Požadavek na stabilizaci kurzu je oprávněný

27. března 2006, 00:00 - PETR LIŠKA
27. března 2006, 00:00

Jen by neměla lidem namlouvat zjevné nepravdy, kritizuje Asociaci exportérů Martina Martinovičová v desátém čísle Profitu za požadavek, aby Česká národní banka a vláda byly aktivnější při stabilizaci kurzu koruny. Názor, že banka měla snížit úrokové sazby, aby zvrátila trend razantního posilování koruny, označuje dokonce za nesmyslný.

Ano, „namlouvat nepravdy“ - čili lhát - se nemá. A platí to i pro autorku. Jeden člen Bankovní rady pro snížení sazeb hlasoval. Plyne z toho, že hlasoval nesmyslně? A kdyby se paní Martinovičová jen trochu zajímala o téma, než o něm začne psát, zjistila by, že nejen guvernér ČNB poměrně ostře vystoupil proti razantnímu posilování koruny a že tedy snížení sazeb bylo reálnou, byť nakonec nepřijatou variantou.

Autorka komentáře dále píše o hypotetické asociaci rozumných lidí, která vystupuje proti absenci ekonomických reforem, a konstatuje, že Asociace exportérů takovou organizací bohužel není. Bylo by pošetilé obhajovat vlastní rozum a posuzovat autorčin. Nicméně profesionální ekonomická komentátorka by jednoduše zjistila, že Asociace exportérů vždy jako hlavní problém exportu uváděla zejména vysoké daňové a odvodové zatížení, administrativní zátěž podnikání a nepružný trh pracovní síly, související mimo jiné třeba s regulací nájmů. Že za základ vždy považovala, aby podnikům zůstalo více prostředků, aby mohly investicemi a inovacemi čelit dlouhodobému trendu posilování měny a s pomocí finančních rezerv překlenovat krátkodobé výkyvy kurzu.

Tvrzení paní Martinovičové, že požadavek na snížení sazeb je nesmyslný i proto, že jejich pohyb se promítne do ekonomiky s půlročním zpožděním, to už je naprostá demagogie. Do kurzu a ekonomiky jednotlivých podniků se promítne okamžitě, se zpožděním pak do inflace, HDP a podobných veličin.

Rychlé posilování kurzu je dnes nejpalčivějším problémem a zejména centrální banka může do jisté míry zasáhnout, i když nikdo netvrdí, že za dlouhodobější trend posilování může. Jedním z dalších aktuálních problémů jsou třeba ceny státního ČEZ, kterému platíme zahraniční expanzi.

Tady zase může vyvinout tlak vláda, zejména když něco podobného předvedla dokonce proti soukromým bankám s kritikou výše poplatků. Ani jedno ale není systémové řešení. To spočívá v systémové nápravě ve fiskální a legislativní oblasti, od daní a důchodové reformy, přes zákoník práce až po omezení role dnes prakticky socialistického státu.

PETR LIŠKA autor je mluvčí Asociace exportérů Reakce autorky: Pan Liška četl můj komentář asi stejně pozorně, jako moje jméno na konci. Pro exportéry je jistě sílící koruna problémem, který části z nich dlouhodobě může snižovat zisky. Nicméně dávat vinu za posilování české měny centrální bance není na místě, protože koruna sílí díky prosperující ekonomice a ČNB je tady především od toho, aby hlídala stabilitu cen. Vinit ze sílící koruny ČNB je hodně zjednodušené, upozornili i analytici s tím, že přebytek zahraničního obchodu ukazuje, že existenčním problémům čelí jen část exportérů. Ti by měli spíš tlačit na vládu, aby zlepšila celkové podmínky pro podnikání.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít