Povolenky pro obchod s čistým vzduchem

13. září 2004, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
13. září 2004, 00:00

EMISE SKLENÍKOVÝCH PLYNŮ Česká vláda musí říci, kolik rozdá firmám povolenek na vypouštění skleníkových plynů. Na stole má dva návrhy. Ustoupí ekologům, nebo průmyslu? Kabinet by měl o počtu povolenek a takzvaném Národním alokačním plánu na jejich rozdělení rozhodnout co nejdříve.

EMISE SKLENÍKOVÝCH PLYNŮ Česká vláda musí říci, kolik rozdá firmám povolenek na vypouštění skleníkových plynů. Na stole má dva návrhy. Ustoupí ekologům, nebo průmyslu? Kabinet by měl o počtu povolenek a takzvaném Národním alokačním plánu na jejich rozdělení rozhodnout co nejdříve. Evropský systém obchodování s emisemi (EUETS - European Union Emission Trading System), který má být ekonomickým nástrojem pro postupné omezování emisí skleníkových plynů, se spouští už od 1. ledna příštího roku a Česká republika je jako člen EU jeho povinným účastníkem. Povolenky se přesto budou tento týden přetřásat ještě v tripartitě a teprve potom půjdou do vlády. Zatím to vypadá, že kabinet dostane na stůl dvě zcela odlišné verze - jednu od ministerstva životního prostředí na téměř sto milionů tun emisí a druhou za průmysl od ministra Urbana, která jich požaduje téměř o dvacet procent víc. Česko už nabralo značné zpoždění za původním termínem - nové země EU měly své návrhy a alokační plány předložit Bruselu do letošního května. Dnes je zřejmě poslední zemí Unie, která plán ještě neposlala. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ho sice připravilo už v první polovině roku a nyní zvýšilo původní množství 92 milionů až na 99,74 milionu povolenek, ale opět narazilo na odpor průmyslu. Kompromis je v nedohlednu. Průmysl, který v předcházejícím referenčním období emitoval 89 milionů tun oxidu uhličitého ročně, navrhuje pro příští tři roky téměř 117 milionů povolenek. Ekologické organizace to považují za nehorázné, ale kritizují i zvýšený návrh MŽP. Žádají, aby se počet povolenek snížil na 85 milionů. „Účelem přece není rozdat maximum povolenek, ale snížit emise,“ říká Vojtěch Kotecký z hnutí Duha. URBAN, NEBO AMBROZEK?

Členové vlády se budou muset rozhodovat podle osobních sympatií k jednotlivým ministrům. Ministerstvo životního prostředí připravuje alokační plán od jara letošního roku. Rezort průmyslu si letos v létě najal na zpracování své verze soukromou firmu Evolution Menert, slovenského obchodníka s emisemi, který se problematikou zabývá už několik let. Alokační plány ministrů Urbana a Ambrozka se však neliší jen argumentací kolem oprávněného počtu povolenek. Týdeník Profit zjistil, že nejsou jednotní ani v tom, zda má být v plánu přesně uvedeno, kolik který konkrétní podnik dostane povolenek, nebo jestli napoprvé stačí pouze oborové rozdělení. Ambrozkovo ministerstvo životního prostředí navrhuje nejprve oborové dělení s tím, že si povolenky rozdělí zúčastněné podniky mezi sebou. Ministerstvo průmyslu požaduje, aby vláda schválila hned napoprvé alokační plán tak, že v něm bude uveden přesný počet povolenek pro jednotlivé firmy. Do EUETS spadá v České republice téměř 500 podniků z oborů energetiky a energeticky náročného průmyslu, například hutě, koksovny, rafinerie, papírny a výrobci cementu a vápna. Podle evropské směrnice jde o firmy, které mají zdroj emisí, obvykle spalovací zařízení, s výkonem nad 20 MW.

VÝHODY HNED NA ZAČÁTKU

Oba rezorty mají pádné argumenty. MŽP tvrdí, že individuální alokace systém zamlží, ministerstvo průmyslu chce přesná čísla pro největší firmy. „Žádáme, aby byly v plánu uvedeny počty povolenek alespoň u 39 největších firem,“ řekl pro Profit náměstek ministra Martin Pecina. MŽP se podle jeho mínění přesnému rozdělení povolenek brání hlavně proto, aby o něm jeho úředníci nakonec rozhodovali sami. „Jednotlivé obory jim pak budou muset dát návrhy na rozdělení a oni je budou schvalovat,“ říká Pecina. Ambrozkův úřad naopak považuje přesná čísla v alokačním plánu za způsob, jak vybraným firmám hned od začátku zajistit co největší počet povolenek. Vláda při schvalování celého plánu těžko posoudí, zda jsou povolenky mezi jednotlivé firmy rozděleny spravedlivě. „Přidělováním povolenek se tady vlastně rozděluje právo na vypouštění emisí, tedy veřejný statek. Proto chceme, aby byl systém nastaven transparentně,“ vysvětluje vedoucí oddělení změny klimatu MŽP Tomáš Chmelík.

BOJ O SILNOU POZICI Čeští výrobci energií a majitelé velkých spalovacích zařízení mají tisíc důvodů, aby bojovali o maximum povolenek. Evropský systém obchodování s emisemi jim bude víceméně diktovat, jak musejí v budoucnu omezit emise skleníkových plynů. Na každý rok dostanou předem stanovený počet povolenek na vypouštění oxidu uhličitého. Pokud přidělený limit překročí, hrozí jim pokuty. Povolenky, které jim zbudou, mohou naopak použít v následujících letech nebo je prodat. Představitelé MŽP tvrdí, že už nemají kam ustoupit. Počet povolenek navrhli v souladu s pravidly Evropské unie, která chce, aby se v prvním tříletém období rozdělovalo jen tolik povolenek, kolik firmy potřebují. Každou tunu navíc budou muset Bruselu zdůvodnit. Dotčené firmy - v Česku je jich přes 450 - oponují, že jim povolenky vypočtené podle emisí z uplynulých dvou let nedovolí, aby v budoucnu rozšiřovaly výrobu. Jejich obavy jsou částečně oprávněné. Unie systém spouští proto, aby se emise omezily. Lze tedy předpokládat, že už pro druhé období - roky 2008 až 2012 - předepíše všem zemím snížení oproti nynějším plánům. PROČ SE BOJUJE O POVOLENKY

* Téměř 500 českých firem, největších producentů emisí, se od 1. ledna 2005 zařadí do povinného Evropského systému obchodování s emisemi (EUETS). V něm dostanou každý rok zdarma určitý počet povolenek.

* Pro přidělování povolenek existuje příslušná evropská směrnice. Počet povolenek stanoví Národní alokační plán, ten nynější má platit příští tři roky. Rozhodují o něm jednotlivé vlády a jejich návrh pak posuzuje Brusel.

* Povolenka (allowance) je oprávněním na vypuštění emisí s obsahem jedné tuny oxidu uhličitého. Firma, která za daný rok překročí přidělený limit emisí, může chybějící povolenky v rámci EETS nakoupit od jiné firmy nebo zaplatit pokutu. Podnik, který jich bude mít nadbytek, je naopak může prodat nebo si je nechat na příští „energeticky náročnější“ období.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít