Pozitivní zprávy

01. února 2008, 12:44 - Petr Bušta
01. února 2008, 12:44

Krátce

Už se chováme lépe

Průzkum Sociologického ústavu Akademie věd přinesl výbornou zprávu. Domácí péči pro seniory preferují už celé dvě třetiny obyvatelstva. Pečovatelská služba ovšem není zavedena ve více než 62 procentech. Nejčastějším důvodem je rezervovanost představitelů samosprávy k tomuto vysoce humánnímu systému péče. Každý druhý zastupitel obce stále prosazuje ústavní péči. Naopak příkladem, který pomáhá tento postoj změnit, je například projekt Rozvoj a reintegrace vytvořený Farní charitou Starý Knín. Od počátku pilotního projektu zajišťuje péči pro 400 starých lidí přímo v jejich domovech ve dvanácti obcích středočeského regionu. (Na fotografii jedna z opatrovaných stařenek.) Metodiku projektu a užitečné rady naleznou zájemci na webových stránkách www.socialnipece.cz.

Podpora ochrany průmyslových práv

Už 3. března zahájí CzechInvest příjem registračních žádostí o dotace z programu INOVACE – Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví. V rámci této akce z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) budou vyplaceny prostředky v objemu 60 milionů korun.

Intel je nejzelenější

Společnost Intel Corporation oznámila, že koupí více než 1,3 miliardy kWh ročně v certifikátech obnovitelné energie. Tento krok je součástí iniciativy, která se snaží o snížení dopadu činnosti firmy na životní prostředí. Podle americké agentury pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency – EPA) je společnost Intel největším nákupcem zelené energie ve Spojených státech.

Adoptujte jazyk

Skupina intelektuálů vytvořená Evropskou komisí dospěla ke dvěma doporučením na podporu jazykové vybavenosti Evropanů. Zaprvé že dvoustranné vztahy mezi zeměmi EU by měly být raději založeny na jazycích těchto dvou zemí, než na třetím jazyce. A zadruhé že EU by měla podporovat koncept „osobního adoptovaného jazyka“. Měl by být součástí školního vzdělání a profesního života každého člověka, a být obvykle tím, který se použije při mezinárodní komunikaci. K přijetí adoptovaného jazyka komise vědci vyzvali především lidi, „jejichž mateřština ve světě zastává dominantní pozici“.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít