Article, show

Poznejte své akční cykly

25. září 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
25. září 2006, 00:00

ZVLÁDÁNÍ STRESU Dlouholetá práce v čele firmy nepřináší jen pozitiva. K méně příjemným projevům patří vypětí z náročné práce, které se dříve či později dostaví. Jak s ním bojovat? Pocit nepostradatelnosti, napětí z rizika spojeného s rozhodováním, snaha být 24 hodin denně informován o chodu firmy a případných zádrhelech, které se objeví.

ZVLÁDÁNÍ STRESU Dlouholetá práce v čele firmy nepřináší jen pozitiva. K méně příjemným projevům patří vypětí z náročné práce, které se dříve či později dostaví. Jak s ním bojovat?

Pocit nepostradatelnosti, napětí z rizika spojeného s rozhodováním, snaha být 24 hodin denně informován o chodu firmy a případných zádrhelech, které se objeví. Pokud taková zátěž trvá delší dobu, nedokáže ji lidský organismus mnohdy unést. Vedle psychických potíží se začnou objevovat i problémy somatické. Pocity úzkosti, pocení, vysoký krevní tlak, únava.

„Aby podnikatel pochopil, kde je jádro problémů, musí si především ujasnit pojem akční cyklus,“ vysvětluje Pavel Ranc ze společnosti Business Success, která působí v oblasti obchodních a manažerských tréninků. „Celý život je vlastně složen z cyklů. Slovo akční znamená, že se vztahuje k nějaké činnosti,“ dodává.

Akčním cyklem může být cokoli. Ať již se to vztahuje k samotnému podnikání, domácím pracím nebo jakékoli jiné činnosti. Pro představu - nejdelším akčním cyklem je celý lidský život.

Tyto cykly mají svůj začátek, změnu a konec. Například ranní cestu do firmy lze rozdělit podle jednotlivých fází cyklu následovně: ráno nastartujete auto (začátek), jedete směrem k firmě (změna) a cyklus končí v okamžiku, kdy tam dojedete (konec).

„Důležité je mít celý cyklus pod kontrolou,“ tvrdí Pavel Ranc. „Pokud dokážete mít vliv na jejich začátek, průběh i konec, pak z toho pro vás nevyplývá nejmenší hrozba. Musíte tedy sami rozhodovat o tom, že začnete nějakou činnost, že uděláte přesně to, co jste zamýšleli udělat a celou věc dokončíte tak, jak jste plánovali,“ vysvětluje.

KDYŽ DOVOLENÁ ANI LÁZNĚ NEPOMOHOU

Jestliže člověk vystavený dlouhodobě stresové zátěži vyhledá lékařskou pomoc, doktor mu běžně doporučí oddych - typicky dovolenou nebo lázně. „Odpočiňte si, hoďte všechno za hlavu, a za pár dní přijdete na jiné myšlenky,“ zní taková rada. Jenže takový přístup často není úspěšný.

„Ze své praxe vím, že dříve nebo později se začnou podnikatelé opět vracet k tomu, co opustili. Místo, aby skutečně relaxovali, přemýšlejí nad tím, zda a jak jejich firma funguje bez jejich účasti, zda ti, kterým po dobu své nepřítomnosti předali řízení firmy, neselhávají. Nemožnost přímo na místě zjistit skutečný stav věcí může v psychice vystresovaného podnikatele způsobit ještě větší problémy, než když má věci pod osobní kontrolou,“ říká Pavel Ranc z Business Success.

Skutečný problém tedy není v samotné nemožnosti a neschopnosti odreagovat se, ale v neschopnosti dokončit již zmíněné akční cykly. Jestliže už nějaký cyklus začal a proběhla i změna, musí nutně přijít závěr. Bez něj je celý cyklus neuzavřen. A čím více cyklů člověk ve svém životě neukončí, tím více se cítí ve zmatku s permanentním stresem.

Podle Pavla Rance je skutečným lékem na stres nikoliv „vypnout“, ale naopak „zabrat“. Stačí důsledně dokončit to, co již člověk začal, ať již jde o cokoli. Tedy nejenom o záležitosti týkající se podnikání, ale i o věci soukromého charakteru.

CO MŮŽEŠ UDĚLAT HNED…

„Pokud chcete mít své akční cykly pod kontrolou a cítit se daleko lépe a uvolněněji, začněte tím, že si všechny věci, které máte před sebou, napíšete na papír. A to skutečně všechny, i ty nejtriviálnější. Už při psaní těchto úkolů se budete cítit lépe. To, co se vám doposud jenom tak vířilo hlavou, je najednou přehledně sepsané před vámi. Pak ke každému cyklu napište reálné datum, do kdy jej zvládnete dokončit. Již tím jste získali kontrolu nad všemi akčními cykly ve svém životě,“ tvrdí Pavel Ranc.

Jakmile máte úkoly sepsané, okamžitě je jděte vykonat. Jeden za druhým. Chce po vás něco kolega? Jděte to ihned vyřídit. Přišla poštou nějaká nabídka? Rozbalte to, a buď rovnou objednejte, nebo hoďte do koše. Máte plné šuplíky různých nevyřízených materiálů, nabídek, obchodních případů, které jste odložili kdysi na někdy? Vezměte je jeden po druhém a vyřiďte je nebo vyhoďte. K čemu jsou vám v šuplíku? „Staňte se doslova šílení v dokončování svých akčních cyklů. Buďte tím přímo posedlí,“ radí Pavel Ranc.

Pokud se podnikatel naučí zvládat a řešit všechny akční cykly hned a bez zbytečných prodlev, začne se cítit daleko lépe a pohodověji. A to proto, že denně zvládne daleko více úkolů, než tomu bylo dříve. Ale nejenom to. Najednou zjistí, že má daleko více času na své osobní záležitosti, tedy i na rekreaci a zotavení, na něž se předtím nedostávalo. Stane se pro své okolí vzorem produktivity, aniž by musel jakkoli rapidně zvyšovat svou pracovní výkonnost.

PRAKTICKÁ RADA

Pokud vám od stresu nepomůže odpočinek, zkuste naopak namísto „vypnutí“ zabrat. Stačí důsledně dokončit všechno, co jste již začali.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít