou BRAND NEW PRODUCTS. K dostání zde jsou originální módní modely známých značek, jako jsou např. Tommy Hilfiger, Tom Taylor, Lee Cooper, Wrangler, Mustang, Mexx, Esprit, Gin Tonic, Selected, Adidas, Puma, Lotto, Fila a další. Do sortimentu patří nejen kvalitní oblečení, ale i kabelky, šperky, boty a doplňky. To vše si zákazníci pořídí za zlomek původní ceny. Obchod může mít od 20m2, důležité je místo v centru dění, na náměstí, v nákupním centru, všude, kde je koncentrace lidí.

Firma existuje od roku 1987, v současné době provozuje 70 franšízových obchodů v Polsku, dva na Litvě, první tři obchody jsou v rukou českých franšízantů. Bohaté zkušenosti s prodejem oděvů může využít franšízant této značky za poměrně nízkou cenu. Za franšízu se platí roční poplatek 15 000 Kč. Spolu se zařízením a prvním zbožím prodejna vyjde zhruba od 250 000 Kč, podle velikosti a místa provozu. Takovou částku je možné dát dohromady například z odstupného ze zaměstnání a příspěvku z úřadu práce. Manažer značky v ČR Robert Szewczyk říká: „ Máme zájem spolupracovat s lidmi ve městech jako je Praha, Plzeň, České Budějovice, Ostrava, Olomouc, Pardubice, Ústí nad Labem, Hradec Králové, ale i další. Hledáme schopné a pracovité lidi, kteří mají chuť prodávat nebo podnikat. Naše franšíza je nízkonákladová s rychlou návratností. Když k tomu přičteme zkušenosti zralého člověka, našeho franšízanta, nemusíme mít obavy, že by obchod nevyšel. Máme velké zkušenosti a mechanizmy, jak eliminovat podnikatelská rizika.

Dnes už není třeba sedět doma v pantoflích a čekat, jestli se úřadu práce podaří najít nějaké místo. Franšíza je vynikající pracovní příležitost, kterou navíc v současné době stát finančně podpoří prostřednictvím úřadů práce. Další informace o podpoře podnikání najdete na integrovaném portálu MPSV ČR  http://portal.mpsv.cz. Informace o franšíze na www.brand-outlet.cz.

Obavy z nezaměstnanosti se za poslední rok zvýšily a přiblížily se maximálním hodnotám z roku 2005. Vyjadřuje je přes 60 % obyvatel (bez důchodců).

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 10. dubna 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1196 respondentů. Informace v tomto textu vycházejí většinou z odpovědí podsouboru 857 osob bez důchodců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít