Požadujeme rovné podmínky pro všechny

19. února 2007, 00:00 - David Šeich
19. února 2007, 00:00

Unie malých a středních podniků a Sdružení podnikatelů a živnostníků chtějí upozornit na nerovné postavení malých prodejců oproti velkým nadnárodním řetězcům provozujícím supermarkety a hypermarkety. Začínají se objevovat případy, kdy supermarkety zjistí, že podnikání v daném místě není dostatečně výhodné.

Unie malých a středních podniků a Sdružení podnikatelů a živnostníků chtějí upozornit na nerovné postavení malých prodejců oproti velkým nadnárodním řetězcům provozujícím supermarkety a hypermarkety.

Začínají se objevovat případy, kdy supermarkety zjistí, že podnikání v daném místě není dostatečně výhodné. Jenže již postavenou plechovou krabici nemají komu prodat a daná obec má najednou o problém navíc. Přichází tak naprosto zřejmé varování, aby obce důkladně promýšlely územní plán. A to právě v době, kdy řetězce začínají vstupovat do řádově menších měst než dříve. Unie malých a středních podniků a Sdružení podnikatelů a živnostníků vyzývá příslušné zastupitele, aby při rozhodování o povolení stavby brali v potaz námitky místních obyvatel. V menších městech je totiž výstavba předimenzovaných prodejen ještě riskantnější.

Zatímco malí podnikatelé musí pracně řešit hromady předpisů, s dostatkem peněz se řetězcům Zdá se navíc, že supermarkety mají také negativní dopady na nezaměstnanost. Podle Otakara Svobody, předsedy Společenstva mlynářů a pekařů, je dalším statisticky prokázaným ukazatelem skutečnost, že jedno pracovní místo vytvořené v supermarketu zlikviduje 20 až 40 pracovních míst okolo sebe, a to především v oblasti malého a středního podnikání. Supermarkety často upřednostňují zahraniční dodavatele před českými i při stejné kvalitě výrobku, zároveň jen nerady uznávají české certifikáty kvality. K tomu připočtěme jejich nátlakové jednání z pozice síly.

Dostáváme neradostný obrázek krachujících podnikatelů na jedné straně a chátrajících železobetonových kolosů hyzdících obytné zóny na straně druhé. Tomu by se ale volení zástupci obyvatel měli snažit zabránit.

otvírá v podstatě jakékoliv místo. Mění se územní plány a neberou se v potaz skutečné potřeby obyvatel, kteří mnohdy o supermarket nestojí.

Chceme upozornit také na samotný prodej supermarketů. Úředníci, kteří jsou hodnoceni systémem „počet zářezů“, preferují velký počet kontrol u malých podnikatelů, zatímco nadnárodní řetězce zůstávají stranou zájmu. Kontroly supermarketů nadnárodních řetězců přišly až po skandálu s prodejem zkaženého masa. Otázkou je, jak dlouho odpovídající postup vydrží. V tomto ohledu je zarážející, že výrobci potravin čelí přísným hygienickým normám (což je jistě v pořádku), v oblasti přepravy, skladování a prodeje jsou však potraviny druhotně kontaminovány. Problém zviditelnil v souvislosti s nákazou listeriózy například případ výrobků z Madety, kdy nákaza vznikla během distribuční cesty do regálů řetězce Lidl.

Zajímají nás vaše názory! Jak se vám líbí současná podoba Profitu? Jaký je váš názor na konkrétní témata, o kterých píšeme? Čím by měla nová vláda začít zlepšení podnikatelského prostředí? Co vám komplikuje vaše podnikání a co vás naopak potěšilo? Pište nám na e-mail profit@profit.cz nebo reagujte přímo pod konkrétním článkem na www.profit.cz!

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít