Pozvánky 1

27. prosince 2011, 17:32 - Kateřina Kuncová
27. prosince 2011, 17:32

Společnost

OD 29. LISTOPADU 2011 DO 15. LEDNA 2012

Dřevošrot Zdeňka Viléma Pozoruhodná výtvarná díla vyrobená z předmětů a věcí, které už svému původnímu účelu dosloužily, je možné obdivovat v libereckém Severočeském muzeu. Pouze dřevo a šrot, který hodně pamatuje, mohou vyprávět příběh, jenž vede divákovu fantazii – staré a vysloužilé věci v rukou libereckého výtvarníka Zdeňka Viléma dostávají novou funkci a podobu. Skulptury, často nejen statické, ale i pohyblivé a vydávající zvuk, vytváří ze starých radiátorů, žehliček či kamínek, hrnců a váz nebo hudebních nástrojů. Umělec nepohrdne ani tramvajovou trolejí, zpracovává cokoli starého a vytvořeného lidskýma rukama.

OD 2. PROSINCE 2011 DO 23. LEDNA 2012

Věznice: místo pro umění Přední současní umělci a vězni ze sedmi českých věznic poprvé společně vystavují v galerii v rámci projektu Věznice: místo pro umění. Účastnilo se ho na třicet umělců, mezi nimi laureáti a finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého, ale i řada jinak oceněných umělců vystavujících i v zahraničí. Dvojice ve složení umělec a odsouzený, ve kterých pracovali například Michal Pěchouček, Jiří Franta, David Böhm, Pavel Sterec, Filip Cenek, Eva Koťátková, Pasta Oner nebo Jaromír 99, vytvořily díla, která vycházejí ze současných uměleckých tendencí. Výstava Věznice: místo pro umění v Centru současného umění DOX nabízí konceptuální umění, malbu, sochu, grafiku, ale i práce inspirované graffiti nebo komiksy.

OD 9. PROSINCE 2011 DO 11. BŘEZNA 2012

Expedice Středověk Jedinečnou výstavu na téma Jak se žilo a bojovalo ve středověku, nabízí Západočeské muzeum v Plzni. Expozice umožní vžít se do pocitů, které měli lidé ve středověku. Návštěvníci se ocitnou ve středověké kuchyni, vyzkoušejí si dobové oděvy i válečné vybavení včetně koně a husitského vozu či nepohodlí útrpného práva. Ze stojanu v části expozice si lze sundat například středověký oděv a ten si obléci. Exponáty zapůjčené Moravským zemským muzeem doplňují originální archeologické nálezy především z historického centra Plzně a řada poznatků a aktuálních zjištění o životě obyvatel pozdně středověkého královského města.

OD 9. PROSINCE 2011 DO 9. DUBNA 2012

Tauromaquia: Tváří v tvář býku Unikátní výstava v Obecním domě v Praze představuje osobnosti světového umění, které spojuje velké téma: býčí zápasy. Pro umělce však neznamenaly pouze vášnivou podívanou na boj člověka se zvířetem, ale dávaly jim možnost prezentovat názory. Animální síla, kterou býk vyzařuje, rozehrává v dílech Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Franciska Goyi, Emila Filly a Karla Čapka fascinující obrazy.

OD 12. DO 15. LEDNA 2012

Festival íránských filmů V pražském kině Světozor se od 12. do 15. ledna uskuteční první ročník Festivalu íránských filmů. V České republice se vůbec poprvé uskuteční přehlídka íránské kinematografie v ucelené formě. Pořadatelem festivalu je i v Praze působící produkční skupina Tokada Productions. Snímky, které v rámci festivalu přiblíží život v současném Íránu, budou promítnuty během šestnácti projekcí: hrané v sekci Hraný film, dokumentární v sekci Teherán a krátkometrážní v sekci Krátké filmy. Publikum pražského kina Světozor čeká několik titulů, jež i v samotném Íránu vzbudily v poslední době největší pozornost. Podepsáni jsou pod nimi tvůrci jako Niki Karimi, Kambuzia Partovi anebo Shadmehr Rastin.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít