Práce po padesátce? Těžké ji najít!

26. května 2011, 13:23 - Profit, TZ
26. května 2011, 13:23

Uplatnění na trhu práce po padesátce je velmi obtížné. Kdo se nepostará sám o sebe, práci hledá jen velmi těžko.

Foto: Profimedia.cz

Nezaměstnanost, jejíž míra se během posledních měsíců lehce snížila, je pro lidi stále obrovskou hrozbou. Zaměstnanci nad 46 let tvoří ohroženou skupinu těch, které firmy v případě nouze propustí jako první. Mají sice bohaté pracovní i životní zkušenosti, nadhled, jsou loajální a často jsou také nositeli firemního know-how, ale mívají také vyšší příjmy.

Podle výzkumu agentury STEM, který se uskutečnil ve dnech 31. března – 8. dubna 2011, vyplývá, že 60 % lidí starších 46 let se bojí o práci.

Jak se zachovat, když má uchazeč o zaměstnání mizivé vyhlídky na novou práci? Jistou, i když trochu těžkou cestou je začít podnikat. Dobře promyšlená samostatná živnost nebo podnikání může přinést zdroj financí i uspokojení až do konce pracovní kariéry.

Pro lidi, kteří nemají vlastní podnikatelský nápad a nejsou zastánci velkého risku, je velmi spolehlivou cestou franšíza (obchodní značka a know-how společnosti jsou poskytnuty podnikatelskému subjektu, který si zaplatí licenci). Na trhu jich je spousta v téměř každém oboru, v České republice najdete všechny dostupné na portálu www.franchisinginfo.cz . Řada franšíz nemá velké nároky na odbornost ani finance franšízantů, přesto jsou úspěšné. V poslední době začaly efektivně spolupracovat s úřady práce.

Jak? Více o tom ví ředitel krajského úřadu práce v Plzni Vladimír Čada:„ Evidovaným uchazečům z řad nezaměstnaných, kteří by chtěli zahájit vlastní podnikatelskou činnost, může zajistit úřad práce vedle možnosti rozšíření jejich kvalifikace a získání praktických dovedností v rekvalifikačních kurzech také finanční prostředky pro zahájení této činnosti. Na podporu zahájení samostatně výdělečných osob se nově v letošním roce zavádí překlenovací příspěvek. Uvedený příspěvek se poskytuje na úhradu provozních nákladů, např. úhrady nájemného a služeb s ním spojené, nákladů na opravu a údržbu prostor, ve kterých se provozuje živnost.

Spolupráci s úřady práce si pochvaluje franšízová společnost Fornetti. Podobně nenáročnou franšízou je outletový obchod se značkovou módou BRAND NEW PRODUCTS. K dostání zde jsou originální módní modely známých značek, jako jsou např. Tommy Hilfiger, Tom Taylor, Lee Cooper, Wrangler, Mustang, Mexx, Esprit, Gin Tonic, Selected, Adidas, Puma, Lotto, Fila a další. Do sortimentu patří nejen kvalitní oblečení, ale i kabelky, šperky, boty a doplňky. To vše si zákazníci pořídí za zlomek původní ceny. Obchod může mít od 20m2, důležité je místo v centru dění, na náměstí, v nákupním centru, všude, kde je koncentrace lidí.

Firma existuje od roku 1987, v současné době provozuje 70 franšízových obchodů v Polsku, dva na Litvě, první tři obchody jsou v rukou českých franšízantů. Bohaté zkušenosti s prodejem oděvů může využít franšízant této značky za poměrně nízkou cenu. Za franšízu se platí roční poplatek 15 000 Kč. Spolu se zařízením a prvním zbožím prodejna vyjde zhruba od 250 000 Kč, podle velikosti a místa provozu. Takovou částku je možné dát dohromady například z odstupného ze zaměstnání a příspěvku z úřadu práce. Manažer značky v ČR Robert Szewczyk říká: „ Máme zájem spolupracovat s lidmi ve městech jako je Praha, Plzeň, České Budějovice, Ostrava, Olomouc, Pardubice, Ústí nad Labem, Hradec Králové, ale i další. Hledáme schopné a pracovité lidi, kteří mají chuť prodávat nebo podnikat. Naše franšíza je nízkonákladová s rychlou návratností. Když k tomu přičteme zkušenosti zralého člověka, našeho franšízanta, nemusíme mít obavy, že by obchod nevyšel. Máme velké zkušenosti a mechanizmy, jak eliminovat podnikatelská rizika.

Dnes už není třeba sedět doma v pantoflích a čekat, jestli se úřadu práce podaří najít nějaké místo. Franšíza je vynikající pracovní příležitost, kterou navíc v současné době stát finančně podpoří prostřednictvím úřadů práce. Další informace o podpoře podnikání najdete na integrovaném portálu MPSV ČR  http://portal.mpsv.cz. Informace o franšíze na www.brand-outlet.cz.

Obavy z nezaměstnanosti se za poslední rok zvýšily a přiblížily se maximálním hodnotám z roku 2005. Vyjadřuje je přes 60 % obyvatel (bez důchodců).

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 1. – 10. dubna 2010. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídal soubor 1196 respondentů. Informace v tomto textu vycházejí většinou z odpovědí podsouboru 857 osob bez důchodců.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár…
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Technologie
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít