Pozitivní vývoj realitního trhu

28. října 2010, 12:41 - Lukáš Schirl
28. října 2010, 12:41

Významným prostředkem k provozním úsporám jsou moderní technologie

Realitní trh se v první polovině roku 2010 vyvíjel pozitivně. Dokončené investiční transakce i aktivita a apetit investorů naznačují významné zvýšení ročních investic. To je slibný signál, přestože jsme dosud značně vzdáleni objemům z let 2006 a 2007. Kancelářský trh kompenzuje významný výpadek poptávky téměř nulovou nabídkou nových prostor. Proto lze očekávat, že se během dvanácti až osmnácti měsíců a při aspoň marginálním ekonomickém růstu neobsazenost vrátí na jednocifernou úroveň. A nakonec i rezidenční trh. Ten nejvíc ze všech trhů zasáhla nejistota kupujících, přesto se, byť pomalu a za cenu cenové korekce, postupně stabilizuje. Na realitním trhu se v tomto období projevilo několik pozitivních „vedlejších efektů“.

Vstup domácích investorů

Prvním je razantní vstup domácích privátních investorů a kapitálu a jejich významný podíl na investicích do komerčních nemovitostí v posledních dvou letech. V předkrizovém období představovala činnost lokálních investorů zejména aktivita uzavřených fondů, investice domácích institucionálních investorů a okrajově vstup nemovitostních podílových fondů na trh. Dramatický pokles likvidity všech trhů od počátku roku 2008, který do našeho teritoria dorazil po historicky rekordních přímých investicích do nemovitostí v roce 2007, významně změnil složení realitních investorů. Prostor uvolněný skupinami zahraničních investorů a zvýšená návratnost ve srovnání s dalšími alternativami byly hlavními faktory, které v posledních osmnácti měsících motivovaly lokální investory, aby výrazněji participovali na realitních investicích, a napomohly jim získat víc než 50procentní podíl.

Rozvoj úsporných technologií

Druhým „vedlejším efektem“ jsou úspory a nová technologická řešení aplikovaná na připravované i existující nemovitosti. Jednou z prvních reakcí na vývoj v posledních letech je snaha o zefektivnění všech procesů a o maximalizaci úspor. To se týká i realitního trhu, neboť náklad spojený s pronájmem nemovitosti patří k podstatným položkám ve firemních rozpočtech. Proto se pozornost každého aktivního vlastníka obrátila ještě intenzivněji k provozním nákladům nemovitostí. Ponechme stranou úspory dosažené prostým snížením marže jejich dodavatelů. Některé umožnily i legislativní změny v předchozím období – zejména na cenách dodávek energií. Těch mohou vlastníci dosáhnout díky možnosti výběru dodavatelů. Dalším významným prostředkem k provozním úsporám jsou moderní technologie, které fungují v souladu s principy udržitelného rozvoje a jež jsou oproti konvenčním úspornější a k životnímu prostředí šetrnější. Jejich použití, například technologie LED u osvětlení, může přinést až 85procentní úsporu energie. Dále lze uspořit na chlazení tepla vytvořeného svícením i na nákladech na údržbu v důsledku vyšší životnosti technologie.

Další vedlejší efekt

Rychlejší rozvoj těchto technologií budou zpomalovat poměrně vysoké jednorázové náklady na jejich pořízení zejména proto, že vlastník nemovitosti na rozdíl od nájemce z úspory profituje pouze nepřímo. Dnešní aplikace a inovace technologií jsou však dalším pozitivním „vedlejším efektem“ krize. Rychlejší aplikace těchto technologií bude také stimulovat poptávka korporací, které již principy udržitelného rozvoje integrovaly do svých strategií, a proto budou hledat soulad s nimi i u nemovitostí, jež využívají. A také některých investorů, kteří v budoucnosti obrátí pozornost k těmto nemovitostem.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít