Požadavek na stabilizaci kurzu je oprávněný

27. března 2006, 00:00 - PETR LIŠKA
27. března 2006, 00:00

Jen by neměla lidem namlouvat zjevné nepravdy, kritizuje Asociaci exportérů Martina Martinovičová v desátém čísle Profitu za požadavek, aby Česká národní banka a vláda byly aktivnější při stabilizaci kurzu koruny. Názor, že banka měla snížit úrokové sazby, aby zvrátila trend razantního posilování koruny, označuje dokonce za nesmyslný.

Ano, „namlouvat nepravdy“ - čili lhát - se nemá. A platí to i pro autorku. Jeden člen Bankovní rady pro snížení sazeb hlasoval. Plyne z toho, že hlasoval nesmyslně? A kdyby se paní Martinovičová jen trochu zajímala o téma, než o něm začne psát, zjistila by, že nejen guvernér ČNB poměrně ostře vystoupil proti razantnímu posilování koruny a že tedy snížení sazeb bylo reálnou, byť nakonec nepřijatou variantou.

Autorka komentáře dále píše o hypotetické asociaci rozumných lidí, která vystupuje proti absenci ekonomických reforem, a konstatuje, že Asociace exportérů takovou organizací bohužel není. Bylo by pošetilé obhajovat vlastní rozum a posuzovat autorčin. Nicméně profesionální ekonomická komentátorka by jednoduše zjistila, že Asociace exportérů vždy jako hlavní problém exportu uváděla zejména vysoké daňové a odvodové zatížení, administrativní zátěž podnikání a nepružný trh pracovní síly, související mimo jiné třeba s regulací nájmů. Že za základ vždy považovala, aby podnikům zůstalo více prostředků, aby mohly investicemi a inovacemi čelit dlouhodobému trendu posilování měny a s pomocí finančních rezerv překlenovat krátkodobé výkyvy kurzu.

Tvrzení paní Martinovičové, že požadavek na snížení sazeb je nesmyslný i proto, že jejich pohyb se promítne do ekonomiky s půlročním zpožděním, to už je naprostá demagogie. Do kurzu a ekonomiky jednotlivých podniků se promítne okamžitě, se zpožděním pak do inflace, HDP a podobných veličin.

Rychlé posilování kurzu je dnes nejpalčivějším problémem a zejména centrální banka může do jisté míry zasáhnout, i když nikdo netvrdí, že za dlouhodobější trend posilování může. Jedním z dalších aktuálních problémů jsou třeba ceny státního ČEZ, kterému platíme zahraniční expanzi.

Tady zase může vyvinout tlak vláda, zejména když něco podobného předvedla dokonce proti soukromým bankám s kritikou výše poplatků. Ani jedno ale není systémové řešení. To spočívá v systémové nápravě ve fiskální a legislativní oblasti, od daní a důchodové reformy, přes zákoník práce až po omezení role dnes prakticky socialistického státu.

PETR LIŠKA autor je mluvčí Asociace exportérů Reakce autorky: Pan Liška četl můj komentář asi stejně pozorně, jako moje jméno na konci. Pro exportéry je jistě sílící koruna problémem, který části z nich dlouhodobě může snižovat zisky. Nicméně dávat vinu za posilování české měny centrální bance není na místě, protože koruna sílí díky prosperující ekonomice a ČNB je tady především od toho, aby hlídala stabilitu cen. Vinit ze sílící koruny ČNB je hodně zjednodušené, upozornili i analytici s tím, že přebytek zahraničního obchodu ukazuje, že existenčním problémům čelí jen část exportérů. Ti by měli spíš tlačit na vládu, aby zlepšila celkové podmínky pro podnikání.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít