Pozor, klíště aneb vemte nohy na ramena!

14. července 2003, 00:00 - Gabriela Bobková, styl@profit.cz
14. července 2003, 00:00

ZDRAVÍKlíšťata jsou cizopasníci, patří mezi roztoče. Na světě se vyskytuje kolem 650 různých druhů. Vesměs jde o parazity, kteří ke svému vývoji potřebují krev.Klíště obecné se u nás vyskytuje převážně v lesnatých oblastech do nadmořské výšky 600-800 metrů. V přírodě se klíšťata objevují brzy na jaře.

ZDRAVÍ

Klíšťata jsou cizopasníci, patří mezi roztoče. Na světě se vyskytuje kolem 650 různých druhů. Vesměs jde o parazity, kteří ke svému vývoji potřebují krev.

Klíště obecné se u nás vyskytuje převážně v lesnatých oblastech do nadmořské výšky 600-800 metrů. V přírodě se klíšťata objevují brzy na jaře. V létě jejich množství většinou klesá, další vrchol nastává počátkem podzimu. Klíšťata čekají na hostitele přichycená na vegetaci, nikdy tedy nepadají například z korun stromů. Okamžik zakousnutí většinou necítíme, do rány se současně vylučuje směs látek, které tiší bolest a zároveň brání srážení krve, působí rozšíření cévy a oslabují imunitní schopnost těla. Teprve později začne rána nepříjemně svědit. To už je klíště pevně zakousnuté. Klíšťata u nás přenášejí klíšťovou encefalitidu, lymeskou borreliózu, tularemii a Q-horečku. Z těchto nákaz jsou pro člověka nebezpečné především první dvě.

Klíšťová encefalitida

Klíšťový zánět mozku a mozkových blan je zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Infekce se šíří především přisátím infikovaného klíštěte, ale může k ní dojít i při požití mléka infikovaných zvířat, nejčastěji koz. Rizikovými oblastmi výskytu jsou většinou listnaté nebo smíšené lesy v nižších polohách. Onemocnění je sezonní, souvisí s cyklem aktivity klíšťat. Je to období od dubna do poloviny října s maximem na počátku června, postupným ubýváním v červenci a v srpnu a druhým zvýšením četnosti v září. Inkubační doba je 7-14 dnů. Onemocnění probíhá ve dvou fázích. V prvé fázi (trvá 4-15 dní) se objevují horečky, bolesti hlavy, malátnost, nevolnost, bolesti v kloubech. Stadium je někdy nevýrazné, hrozí, že mu nevěnujeme patřičnou pozornost a přechodíme jej. Druhá fáze nastupuje po několikadenním klidu - opět se objeví horečky a v různé intenzitě příznaky postižení centrálního nervového systému.

Lymeská borrelióza

Tuto nemoc vyvolávají spirálovité bakterie, které cirkulují mezi divoce žijícími zvířaty (hlodavci, lesní zvěř). Lymeská borrelióza má časné a pozdní stadium onemocnění. V časném stadiu je typickým příznakem pomalu se šířící červená skvrna (nemusí se ale objevit) v místě přisátí klíštěte. Nejčastější inkubační doba je 7-14 dní. Častým příznakem může být také horečka, třesavka, bolesti ve svalech, únava. Po několika týdnech, většinou do tří měsíců, se mohou vyskytnout různé projevy postižení nervového, kardiovaskulárního a kloubního systému. Pozdní stadium se projevuje zhruba za 6-12 měsíců, zejména postižením kloubů, kůže, nervového systému a má chronický průběh. Borrelióza napodobuje mnoho jiných nemocí, její diagnóza nebývá snadná. V ČR jí onemocní ročně 2-4 tisíce lidí.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Očkování se provádí vakcínou, která obsahuje inaktivované (oslabené) viry. Nechrání proti jiným infekcím, které může klíště přenášet, například lymeskou boreliózu. Základní očkování se provádí podáním tří očkovacích dávek. Člověk je chráněn až po aplikaci druhé dávky. Přeočkování se provádí po 3 letech. Další možnou a vysoce účinnou ochranou je tzv. pasivní imunizace. Formou injekce jsou do organizmu vpraveny protilátky chránící proti klíšťové encefalitidě. Výhodou tohoto postupu je rychlý nástup ochrany (do 24 hodin), ale nevýhodou je její krátké trvání (cca 1 měsíc). Tato možnost se nevyužívá tak hojně.

Jak se chránit před onemocněním

Noste světlebarevné oděvy, pokud možno s dlouhými rukávy, a dlouhé nohavice zastrčené do ponožek. Nezapomeňte na repelentní prostředky proti klíšťatům, postříkejte jimi jak oděv, tak i kůži. Po návratu domů se kompletně převlečte, vytřepte oblečení a prohlédněte celé tělo. Pokud máte domácí zvířata, také je prohlédněte.

Jak vyndat klíště

Postižené místo důkladně dezinfikujte. Klíšťata odstraňujte velmi jemně, můžete použít bezvroubkovou pinzetu nebo speciální kleštičky, které dostanete v lékárně. Uchopte klíště opatrně co nejblíže pokožce. Nikdy jej nemačkejte a nedotýkejte se ho holýma rukama! Viklejte klíštětem velmi jemně do stran, dokud se nepustí kůže. Metoda otáčení proti směru hodinových ručiček nemá opodstatnění. Po vyjmutí klíštěte místo opět dezinfikujte peroxidem, jodovou tinkturou, ajatinem, betainem nebo alkoholem. Pokud se vám podařilo klíště přetrhnout, ranka s hlavičkou se často zanítí. Místo dobře dezinfikujte, hlavička se většinou během několika dní sama odhojí. Pokud máte podezření na infekci, vyhledejte lékaře.

Klíšťata čekají na hostitele přichycená na vegetaci.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít