Pozitivní vývoj realitního trhu

28. října 2010, 12:41 - Lukáš Schirl
28. října 2010, 12:41

Významným prostředkem k provozním úsporám jsou moderní technologie

Realitní trh se v první polovině roku 2010 vyvíjel pozitivně. Dokončené investiční transakce i aktivita a apetit investorů naznačují významné zvýšení ročních investic. To je slibný signál, přestože jsme dosud značně vzdáleni objemům z let 2006 a 2007. Kancelářský trh kompenzuje významný výpadek poptávky téměř nulovou nabídkou nových prostor. Proto lze očekávat, že se během dvanácti až osmnácti měsíců a při aspoň marginálním ekonomickém růstu neobsazenost vrátí na jednocifernou úroveň. A nakonec i rezidenční trh. Ten nejvíc ze všech trhů zasáhla nejistota kupujících, přesto se, byť pomalu a za cenu cenové korekce, postupně stabilizuje. Na realitním trhu se v tomto období projevilo několik pozitivních „vedlejších efektů“.

Vstup domácích investorů

Prvním je razantní vstup domácích privátních investorů a kapitálu a jejich významný podíl na investicích do komerčních nemovitostí v posledních dvou letech. V předkrizovém období představovala činnost lokálních investorů zejména aktivita uzavřených fondů, investice domácích institucionálních investorů a okrajově vstup nemovitostních podílových fondů na trh. Dramatický pokles likvidity všech trhů od počátku roku 2008, který do našeho teritoria dorazil po historicky rekordních přímých investicích do nemovitostí v roce 2007, významně změnil složení realitních investorů. Prostor uvolněný skupinami zahraničních investorů a zvýšená návratnost ve srovnání s dalšími alternativami byly hlavními faktory, které v posledních osmnácti měsících motivovaly lokální investory, aby výrazněji participovali na realitních investicích, a napomohly jim získat víc než 50procentní podíl.

Rozvoj úsporných technologií

Druhým „vedlejším efektem“ jsou úspory a nová technologická řešení aplikovaná na připravované i existující nemovitosti. Jednou z prvních reakcí na vývoj v posledních letech je snaha o zefektivnění všech procesů a o maximalizaci úspor. To se týká i realitního trhu, neboť náklad spojený s pronájmem nemovitosti patří k podstatným položkám ve firemních rozpočtech. Proto se pozornost každého aktivního vlastníka obrátila ještě intenzivněji k provozním nákladům nemovitostí. Ponechme stranou úspory dosažené prostým snížením marže jejich dodavatelů. Některé umožnily i legislativní změny v předchozím období – zejména na cenách dodávek energií. Těch mohou vlastníci dosáhnout díky možnosti výběru dodavatelů. Dalším významným prostředkem k provozním úsporám jsou moderní technologie, které fungují v souladu s principy udržitelného rozvoje a jež jsou oproti konvenčním úspornější a k životnímu prostředí šetrnější. Jejich použití, například technologie LED u osvětlení, může přinést až 85procentní úsporu energie. Dále lze uspořit na chlazení tepla vytvořeného svícením i na nákladech na údržbu v důsledku vyšší životnosti technologie.

Další vedlejší efekt

Rychlejší rozvoj těchto technologií budou zpomalovat poměrně vysoké jednorázové náklady na jejich pořízení zejména proto, že vlastník nemovitosti na rozdíl od nájemce z úspory profituje pouze nepřímo. Dnešní aplikace a inovace technologií jsou však dalším pozitivním „vedlejším efektem“ krize. Rychlejší aplikace těchto technologií bude také stimulovat poptávka korporací, které již principy udržitelného rozvoje integrovaly do svých strategií, a proto budou hledat soulad s nimi i u nemovitostí, jež využívají. A také některých investorů, kteří v budoucnosti obrátí pozornost k těmto nemovitostem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít