Povolování staveb má být rychlejší

30. května 2005, 00:00 - admin
30. května 2005, 00:00

NOVÝ STAVEBNÍ ZÁKON Návrh nového stavebního zákona, který má zjednodušit a zrychlit povolování staveb, schválila v uplynulém týdnu vláda. Pokud novou úpravu posvětí parlament a podepíše prezident, měla by začít platit od 1. ledna příštího roku.

NOVÝ STAVEBNÍ ZÁKON

Návrh nového stavebního zákona, který má zjednodušit a zrychlit povolování staveb, schválila v uplynulém týdnu vláda. Pokud novou úpravu posvětí parlament a podepíše prezident, měla by začít platit od 1. ledna příštího roku.

Podle ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslava Maška je návrh zákona proti současnému právnímu stavu revoluční. Za hlavní přínos nového stavebního zákona považuje snížení administrativy, která zjednoduší přípravu a provedení staveb. „V současné době trvá příprava stavby včetně povolení mnohdy déle než samotná realizace,“ připomněl.

Některé stavby, například rodinné domky do 150 metrů čtverečních a tří nadzemních podlaží, bude zřejmě možné stavět jen na základě ohlášení. Pokud úřad nevyzve investora do 30 dnů k doložení dalších dokladů, může začít stavět. Odpadne tak složité vyřizování stavebního povolení. Ohlášení stavby ale neznamená, že je pro investora vše skončeno. „I nadále je například nutné stavebnímu úřadu poskytnout dokumentaci ke stavbě, zajistit odborné vedení stavby a ohlásit stavbu sousedům,“ řekl Mašek.

Zneužití ohlášení není podle něj možné. Doplnil, že i podle současného zákona se některé stavby pouze ohlašují, novinkou je, že se tento způsob rozšíří na více staveb. „Stavba na základě ohlášení se osvědčila. Omezí se administrativa a bude se moci rychleji stavět,“ uvedl Mašek.

„Zákon přispěje ke zjednodušení a zefektivnění investiční výstavby, aniž by snižoval ochranu životního prostředí,“ řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, který byl jedním z jeho předkladatelů.

Vláda však neschválila návrh rušit stavební úřady. Počet zhruba 700 úřadů se tak zřejmě měnit nebude.

Současný stavební zákon umožňuje řadu odvolání k jednomu problému. Jeho nová podoba by měla tyto problémy odstranit.

Na pořizování územněplánovací dokumentace půjde více peněz ze státního rozpočtu, naopak obce by měly ušetřit asi třetinu výdajů. Ročně jde zhruba o 94 milionů korun. Nově by dokumentaci měli připravovat odborní pracovníci úřadů obcí s rozšířenou působností a krajských úřadů. Má se tím zkrátit územní příprava změn a zlepšit územní rozhodování stavebními úřady.

Nový stavební zákon by měl podle ministerstva pro místní rozvoj stanovit pravidla pro výstavbu nejméně na stejně dlouhou dobu jako dosavadní stavební zákon. To znamená alespoň na dalších 20 až 30 let.

Novinkou je také funkce autorizovaného stavebního inspektora. Toho pověří stavební úřad dohledem nad konkrétní stavbou. Bude kontrolovat, aby již v průběhu stavby byly dodržovány příslušné předpisy a rozhodnutí úřadů a zamezilo se tak následným rozporům při kolaudačním řízení.

CO SE ZMĚNÍ

* zjednoduší a zrychlí se příprava staveb

* odstraní se překrývání právních norem

* zjednoduší se a zkrátí postupy územního plánování a řízení

* kontrola nad prováděním staveb bude intenzivnější

* vybrané stavby bude možné zahájit jen na ohlášení

* usnadní se spolupráce veřejného a soukromého sektoru

* nově mají vzniknout autorizovaní inspektoři, kteří by povolovali menší stavby

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít