Pozor! Náš jídelníček opět zpohodlněl!

30. června 2003, 00:00 - Gabriela Bobková, styl@profit.cz
30. června 2003, 00:00

zdravíZdravotní stav české populace se na začátku devadesátých let výrazně zlepšil. Souviselo to s ozdravěním našeho jídelníčku. Přesto jsme zůstali nepoučitelní - naše zdraví se na prahu 21. století opět zhoršilo.V první polovině 90. let jsme se o své zdraví začali lépe starat.

zdraví

Zdravotní stav české populace se na začátku devadesátých let výrazně zlepšil. Souviselo to s ozdravěním našeho jídelníčku. Přesto jsme zůstali nepoučitelní - naše zdraví se na prahu 21. století opět zhoršilo.

V první polovině 90. let jsme se o své zdraví začali lépe starat. Přesto jsme z této správné cesty postupně sešli. Pozitivní trend ve vývoji našeho zdraví se zastavil a postupně se opět zhoršuje. Dokazuje to studie vědců z Institutu klinické a experimentální medicíny. Ti měřili rizikové faktory pro vznik kardiovaskulárních chorob a diabetu. Výsledky jsou nelichotivé: průměrná tělesná hmotnost české populace se zvyšuje, mírně stoupá průměrná hladina cholesterolu v krvi a zastavil se pokles krevního tlaku. Stejně jako ve všech vyspělých zemích se i v České republice stala problémem číslo jedna obezita a zvyšující se frekvence výskytu cukrovky (Více o cukrovce v příštím Profitu).

Smažák s hranolkami, prosím!

Ozdravování našeho jídelníčku se v některých parametrech zastavilo, v jiných se dokonce zhoršuje. Poměr spotřeby rostlinných a živočišných tuků se obrací zpět ve prospěch tuků živočišných, konzumujeme málo ryb. Konzumace ovoce a zeleniny roste, ale jen pomalu. Navíc ve prospěch ovoce. Přitom bychom měli jíst víc zeleniny, která má méně cukrů a více vlákniny. Zdražení mléčných výrobků způsobilo, že si jich dopřáváme z hlediska zdraví příliš málo. Pomalu také stoupá spotřeba ryb, tedy jednoznačně nejzdravějšího masa. Místo toho si rádi dáme maso s viditelným tukem, především červené, kterého bychom měli jíst co možná nejméně. Rovněž u výrobků z mouky (především světlé) bychom mohli naše chuťové buňky víc krotit. To samé snad ještě víc platí u smažených jídel - tedy hranolek, chipsů, řízků a smažených sýrů. Smažením jídla se zvyšuje celkový příjem tuků. Ale jsou tu i další negativa - vědci už nějaký čas bouřlivě diskutují o tom, jestli smažená jídla jsou, nebo nejsou rakovinotvorná.

Biftek na margarínu?

Pokud už se přece jenom rozhodneme udělat něco pozitivního pro naše zdraví, koupíme si nízkotučný výrobek („light“). Je sice se sníženým obsahem tuku, k naší smůle to ale velmi často kompenzuje zvýšení dávky cukru. Pokud už máme nějaké to kilo navíc a k tomu ještě máme chuť s ním bojovat, často si vybíráme špatnou metodu. Dodržováním drastických redukčních diet dosáhneme především „jojo-efektu“. Hodně chyb také naděláme nevhodným používáním tuků. Ty jsou přitom jednou z hlavních složek našeho jídelníčku. Často nerozlišujeme, že každý tuk má své specifické použití - za studena, na smažení. Další velkou neřestí je používání sádla ke smažení. Pokud jíme živočišné výrobky, zcela tím naplníme podíl nasycených mastných kyselin ve stravě. Když na živočišných tucích ještě jídlo připravíme, máme jich nadbytek. Navíc se sami připravíme o důležité nenasycené mastné kyseliny z rostlinných tuků, které naše tělo nutně potřebuje.

Pestrá strava je přeci zdravá!

Doporučení pro zdravou stravu tedy zní: Jezte pestrou stravu rozloženou do celého dne. Zvyšte spotřebu zeleniny (především salátů) a ovoce na množství půl kilogramu denně. Dodržujte pitný režim - denně vypijte minimálně dva litry tekutin, přednost dávejte vodě. Nezapomínejte na každodenní konzumaci mléčných výrobků. K vaření a přípravě pomazánek používejte pouze rostlinné tuky, do salátů přidávejte olej (především olivový). Pokud budete jíst maso, jezte ryby, ostatní libové, bez viditelného tuku. Omezte smažená jídla a vyhýbejte se chipsům a oplatkám s náplní. Nepřisolujte a omezte instantní polévky a jídla. Udržujte optimální tělesnou hmotnost a nezapomeňte na pravidelný sport nebo aspoň procházku na čerstvém vzduchu.

Když nebudete příliš často stoupat do horních pater pyramidy a budete se držet spíše vlevo, příznivou změnu jistě poznáte na vašem zdraví.

ILUSTRACE: FÓRUM ZDRAVÉ VÝŽIVY

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít