Pozor! Náš jídelníček opět zpohodlněl!

30. června 2003, 00:00 - Gabriela Bobková, styl@profit.cz
30. června 2003, 00:00

zdravíZdravotní stav české populace se na začátku devadesátých let výrazně zlepšil. Souviselo to s ozdravěním našeho jídelníčku. Přesto jsme zůstali nepoučitelní - naše zdraví se na prahu 21. století opět zhoršilo.V první polovině 90. let jsme se o své zdraví začali lépe starat.

zdraví

Zdravotní stav české populace se na začátku devadesátých let výrazně zlepšil. Souviselo to s ozdravěním našeho jídelníčku. Přesto jsme zůstali nepoučitelní - naše zdraví se na prahu 21. století opět zhoršilo.

V první polovině 90. let jsme se o své zdraví začali lépe starat. Přesto jsme z této správné cesty postupně sešli. Pozitivní trend ve vývoji našeho zdraví se zastavil a postupně se opět zhoršuje. Dokazuje to studie vědců z Institutu klinické a experimentální medicíny. Ti měřili rizikové faktory pro vznik kardiovaskulárních chorob a diabetu. Výsledky jsou nelichotivé: průměrná tělesná hmotnost české populace se zvyšuje, mírně stoupá průměrná hladina cholesterolu v krvi a zastavil se pokles krevního tlaku. Stejně jako ve všech vyspělých zemích se i v České republice stala problémem číslo jedna obezita a zvyšující se frekvence výskytu cukrovky (Více o cukrovce v příštím Profitu).

Smažák s hranolkami, prosím!

Ozdravování našeho jídelníčku se v některých parametrech zastavilo, v jiných se dokonce zhoršuje. Poměr spotřeby rostlinných a živočišných tuků se obrací zpět ve prospěch tuků živočišných, konzumujeme málo ryb. Konzumace ovoce a zeleniny roste, ale jen pomalu. Navíc ve prospěch ovoce. Přitom bychom měli jíst víc zeleniny, která má méně cukrů a více vlákniny. Zdražení mléčných výrobků způsobilo, že si jich dopřáváme z hlediska zdraví příliš málo. Pomalu také stoupá spotřeba ryb, tedy jednoznačně nejzdravějšího masa. Místo toho si rádi dáme maso s viditelným tukem, především červené, kterého bychom měli jíst co možná nejméně. Rovněž u výrobků z mouky (především světlé) bychom mohli naše chuťové buňky víc krotit. To samé snad ještě víc platí u smažených jídel - tedy hranolek, chipsů, řízků a smažených sýrů. Smažením jídla se zvyšuje celkový příjem tuků. Ale jsou tu i další negativa - vědci už nějaký čas bouřlivě diskutují o tom, jestli smažená jídla jsou, nebo nejsou rakovinotvorná.

Biftek na margarínu?

Pokud už se přece jenom rozhodneme udělat něco pozitivního pro naše zdraví, koupíme si nízkotučný výrobek („light“). Je sice se sníženým obsahem tuku, k naší smůle to ale velmi často kompenzuje zvýšení dávky cukru. Pokud už máme nějaké to kilo navíc a k tomu ještě máme chuť s ním bojovat, často si vybíráme špatnou metodu. Dodržováním drastických redukčních diet dosáhneme především „jojo-efektu“. Hodně chyb také naděláme nevhodným používáním tuků. Ty jsou přitom jednou z hlavních složek našeho jídelníčku. Často nerozlišujeme, že každý tuk má své specifické použití - za studena, na smažení. Další velkou neřestí je používání sádla ke smažení. Pokud jíme živočišné výrobky, zcela tím naplníme podíl nasycených mastných kyselin ve stravě. Když na živočišných tucích ještě jídlo připravíme, máme jich nadbytek. Navíc se sami připravíme o důležité nenasycené mastné kyseliny z rostlinných tuků, které naše tělo nutně potřebuje.

Pestrá strava je přeci zdravá!

Doporučení pro zdravou stravu tedy zní: Jezte pestrou stravu rozloženou do celého dne. Zvyšte spotřebu zeleniny (především salátů) a ovoce na množství půl kilogramu denně. Dodržujte pitný režim - denně vypijte minimálně dva litry tekutin, přednost dávejte vodě. Nezapomínejte na každodenní konzumaci mléčných výrobků. K vaření a přípravě pomazánek používejte pouze rostlinné tuky, do salátů přidávejte olej (především olivový). Pokud budete jíst maso, jezte ryby, ostatní libové, bez viditelného tuku. Omezte smažená jídla a vyhýbejte se chipsům a oplatkám s náplní. Nepřisolujte a omezte instantní polévky a jídla. Udržujte optimální tělesnou hmotnost a nezapomeňte na pravidelný sport nebo aspoň procházku na čerstvém vzduchu.

Když nebudete příliš často stoupat do horních pater pyramidy a budete se držet spíše vlevo, příznivou změnu jistě poznáte na vašem zdraví.

ILUSTRACE: FÓRUM ZDRAVÉ VÝŽIVY

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít