Práce k advokátům sama nepřijde

13. července 2009, 17:07 - Eva Jarešová
13. července 2009, 17:07

Peterem Valertem

Navzdory chmurným vizím o dopadech finanční krize na právní odvětví se lze setkat s názory, podle nichž není situace až tak tragická, jak se očekávalo. Například Peter Valert, šéf tuzemské kanceláře DLA Piper, konstatuje, že v Praze jeho firmě za poslední měsíc práce přibyla. „Pokud jde o světovou síť, propustili jsme asi jako každá firma nějaké lidi v Americe, ve Velké Británii a v Asii. Za letošní první čtvrtletí jsme ale splnili plánovaný rozpočet, což je pozitivní,“ upozorňuje. Jak navíc dodává, pro mezinárodní advokátní kanceláře bude podle něj na světě místo vždy.

EURO: Prezident Barack Obama nedávno jmenoval hispánskou soudkyni Soniu Sotomayorovou do řad amerického Nejvyššího soudu. Co si o jeho volbě vzhledem ke svým americkým vazbám myslíte? VALERT: Od doby, kdy Ronald Reagan v roce 1987 nominoval Roberta Borka, se vše velmi zpolitizovalo. Tehdy proti Borkovi vystoupili demokraté a v podstatě ho označili za rasistu. Kvůli tomu jeho nominace v Senátu neprošla. Republikáni nyní prohráli volby, jsou oslabení a tohle je jedno z mála míst, kde mohou na Obamu zaútočit. Sonia Sotomayorová vypadá podle mě jako schopná soudkyně. Před časem sice na veřejnosti řekla věc, které se republikáni chytili (uvedla, že moudrá hispánská žena by jako soudce zřejmě dospěla k lepším rozhodnutím než bílý muž – pozn. red.), myslím si ale, že na konci ji Senát schválí. I když to asi bude trochu trvat. Jde o to, že republikáni interpretují americkou ústavu striktněji než demokraté. Například právo na potrat přímo v ústavě obsažené není, podle liberálů je ale odvozené z práva na soukromí, které zaručeno je. Republikáni naproti tomu říkají, že v ústavě prostě není. Sotomayorová je na té liberální straně.

EURO: Jak hodnotíte dosavadní kroky prezidenta Obamy v boji proti krizi? VALERT: Kdyby se do americké ekonomiky nenalily další peníze, bylo by vše ještě horší. Optimistické názory se ale, myslím, říkají hlavně proto, aby vůbec zněly. Já jsem naopak slyšel, že možná bude brzy mít velké problémy trh s komerčními nemovitostmi. Krize začala u rezidenčních nemovitostí a tohle by v USA měla být údajně další fáze, navíc ještě tisíckrát horší. Například obchodní centra postavená na základě půjček postrádají nyní ty, co by platili. Není to samozřejmě zaručené, jen možné. Navíc jakkoli peníze nalité do americké ekonomiky asi pomáhají, jeden den budou muset lidé všechno splatit. EURO: Jaké podle vás během deseti dvaceti let nastanou hlavní změny v globálním poskytování právních služeb? VALERT: Advokátní kanceláře budou muset být mnohem aktivnější a sledovat více trh. Zatímco dřív práce chodila sama, v budoucnu se o ni bude bojovat. Bude také obrovský tlak na ceny služeb. Doby, kdy se začínajícím právníkům platily neuvěřitelné částky, jsou za námi. Pokud jde třeba o outsourcování, je to zajímavá věc, pro naši kancelář ji ale zatím jako řešení nevidím. Je sice levnější, vždy tady ale bude problém týkající se kvality práce. Když pošlu úkol do jiné země, musím ho pak stejně zkontrolovat a nemůžu si být úplně jist výsledným produktem, protože úroveň kvality a zažitá praxe jsou v každém státě jiné. Pokud ale vzroste tlak na advokátní sazby, pak je možné, že k tomu budeme směřovat. Zatím jsme však na začátku. EURO: Z velkých tuzemských advokátních kanceláří často zaznívá, že jedním z projevů krize na trhu v Česku bude odchod zahraničních konkurentů. Chystáte se k němu? VALERT: Slyšel jsem to už několikrát. Asi dvakrát nebo třikrát nás již oslovily tuzemské kanceláře, že by se s námi chtěly sloučit. Naše odbornost a kontakty ve světě by jim totiž rozšířily klientelu a typy práce. Domnívám se ale, že pokud nastanou velké problémy, budou je mít obě skupiny kanceláří. A ne že se jen ty zahraniční z českého trhu stáhnou. My se k tomu navíc rozhodně nechystáme.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít