Pozor na regulace a snižování nákladů

15. června 2011, 18:01 - Profit, TZ
15. června 2011, 18:01

Nejzávažnějšími podnikatelskými riziky současnosti jsou podle analytiků a manažerů regulace a snižování nákladů. V boji o podíl na trhu uspějí jen flexibilní a cenově konkurenceschopné firmy.

Foto: Profimedia.cz

Nestabilní ekonomická situace vede podniky k tomu, aby byly pružnější a efektivněji hospodařily. Největší potenciál pro následující tři roky vidí odborníci v posílení provozní flexibility a optimalizace konkurenceschopnosti v oblasti nákladů. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Ernst & Young, který se zaměřuje na nejvýznamnější globální podnikatelská rizika a příležitosti. Pokud jde o podnikatelská rizika, největšími z nich zůstávají bez ohledu na vyspělost ekonomiky regulace a dodržování předpisů a snižování nákladů. Nově se v žebříčku deseti nejzávažnějších rizik objevila tržní rizika a posilování role státu.

Do řady odvětví ekonomiky se vrací růst,“ říká Jan Fanta, partner oddělení podnikového poradenství a řízení rizik společnosti Ernst & Young. „Zatímco pro několik uplynulých let bylo charakteristické okamžité snižování nákladů, nyní společnosti reagují na konkurenci důslednější realizací strategie a investicemi do provozní flexibility a konkurenceschopnosti.“

Žebříček Top 10 největších podnikatelských rizik 

1.    Regulace a shoda se zákonnými požadavky (compliance)

2.    Snižování nákladů

3.    Využití potenciálu schopných pracovníků

4.    Tlak na snižování cen

5.    Nové technologie

6.    Tržní rizika

7.    Posilování role státu

8.    Pomalé hospodářské oživení/návrat recese

9.    Rizika společenské přijatelnosti a společenské odpovědnosti firem

10.    Přístup k úvěrům

Pokud jde o podnikatelská rizika, největším z nich podle průzkumu bez ohledu na vyspělost ekonomiky zůstává regulace a dodržování předpisů. Společnosti v nejrychleji rostoucích zemích, jako je Čína, Indie či Rusko, a na Středním východě a v severní Africe se ale domnívají, že vliv tohoto rizika do roku 2013 oslabí. Současně se 59 % oslovených organizací snaží v souvislosti s tímto rizikem posílit funkci řízení rizik.

Nadále se prohlubují rizika související s bojem o talenty. Řízení talentů se mezi riziky umístilo celkově na třetí příčce, mezi čtyřmi top riziky ho uvedli odborníci téměř ze všech odvětví ekonomiky. Jeho důležitost by navíc měla do roku 2013 dále narůstat především v rozvíjejících se ekonomikách. Pokud jde o faktory, které se nejvíce podílejí na posilování tohoto rizika, respondenti stejným dílem uvádějí interní problémy, jako jsou nedostatky v procesech v oblasti lidských zdrojů, a externí tlaky, mimo jiné rostoucí konkurenční boj o talentované pracovníky.

Průzkum naznačuje, že mnohé podniky teď plně zaměstnává  přesnější vymezení jejich orientace na určité trhy a zavádění podnikové infrastruktury zaměřené na  konkurenceschopnost a budoucí růst,“ vysvětluje Jan Fanta.

Žebříček Top 10 největších podnikatelských příležitostí

1.    Důslednější realizace strategie v rámci celé organizace

2.    Investice do podnikových procesů, nástrojů a vzdělávání zaměstnanců s cílem zvýšit produktivitu

3.    Investice do informačních technologií

4.    Inovace produktů, služeb a provozních aspektů

5.    Růst poptávky na rozvíjejících se trzích

6.    Investice do „cleantech“  technologií

7.    Udržování vztahů s investory

8.    Nové marketingové kanály – sociální sítě, web 2.0, mobilní marketing, vyhledávače atd.

9.    Fúze a akvizice

10.    Partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP)

Na špičce žebříčku podnikatelských příležitostí jsou investice do oblastí jako podnikové procesy, nástroje řízení, vzdělávání zaměstnanců a informační technologie a dále inovace a realizace podnikatelské strategie. Právě důslednější realizace strategie v rámci celé organizace se umístila mezi podnikatelskými příležitostmi na prvním místě. Podle průzkumu se společnosti snaží především lépe informovat o své podnikatelské vizi, cílech a strategii a zapojit do procesu plánování strategie všechna oddělení a funkce včetně těch, které se zabývají tvorbou rozpočtu.

Zatímco dříve bylo běžné, že se společnosti snažily podnikatelské příležitosti realizovat v jejich ranějším stádiu, dnes jako by se spíše řídily heslem „dvakrát měř a jednou řež“ a chtějí mít jistotu, že mají inovativní i další potenciál k tomu, aby se na zvoleném trhu skutečně dokázaly etablovat,“ říká Jan Fanta a dodává: „V tomto ohledu jsou výsledky průzkumu do značné míry shodné bez ohledu na odvětví ekonomiky či stát, ve kterém daná společnost působí. Všeobecně se klade důraz na provozní flexibilitu a konkurenceschopnost v oblasti nákladů. Platí to jak pro rozvinuté, tak pro rozvíjející se trhy. Nicméně existují určité signály, že společnosti působící v rozvíjejících se ekonomikách mají potřebu zavádět vyspělejší provozní modely, struktury, procesy a podnikové kontroly a citlivěji reagují na hrozbu konkurence.

Růst poptávky na rozvíjejících se trzích se mezi podnikatelskými příležitostmi překvapivě umístil až na páté příčce. Pětina oslovených společností uvedla, že po předchozích nezdarech se už na Asii nezaměřují v takové míře a hodlají se více orientovat na domácí trh. Současně ale respondenti předpokládají, že Asie jako podnikatelské příležitost do roku 2013 poroste.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít