Pozor, nepřítel naslouchá!

09. června 2003, 00:00 - Pavel Šnajdr, snajdr@profit.cz
09. června 2003, 00:00

Odposlechy a monitorování osob jsou běžnou součástí našeho životaV ČR nabízejí technické prostředky a řešení pro odposlech, ale i proti němu, desítky firem. Odposlechem se dále podle odhadů zabývají více než tři tisíce detektivních agentur.Pravděpodobnost, že jste odposloucháváni, není vůbec malá.

Odposlechy a monitorování osob jsou běžnou součástí našeho života

V ČR nabízejí technické prostředky a řešení pro odposlech, ale i proti němu, desítky firem. Odposlechem se dále podle odhadů zabývají více než tři tisíce detektivních agentur.

Pravděpodobnost, že jste odposloucháváni, není vůbec malá. Naopak. Podle odborníků patří Česká republika v odposleších a sledování v poměru k počtu obyvatel na přední místa ve světě. V médiích se občas objeví informace o sledování některých politiků či různých zločinců ze strany BIS či policie. Monitorování osob či odposlech místností však provádí také celá řada soukromých firem. Stačí se podívat na internet. Ceny za podobné služby nemusí být někdy příliš drahé, na druhé straně se ale mohou vyšplhat do statisíců korun. Záleží samozřejmě na jejich kvalitě.

Co říkají zákony

Jediným trestným činem je podle současné legislativy odposlech telefonního hovoru. „Pokud budu například monitorovat vlastním nasazením nějakou místnost, tak je to trestné pouze v okamžiku, že bych na základě tohoto monitoringu někoho vydíral. V případě nahrávání telefonického hovoru je potřeba na to druhou osobu upozornit,“ upozorňuje Vladimír Drahoš ze společnosti PROBIN, s. r. o., která se specializuje právě na odstraňování odposlechů a monitorování všeho druhu. Všechny ostatní typy odposlechů kromě odposlechu telefonního hovoru jsou ale porušením Listiny základních práv a svobod občanů a spadají do občanskoprávních sporů. Pouze však v případě, že se je podaří odhalit a najít jejich pachatele. Zpravidla tomu tak není.

Jak se bránit?

Při důležitých jednáních se někdy může v podnikání jednat až o milionové škody, které se při současných cenách odposlechů a monitorování osob mohou někomu vyplatit až několikanásobně. Jak se dá proti tomu bránit? Existuje několik možností. Jednou z nich je najmout si specializovanou firmu, která pomůže operativní techniku odhalit a odstranit. Především je však potřeba být opatrní a citlivé údaje a informace sdělovat svým obchodním partnerům způsobem, který zaručuje, že se je dozví jen oni. I tady platí, že důležitou ochranou je prevence. Nikdy totiž není 100procentní záruka, že se pohybujete v prostředí, které je naprosto čisté.

Firmy nabízejí také odposlechy

Většina firem, které se specializují na odstraňování odposlechů, nabízí především ochranu proti odposlechu a vyhledávání odposlechových prostředků, odhalování vnitropodnikové kriminality, dodávku a montáž bezpečnostních systémů, ochranu počítačových dat a sítí a podobně. Na internetu existuje však celá řada soukromých firem, které jsou schopny provádět odposlech a monitorování na zakázku. Stejně tak jsou schopny i odstranit štěnice a jiné prostředky, které jsou k odposlechu používány. Často se podle některých zasvěcených zdrojů jedná o bývalé technické pracovníky StB, kteří tak nalezli nové uplatnění po skončení komunistického režimu. Mohou však existovat i výjimky. Společnost PROBIN, s. r. o., byla založena v roce 1997 lidmi, kteří se specializovali na bezpečnostní problematiku od roku 1991. „Nikdo z nás nikdy v minulosti nepůsobil v bezpečnostních složkách, ani nepracoval pro komunistickou StB,“ tvrdí Drahoš. Za dobu svého působení prověřili podle jeho slov technici firmy kancelářské prostory u cca 300 klientů. Za jednu hodinu je nyní firma schopna s 99procentní zárukou prověřit deset metrů čtverečných.

Důležitý je certifikát NBÚ

Podobných společností, nabízejících ochranu proti odposlechům, můžete najít u nás víc. Ne všechny ale mají certifikát od Národního bezbečnostního úřadu (NBÚ). „Požadavky a struktura našich zákazníků nás přiměly, abychom v roce 1999 požádali NBÚ o prověření nejen společnosti, ale i jejich zaměstnanců pro styk s utajovanými skutečnostmi. V současné době jsme držiteli Pověření pro stupeň »Tajné«,“ poznamenává Drahoš.

Co radí firmy, které nabízejí ochranu před odposlechem:

* V prověřovaných prostorách se doporučuje provést instalaci obrannětechnických prostředků a zavést kontrolovaný pohyb osob. Někdy neuškodí ani demonstrativně nainstalovaná kamera s dobře viditelnou obrazovkou, která monitoruje pohyb v místnosti.

* Obrannětechnické prohlídky provádět opakovaně v určitých intervalech. Doporučená frekvence je 2 až 4krát ročně v závislosti na četnosti důležitých jednání a typu činnosti společnosti. Neškodí také namátková kontrola před velmi důležitou poradou či jednáním.

* Dát všeobecně najevo, že prostory jsou zabezpečeny proti odposlechu a že zde dochází k pravidelným prohlídkám (v mnoha případech toto opatření výrazně zvýší prestiž společnosti). Utajení přesného termínu prohlídky.

* Důsledné používání elektronického zabezpečovacího systému v kontrolovaných prostorách.

* Některá důležitá jednání se doporučuje vést v sauně nebo ve sklepním bunkru.

Odposlouchávací zařízení se může skrývat kdekoliv ve vaší kanceláři.

FOTO: ARCHIV

„Nikdo z nás nikdy v minulosti nepůsobil v bezpečnostních složkách, ani nepracoval pro komunistickou StB,“ tvrdí Vladimír Drahoš ze společnosti PROBIN, s. r. o., která se specializuje na odstraňování odposlechů a na monitorování všeho druhu.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít