Pozvedněme prestiž řemesla

05. března 2008, 11:15 - Pavel Hanslíček
05. března 2008, 11:15

V Česku může nastat jen přechodné snížení stavební výroby

Stavební společnost Porr (Česko) se s produktivitou 15,5 milionu korun na zaměstnance stala vítězem ankety Top-Stav 100 nejproduktivnějších stavebních firem zveřejněné Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. „Toto umístění je především odrazem kvality našich pracovníků. V loňském roce se náš obrat zvýšil o čtvrtinu na téměř dvě miliardy korun, což jsme zvládli bez výraznějšího zvyšování počtu zaměstnanců. Navíc jako inženýringová firma zajišťujeme především řízení staveb, a to se odráží ve vyšší přidané hodnotě,“ říká předseda představenstva společnosti Porr (Česko) Ivo Štric, se kterým týdeník EURO hovořil o českém stavebnictví.

EURO: USA zažívají krizi trhu nemovitostí a vzrostla tuzemská sazba DPH z bytové výstavby. Čekáte i v ČR zpomalení růstu stavební výroby? ŠTRIC: V průměru určitě nikoli. Nanejvýše může nastat přechodné snížení bytové výstavby v řádu měsíců - developeři se totiž snažili uzavřít co nejvíce projektů do konce loňského roku. Poté však bude růst pokračovat. Zvyšování příjmů české střední třídy určitě změnu DPH vyrovná. Navíc poptávka po bytech je stále vysoká - v zajímavých lokalitách bývá již před výstavbou zamluveno až 30 procent bytů. Jiná situace může nastat u bank financujících nemovitostní projekty. Zde hypoteční krize povede k opatrnějšímu přístupu, tedy ke zhoršení podmínek financování.

EURO: Český stavební trh dříve táhla hlavně Praha. Platí to dosud? ŠTRIC: Trh roste silně i mimo hlavní město. Potvrzují to výsledky naší pobočky v Brně založené Porrem před třemi lety. Zde máme nasmlouvané zakázky v hodnotě přes jednu miliardu korun. Loni na podzim jsme otevřeli pobočku i v Českých Budějovicích a projekty, se kterými se zde setkáváme, potvrzují příchod nových developerů do vybraných regionů.

EURO: Česká ekonomika se potýká s nedostatkem pracovníků. Platí to i pro stavebnictví? ŠTRIC: Pracovní síly chybějí v celé Evropě a české stavebnictví není výjimkou. I my vnímáme tento problém, a proto se snažíme vyhledávání nových pracovníků zkvalitnit. Na rozdíl od většiny konkurentů máme poměrně decentralizovaný model řízení staveb. S tím jsou spojené jak značné pravomoci, tak zodpovědnost vedoucích projektů. Proto usilujeme o získávání mladých lidí nepoznamenaných jiným systémem práce. To se nám do jisté míry daří, o čemž svědčí náš poměrně velmi mladý tým kvalitních stavbyvedoucích. Komplikovanější je situace v dělnických profesích. Český stavební průmysl se dnes již neobejde bez zahraničních pracovních sil - stejně jako se bez nich neobešlo Rakousko či Německo. I proto většina zemí EU otevřela svůj pracovní trh novým členským zemím. A učiní tak brzy, navzdory strachu z přílivu cizinců, i Německo a Rakousko.

EURO: Proč právě v dělnických profesích je největší nedostatek kvalifikovaných pracovníků? ŠTRIC: V ČR chybí koncepčně řízené učňovské školství a veškeré řemeslné tradice zrušil komunistický režim. Systém socialistického učňovství zanikl se změnou režimu, aniž by jej odpovídajícím způsobem nahradil nový. Ani prestiž řemesel není po 50 letech devastace a kutilství taková, jaká by jim náležela, což odrazuje mladé lidi. V Rakousku má Porr jako jedna z největších stavebních společností vlastní systém výchovy učňů. To v ČR bohužel nefunguje a je zde jen velmi málo opravdových řemeslníků. Mnozí jsou ze zmíněných důvodů pouze samouci.

EURO: Pracoval jste třináct let v Rakousku. Existují rozdíly mezi českými a tamními stavaři? ŠTRIC: Vzdělání českých absolventů stavebních fakult je naprosto srovnatelné se západní Evropou. V některých případech se však liší způsob práce a myšlení. Čeští zaměstnanci bývají mnohdy lehkovážnější. Naopak Rakušané kladou větší důraz na preciznost a důslednost. Také máme problém s autoritami. Je v nás stále „socialistické rovnostářství“ a mnohdy je i dobře míněná rada braná jako kritika.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít