Pozor na vánoční posílání balíků do ciziny

23. listopadu 2011, 07:57 - Profit, TZ
23. listopadu 2011, 07:57

Chcete poslat vánoční dárek do zahraničí nebo si ho za hranicemi objednat a nechat si ho dovézt domů? Vyvarujte se možných chyb. Můžou vás stát peníze, čas i nervy.  

Foto: Profimedia.cz

Zásilky ze zahraničí nad 22 eur musíte nechat celně odbavit. Zásilky se pojišťují podle váhy, nikoliv podle ceny. Ne vše se dá přepravovat letadlem. To je jen zlomek nejasností, které mezi lidmi panují při objednávání zboží přes internet ze zahraničí. Zjistila to společnost TNT Express ČR z analýzy mezi svými zákazníky v době před vánočními svátky. Z analýzy zároveň vyplývá, že při posílání balíku do zahraničí řada lidí často neví, jak správně postupovat, které dokumenty vyplnit a jaké poplatky zaplatit. Lidé jsou často pak překvapeni výší poplatků i zdržením zásilky.

Lidé mají při objednávání zboží přes internet v řadě věcí nejasnosti, čímž se sami vystavují problémům při doručení zásilky a často také dalším poplatkům. Mezi nejčastější chyby se řadí neznalost nutnosti clít zásilky nad 22 eur ze zemí mimo EU,“ říká Jiří Papoušek, manažer zákaznického servisu TNT Express. Toto nařízení platí nově od 1. dubna 2011. Podhodnocení zásilky je pak důvod, proč se řada zásilek ke svým majitelům vůbec nedostane. Zadrží ji totiž celníci na některém z evropských letišť, které funguje pro přepravní společnost jako překladiště. Následují vysoké pokuty za nedodržení celních nařízení.

Lidé také často zapomínají, že i při posílání zásilek do evropských zemí mimo struktury EU je nutné zásilku nechat proclít. Jedná se o takové země jako Norsko, Švýcarsko, Andorra, San Marino nebo Kanárské ostrovy. „V řadě zemí je celní proces velice složitý a zdlouhavý a člověka mohou snadno překvapit poplatky navíc. Platí to například u zemí Jižní Ameriky nebo u zásilek do Ruska,“ dodává Papoušek. Zásilku jakéhokoliv typu, která je přepravována pouze v rámci Evropské unie, není třeba vybavovat komerční fakturou. Mimo Evropskou unii však je nutné k zásilce fakturu připojit.

Před objednáním zboží je důležité uvědomit si také jeho povahu. Řada lidí netuší, že například baterie jsou pro leteckou přepravu nebezpečným zbožím a letecky se přepravovat nesmí. Překvapení často způsobí také fakt, že zásilky se v základním pojištění nepojišťují podle váhy, ale podle ceny zásilky.   

Pokud chcete přepravovat křehké nebo naopak těžké zboží, určitě si vyžádejte u svého přepravce speciální službu. Dnes to většinou již běžně nabízejí všechny přepravní společnosti. Výjimkou nejsou ani zvířata. TNT Express v minulosti například přepravila dvě živé pandy z Číny až do Španělska. Stejně tak musíte být pozorní při přepravě nebezpečného zboží. Existují druhy zboží, které i přes svou nebezpečnost lze přepravovat, jako některé hořlavé či toxické látky, vše ale podléhá přísné kontrole a je vždy potřeba se s přepravní společností poradit, zda zboží může být přepravováno, a pokud ano, jak.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít