Pozitivní vývoj realitního trhu

28. října 2010, 12:41 - Lukáš Schirl
28. října 2010, 12:41

Významným prostředkem k provozním úsporám jsou moderní technologie

Realitní trh se v první polovině roku 2010 vyvíjel pozitivně. Dokončené investiční transakce i aktivita a apetit investorů naznačují významné zvýšení ročních investic. To je slibný signál, přestože jsme dosud značně vzdáleni objemům z let 2006 a 2007. Kancelářský trh kompenzuje významný výpadek poptávky téměř nulovou nabídkou nových prostor. Proto lze očekávat, že se během dvanácti až osmnácti měsíců a při aspoň marginálním ekonomickém růstu neobsazenost vrátí na jednocifernou úroveň. A nakonec i rezidenční trh. Ten nejvíc ze všech trhů zasáhla nejistota kupujících, přesto se, byť pomalu a za cenu cenové korekce, postupně stabilizuje. Na realitním trhu se v tomto období projevilo několik pozitivních „vedlejších efektů“.

Vstup domácích investorů

Prvním je razantní vstup domácích privátních investorů a kapitálu a jejich významný podíl na investicích do komerčních nemovitostí v posledních dvou letech. V předkrizovém období představovala činnost lokálních investorů zejména aktivita uzavřených fondů, investice domácích institucionálních investorů a okrajově vstup nemovitostních podílových fondů na trh. Dramatický pokles likvidity všech trhů od počátku roku 2008, který do našeho teritoria dorazil po historicky rekordních přímých investicích do nemovitostí v roce 2007, významně změnil složení realitních investorů. Prostor uvolněný skupinami zahraničních investorů a zvýšená návratnost ve srovnání s dalšími alternativami byly hlavními faktory, které v posledních osmnácti měsících motivovaly lokální investory, aby výrazněji participovali na realitních investicích, a napomohly jim získat víc než 50procentní podíl.

Rozvoj úsporných technologií

Druhým „vedlejším efektem“ jsou úspory a nová technologická řešení aplikovaná na připravované i existující nemovitosti. Jednou z prvních reakcí na vývoj v posledních letech je snaha o zefektivnění všech procesů a o maximalizaci úspor. To se týká i realitního trhu, neboť náklad spojený s pronájmem nemovitosti patří k podstatným položkám ve firemních rozpočtech. Proto se pozornost každého aktivního vlastníka obrátila ještě intenzivněji k provozním nákladům nemovitostí. Ponechme stranou úspory dosažené prostým snížením marže jejich dodavatelů. Některé umožnily i legislativní změny v předchozím období – zejména na cenách dodávek energií. Těch mohou vlastníci dosáhnout díky možnosti výběru dodavatelů. Dalším významným prostředkem k provozním úsporám jsou moderní technologie, které fungují v souladu s principy udržitelného rozvoje a jež jsou oproti konvenčním úspornější a k životnímu prostředí šetrnější. Jejich použití, například technologie LED u osvětlení, může přinést až 85procentní úsporu energie. Dále lze uspořit na chlazení tepla vytvořeného svícením i na nákladech na údržbu v důsledku vyšší životnosti technologie.

Další vedlejší efekt

Rychlejší rozvoj těchto technologií budou zpomalovat poměrně vysoké jednorázové náklady na jejich pořízení zejména proto, že vlastník nemovitosti na rozdíl od nájemce z úspory profituje pouze nepřímo. Dnešní aplikace a inovace technologií jsou však dalším pozitivním „vedlejším efektem“ krize. Rychlejší aplikace těchto technologií bude také stimulovat poptávka korporací, které již principy udržitelného rozvoje integrovaly do svých strategií, a proto budou hledat soulad s nimi i u nemovitostí, jež využívají. A také některých investorů, kteří v budoucnosti obrátí pozornost k těmto nemovitostem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít