Pozitivní zprávy

01. února 2008, 12:44 - Petr Bušta
01. února 2008, 12:44

Krátce

Už se chováme lépe

Průzkum Sociologického ústavu Akademie věd přinesl výbornou zprávu. Domácí péči pro seniory preferují už celé dvě třetiny obyvatelstva. Pečovatelská služba ovšem není zavedena ve více než 62 procentech. Nejčastějším důvodem je rezervovanost představitelů samosprávy k tomuto vysoce humánnímu systému péče. Každý druhý zastupitel obce stále prosazuje ústavní péči. Naopak příkladem, který pomáhá tento postoj změnit, je například projekt Rozvoj a reintegrace vytvořený Farní charitou Starý Knín. Od počátku pilotního projektu zajišťuje péči pro 400 starých lidí přímo v jejich domovech ve dvanácti obcích středočeského regionu. (Na fotografii jedna z opatrovaných stařenek.) Metodiku projektu a užitečné rady naleznou zájemci na webových stránkách www.socialnipece.cz.

Podpora ochrany průmyslových práv

Už 3. března zahájí CzechInvest příjem registračních žádostí o dotace z programu INOVACE – Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví. V rámci této akce z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) budou vyplaceny prostředky v objemu 60 milionů korun.

Intel je nejzelenější

Společnost Intel Corporation oznámila, že koupí více než 1,3 miliardy kWh ročně v certifikátech obnovitelné energie. Tento krok je součástí iniciativy, která se snaží o snížení dopadu činnosti firmy na životní prostředí. Podle americké agentury pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency – EPA) je společnost Intel největším nákupcem zelené energie ve Spojených státech.

Adoptujte jazyk

Skupina intelektuálů vytvořená Evropskou komisí dospěla ke dvěma doporučením na podporu jazykové vybavenosti Evropanů. Zaprvé že dvoustranné vztahy mezi zeměmi EU by měly být raději založeny na jazycích těchto dvou zemí, než na třetím jazyce. A zadruhé že EU by měla podporovat koncept „osobního adoptovaného jazyka“. Měl by být součástí školního vzdělání a profesního života každého člověka, a být obvykle tím, který se použije při mezinárodní komunikaci. K přijetí adoptovaného jazyka komise vědci vyzvali především lidi, „jejichž mateřština ve světě zastává dominantní pozici“.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít