Pozadí růstu ceny ropy

16. června 2009, 16:10 - Stanley Reed
16. června 2009, 16:10

Rozhodnutí OPEC...

Celý podtitul: Rozhodnutí OPEC omezit těžbu a příliv peněz z hedgeových fondů zvýšily výdaje – obavy ze slábnoucího dolaru by je mohly katapultovat ještě výš

Jeví se to jako paradox, ale poptávka po ropě, jež takřka vždy stoupá, letos pravděpodobně klesne o tři procenta. Jde o nejhorší propad za bezmála 30 let. Rezervní zásoby jsou natolik vysoké, že se kolem celého světa vytváří oceán ropy v tankerech a úložištích. Nejnižší cena byla zaznamenána 12. února – barel přišel na 34 dolarů. Nyní se však cena americké lehké ropy s nízkým obsahem síry vyhoupla až na 71 dolarů za barel. To je oproti únoru téměř dvojnásobek. Co je příčinou tohoto růstu?
Představitelé OPEC a obchodníci s ropou tvrdí, že se výrazně změnila nálada na trzích. Investory, kteří loni na podzim srazili ceny ropy, již neovlivňuje vyhlídka nadvýroby. Naopak extrémní pesimismus ze stavu světové ekonomiky ustupuje mírnému optimismu a trhy se vracejí k loňským obavám z možného nedostatku ropy. „Hedgeové fondy a správci aktiv, kteří seděli na hotovosti, nyní pocítili, že nastal čas nakupovat (ropu),“ říká Göran Trapp, vedoucí oddělení světových obchodů s ropou v londýnské pobočce Morgan Stanley. Za letošek již přiteklo do burzovně obchodovaných indexových fondů vázaných na ropu a zemní plyn přibližně 3,8 miliardy dolarů. Oproti 1,4 miliardy dolarů v prvním pololetí 2008.
Významnou roli v růstu ceny sehrál OPEC. Klub zemí vyvážejících ropu v reakci na zděšení z podzimního propadu cen vyhlásil snížení těžby o 4,2 milionu barelů denně. Tyto kvóty plní přesvědčivěji než kdykoli jindy. Těžbu brzdí dokonce i tradičně neposlušné země, jako jsou Venezuela či Írán. Vysocí představitelé OPEC, například saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Ali al-Najímí, působivě přesvědčovali trh, že zdravé ceny ropy by se měly pohybovat mezi 75 a 85 dolary za barel. Argumentovali, že jde o správnou cenovou hladinu, jež podněcuje investice do projektů v ropném průmyslu a zároveň nepotlačuje možnosti pro potenciální ekonomické oživení. Taková cena „přitahuje jako magnet“, říká Roger Diwan, hlavní analytik aktivit hedgeových fondů washingtonské poradenské firmy PFC Energy.
Obavy ze slábnoucího dolaru a růstu inflace přidávají procesu na dynamice. Komodity, jako je ropa, či měny, například euro nebo britská libra, jsou považovány za dobrou ochranu před možným kolapsem dolaru pod tíhou prudkého nárůstu zadluženosti USA. David Woo, analytik londýnské investiční banky Barclays Capital, je přesvědčen, že svět zažije reprízu loňského trendu, kdy rostoucí ceny ropy a slábnoucí dolar parazitovaly jeden na druhém. Tím se cena ropy i dolar dostaly do extrémních hodnot.
Může se růst ceny ropy vymknout kontrole? Není to pravděpodobný scénář, je však možný, pokud nastane prudké hospodářské oživení a zesílí obavy ze slábnoucího dolaru a nedostatečného objemu dodávek ropy. Jeffrey Currie, analytik londýnské pobočky Goldman Sachs, zvýšil odhad ceny ropy ke konci roku 2009 na 85 dolarů za barel. Dle něho je současné zvyšování ceny pouze prvním krokem v mocném zotavení, které bude následovat po obnovení globálního růstu. Amrita Senová, analytička Barclays Capital, se domnívá, že strop je někde okolo sta dolarů za barel. V takovém případě by Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty „velmi rychle přiškrtily kohoutky,“ uvádí Senová.
Cena může klesnout, pokud zmizí optimistická nálada. Mnoho pozorovatelů je přesvědčeno, že cena je výš, než by měla být. I někteří představitelé OPEC souhlasí, že cena okolo 50 dolarů za barel je v současných ekonomických podmínkách realističtější. Aktuální cena „vychází jen z odhadu“, řekl významný delegát na nedávném vídeňském setkání zemí sdružených v OPEC. Pro tuto chvíli nicméně platí, že podobné názory neovlivňují horlivost, s níž investiční manažeři alokují hotovost.

Graf s. 29
Ropa stoupá, dolar klesá
Dolar slábne, a proto investoři horlivě sázejí na ropu

0 33 44 55 66 77 Dolarů za barel
1,45 1,40 1,35 1,30 1,25 Dolarů za euro

Cena ropy*
Směnný kurz eura vůči dolaru

2. leden 2009 10. červen 2009

*Obchody s krátkodobými ropnými futures na newyorské komoditní burze (NYMEX).
Pramen: Bloomberg

Copyrighted 2009 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít