Pozor na novou značku

03. listopadu 2008, 00:00 - Petr Kučera
03. listopadu 2008, 00:00

Od 1. listopadu platí nová dopravní značka, přikazující použití zimních pneumatik.

Za její nerespektování hrozí pokuta až 2000 korun a ztráta jednoho bodu.

Nová dopravní značka s názvem Zimní výbava zakazuje jízdu bez zimních pneumatik. Auta do 3,5 tuny je musí mít na všech kolech, těžším vozům stačí jen na hnacích kolech. Za neuposlechnutí hrozí pokuta až 2000 korun a ztráta jednoho bodu.

Na počasí nezáleží

Značka je účinná od začátku listopadu do konce dubna (pouze dodatková tabulka pod značkou může toto časové období stanovit jinak). „Zimní pneumatiky tedy na daném úseku musíte mít i v den, kdy je teplo, slunečno a sucho,“ upozorňuje podnikatel a učitel autoškoly Karel Vaněk. Ve zbytku roku (například v září) značka účinná není, i kdyby ji správci komunikací nezakryli ani dočasně neodstranili. Opět začne „žít“ až od začátku listopadu.

Na rozdíl od ostatních značek neplatí, že povinnost končí hned za nejbližší křižovatkou. „Její konec stanoví až speciální značka, vlastně přeškrtnutá verze té původní,“ upřesňuje Karel Vaněk.

VYBRANÉ ÚSEKY

• silnice přes Červenohorské sedlo

• Šternberk - Horní Loděnice

• Polička - Svitavy

• Jablonec nad O. - Červená Voda

• Vrchlabí - Špindlerův Mlýn

• Mladé Buky - Pec pod Sněžkou

• Černý Důl - Jánské Lázně

• Chomutov - Hora Sv. Šebestiána

• Jeseník - Lázně Jeseník

• Jeseník - Zlaté Hory - Heřmanovice

• Horní Lipová - Ostružná

• Lipová-Lázně - Vápenná

• okolí Deštného, Říček a Orlického Záhoří

Poznámka: Jde o výběr nejvýznamnějších úseků na základě dosud dostupných informací. V některých krajích ještě není umístění značek definitivně potvrzeno.

Řetězy nemusí stačit

Za zimní se považují pneumatiky se vzorkem hlubokým alespoň čtyři milimetry na všech kolech nebo alespoň šest milimetrů na hnacích kolech. Podle zatím neoficiálních vyjádření policistů bude rozhodující skutečný stav v den silniční kontroly, nikoliv původní hloubka nyní už ojeté pneumatiky.

Řidiči nemusejí mít přímo zimní pneumatiky. Teoreticky jim stačí vézt v kufru sněhové řetězy. „Ty však lze použít jen tehdy, jestliže je vozovka dostatečně zasněžená nebo zledovatělá,“ upozorňuje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Jejich použitím nesmí řidič ničit silnici. „Problém nastane, když je na kopci větší sněhová břečka. Bez zimních pneumatik ji neprojedete, ale řetězy použít nesmíte. Proto vždycky doporučuji zimní gumy a k nim pro jistotu ještě řetězy v kufru,“ dodává Vaněk. Navíc v praxi může být obtížné zastavit u zmíněné značky a v daných podmínkách nazouvat řetězy.

Zatím jen na horách

Ani na konci října ještě není k dispozici kompletní seznam úseků s novou značkou. V řadě krajů se totiž o jejím použití teprve rozhoduje, a na silnicích se tak objeví až během listopadu či dokonce prosince. Absenci dostupného seznamu kritizuje mimo jiné mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix. „Na dálnicích a rychlostních silnicích rozhoduje o značkách ministerstvo dopravy. Na silnicích první třídy příslušný krajský úřad, na komunikacích nižších tříd pak příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností,“ připomíná Hanzelka.

Oproti původním plánům se nová značka objeví většinou jen na méně frekventovaných úsecích, především v „notoricky“ problematických horských oblastech. Na dálnicích a rychlostních silnicích se s ní řidiči zatím nesetkají, a to ani na dálnici D1 na Vysočině, kde právě nevhodné pneumatiky každoročně způsobují řadu nehod a zdržení.

Víc záporů než kladů

Na Vysočině se značka překvapivě neobjeví ani na silnicích nižších tříd. „Jejich rozmístění u regionálních silnic nedoporučila bezpečnostní rada kraje,“ řekl odcházející hejtman Miloš Vystrčil. „Pro některé řidiče by to mohlo znamenat vznik různě zamotaných situací, kdyby se například z dálnice dostali na silnici s touto značkou a neměli příslušné zimní vybavení,“ řekl hejtman.

Oproti plánům se značka zatím neobjeví ani v Jihočeském kraji na silnicích první třídy mezi Vimperkem a Strážným či mezi Kaplicí a Dolním Dvořištěm. „Neuvažujeme o ní ani na silnicích nižších tříd,“ potvrdila mluvčí kraje Maria Ptáčková. Odborníci přitom navrhovali její umístění například mezi Zadovem a Churáňovem či v úseku Borová Lada - Kvilda - Modrava.

Karel Vaněk upozorňuje, že značku a její ukončení je potřeba umístit u všech vjezdů a výjezdů z daného úseku. „Některým regionům se do toho nejspíš nechce také kvůli finanční náročnosti,“ podotýká. Obavy jsou také ze snahy řidičů „zakázané úseky“ objíždět po vedlejších silnicích, což by přineslo další komplikace a hlavně rizika.

Alkohol to není

I kdyby řidič zmíněnou značku porušil a způsobil nehodu, u největších pojišťoven ho to překvapivě vyjde stejně, jako kdyby nehodu nezavinil. „Celou škodu nebo její část neproplácíme jen v případě, kdy viník požil alkohol nebo jinou návykovou látku,“ potvrzuje mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Podobně mezi řidiči zatím v pojistných smlouvách nerozlišuje ani Kooperativa.

Opatrnější je Česká podnikatelská pojišťovna. „Pokud kvůli nerespektování značky vznikne škoda, může pojišťovna proti viníkovi uplatnit právo na náhradu toho, co za něho plnila,“ říká mluvčí ČPP Renata Svobodová.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít