Pozitivní vyhlídky šéfů velkých firem se zvyšují

01. června 2011, 15:37 - Profit, TZ
01. června 2011, 15:37

Vrcholoví manažeři očekávají v zemích střední Evropy v následujících 12 měsících i nadále zlepšování ekonomické situace. Hlavním důvodem zvyšujícího se optimismu je oživení ekonomiky, díky kterému šéfové velkých společností mění svůj postoj ke kapitálovým investicím.

Foto: archív Profit

Vyplývá to z aktuálního Indexu podnikatelského očekávání (BSI) společnosti Deloitte, který sleduje názory generálních ředitelů největších společností z ČR, Polska, Maďarska, Slovenska, Chorvatska a Rumunska. „Pro ekonomiku jako celek je zásadní fakt, že delší dobu trvající zlepšení situace podniků a pozitivní pohled na vývoj se dále přenáší do rostoucí ochoty firem zaměstnávat nové pracovníky. Nejvýraznější zlepšení v této oblasti sledujeme v Česká republice a na Slovensku,“ uvedl Luděk Niedermayer, ředitel v oddělení podnikového poradenství v Deloitte.

Vyhlídky ekonomik se dle průzkumu nejvíce zlepšují na Slovensku, pokles optimismu zaznamenalo Polsko a Rumunsko, naopak mírné zhoršení výhledu jako jediné Maďarsko. Pozitivnější postoj k investičním výdajům má Česká republika, Slovensko a Polsko, méně pozitivní jsou vedoucí manažeři v Chorvatsku, Maďarsku nebo v Rumunsku.

Rozdílnost situace v jednotlivých zemích je však menší než pohled na odvětví ekonomiky, kde trvale pozitivní obrázek dává zpracovatelský průmysl a maloobchod, zatímco například energetický sektor stagnuje,“ doplnil Luděk Niedermayer.

Polsko stále vykazuje nejpozitivnější očekávání v regionu s 91 % vrcholových manažerů, kteří vidí finanční vyhlídky své společnosti optimisticky, ve srovnání s 80 % při posledním průzkumu. Také na Slovensku optimismus ohledně ekonomických vyhlídek plynule roste. Více než čtyři pětiny šéfů firem (84 %) se nyní domnívá, že se ekonomika během příštích 12 měsíců zlepší. Při prvním průzkumu v roce 2009 zastávala tento názor pouze pětina vedoucích manažerů (23 %).

Slovenští šéfové firem jsou také nejpozitivnější ohledně nárůstu zaměstnanosti ve svých společnostech během příštích 12 měsíců. Téměř polovina (45 %) oproti 32 % v loňské průzkumu prováděném v dubnu 2010 se nyní domnívá, že se počet zaměstnanců zvýší.

Největší růst pozitivních očekávání oproti minulému průzkumu zaznamenalo Chorvatsko, kde celkový index vzrostl o 13 bodů. Ačkoli jsou šéfové v otázkách kapitálových investic a výnosů z prodeje sebejistější, jejich postoj k ekonomice země v příštích šesti měsících je nerozhodný. Chorvatsko je nejnegativnější zemí v regionu v otázkách platebních lhůt. Více než polovina vrcholových manažerů (53 %) uvedla, že lhůty jsou příliš dlouhé. 

Inovace, výzkum a vývoj

Součástí aktuálního průzkumu byly i otázky z oblasti inovace, výzkumu a vývoje. Výsledky ukazují, že top manažeři chápou význam inovací, ale plně si neuvědomují, jak mohou investice do výzkumu a vývoje zvýšit konkurenceschopnost.

•    Pouze 10 % dotazovaných šéfů uvedlo, že jejich společnosti vydaly v roce 2010 více než 3 % obratu na investice do výzkumu a vývoje

•    Více než čtvrtina vrcholových manažerů (29 %) uvedla, že jejich společnosti do výzkumu a vývoje v minulém roce v tomto regionu neinvestovaly vůbec

•    Největší podíl vrcholových manažerů, jejichž společnosti vydaly na výzkum a vývoj více než 3 % obratu, vykázalo Chorvatsko (20 %) a Česká republika (16 %), za nimi následovalo Slovensko a Rumunsko (obě země s 10 %). 

•    šéfové uváděli jako největší externí stimuly, které ovlivní výdaje na výzkum a vývoj v budoucnu, větší dostupnost finančních dotací na výzkum a vývoj (29 %) a větší přínosy plynoucí z daňového zvýhodnění výzkumu a vývoje (26 %).

•    Více než čtyři pětiny vrcholových manažerů (81 %) uvedly, že využívání inovací, alespoň do určité míry, považují za důležité.

Je povzbudivé, že šéfové firem v regionu si jsou vědomi, nakolik je využívání inovací důležité pro udržení konkurenceschopnosti jejich podniků v budoucnu,“ uvedl Mike Barrington generální ředitel společnosti Deloitte Central Europe.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít