Pozor, posunujeme!

04. listopadu 2011, 16:39 - Jan Hrbáček
04. listopadu 2011, 16:39

České dráhy

Petr Žaluda před časem pomýšlel na to, že by se mohl stát generálním ředitelem ČEZ. Tento týden možná skončí jako šéf Českých drah (ČD). O přeobsazení boardu ČD se přitom mělo diskutovat už na předchozí dozorčí radě. Problém nicméně spočíval v tom, že byla před kongresem ODS, a všechny zásadní kroky byly proto odloženy.
V půlce týdne se proto očekává tvrdý střet loutkovodičů stávajícího drážního generála Žaludy a někdejšího šéfa vítkovických železáren Vladimíra Baila, se kterým už o jeho možném působení na drahách mluvil véčkařský ministr dopravy Pavel Dobeš. Černým koněm jednání devítičlenné dozorčí rady by se mohl stát Radek Šmerda, někdejší náměstek a později krátkodobý ministr dopravy. Ten už se nechal slyšet, že by razantně sáhl do systému odměňování managementu železnic.
Na plánované dozorčí radě dojde ke střetu lidí od premiéra Petra Nečase a šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové, šedé eminence pražské politiky Romana Janouška a dalších hlasů v dozorčí radě, které ovládá nekorunovaný šéf Věcí veřejných Vít Bárta. V prvním kole se podle všeho odehraje hra „kdo s koho“ mezi Žaludou a Bailem. V případě neshod by pak mohla přijít na přetřes nominace Šmerdy.
Zmiňovaní kandidáti pro první mač nejsou bezproblémoví: Žaludovi přitěžuje přátelství s Romanem Janouškem a benefity pro vedení, které prosadil, Bailovi zase archivy Bezpečnostní informační služby z doby, kdy šéfoval Vítkovickým železárnám. Ostatně kvůli stykům s šedou zónou byl diskvalifikován z boje o generálního ředitele ČEZ v roce 2004, jak tehdy týdeník Euro informoval.
Jedno je jisté, dráhy potřebují efektivního manažera, a ne poslušného sluhu, který bude jen naslouchat hlasům politiků. ČD budou muset výrazně ořezat náklady a využívat všech možností, jak efektivně zhodnotit majetek, na kterém participují, například využívat mnohem více datové sítě ČD Telematiky. Obhajovat důvody případného Žaludova odvolání však nebude snadné. Pod jeho vedením totiž tento moloch konečně nabral trochu hospodářského dechu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Broadcom do mobilů přinese lepší GPS. Navigace se zpřesní až na 30 cm
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít