Požadujeme rovné podmínky pro všechny

19. února 2007, 00:00 - David Šeich
19. února 2007, 00:00

Unie malých a středních podniků a Sdružení podnikatelů a živnostníků chtějí upozornit na nerovné postavení malých prodejců oproti velkým nadnárodním řetězcům provozujícím supermarkety a hypermarkety. Začínají se objevovat případy, kdy supermarkety zjistí, že podnikání v daném místě není dostatečně výhodné.

Unie malých a středních podniků a Sdružení podnikatelů a živnostníků chtějí upozornit na nerovné postavení malých prodejců oproti velkým nadnárodním řetězcům provozujícím supermarkety a hypermarkety.

Začínají se objevovat případy, kdy supermarkety zjistí, že podnikání v daném místě není dostatečně výhodné. Jenže již postavenou plechovou krabici nemají komu prodat a daná obec má najednou o problém navíc. Přichází tak naprosto zřejmé varování, aby obce důkladně promýšlely územní plán. A to právě v době, kdy řetězce začínají vstupovat do řádově menších měst než dříve. Unie malých a středních podniků a Sdružení podnikatelů a živnostníků vyzývá příslušné zastupitele, aby při rozhodování o povolení stavby brali v potaz námitky místních obyvatel. V menších městech je totiž výstavba předimenzovaných prodejen ještě riskantnější.

Zatímco malí podnikatelé musí pracně řešit hromady předpisů, s dostatkem peněz se řetězcům Zdá se navíc, že supermarkety mají také negativní dopady na nezaměstnanost. Podle Otakara Svobody, předsedy Společenstva mlynářů a pekařů, je dalším statisticky prokázaným ukazatelem skutečnost, že jedno pracovní místo vytvořené v supermarketu zlikviduje 20 až 40 pracovních míst okolo sebe, a to především v oblasti malého a středního podnikání. Supermarkety často upřednostňují zahraniční dodavatele před českými i při stejné kvalitě výrobku, zároveň jen nerady uznávají české certifikáty kvality. K tomu připočtěme jejich nátlakové jednání z pozice síly.

Dostáváme neradostný obrázek krachujících podnikatelů na jedné straně a chátrajících železobetonových kolosů hyzdících obytné zóny na straně druhé. Tomu by se ale volení zástupci obyvatel měli snažit zabránit.

otvírá v podstatě jakékoliv místo. Mění se územní plány a neberou se v potaz skutečné potřeby obyvatel, kteří mnohdy o supermarket nestojí.

Chceme upozornit také na samotný prodej supermarketů. Úředníci, kteří jsou hodnoceni systémem „počet zářezů“, preferují velký počet kontrol u malých podnikatelů, zatímco nadnárodní řetězce zůstávají stranou zájmu. Kontroly supermarketů nadnárodních řetězců přišly až po skandálu s prodejem zkaženého masa. Otázkou je, jak dlouho odpovídající postup vydrží. V tomto ohledu je zarážející, že výrobci potravin čelí přísným hygienickým normám (což je jistě v pořádku), v oblasti přepravy, skladování a prodeje jsou však potraviny druhotně kontaminovány. Problém zviditelnil v souvislosti s nákazou listeriózy například případ výrobků z Madety, kdy nákaza vznikla během distribuční cesty do regálů řetězce Lidl.

Zajímají nás vaše názory! Jak se vám líbí současná podoba Profitu? Jaký je váš názor na konkrétní témata, o kterých píšeme? Čím by měla nová vláda začít zlepšení podnikatelského prostředí? Co vám komplikuje vaše podnikání a co vás naopak potěšilo? Pište nám na e-mail profit@profit.cz nebo reagujte přímo pod konkrétním článkem na www.profit.cz!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít