Povolenkami proti zdražení proudu

15. října 2010, 16:33 - Vadim Fojtík
15. října 2010, 16:33

Fotovoltaické elektrárny

Nečasův kabinet pokračuje ve válce proti solárním elektrárnám a růstu cen elektřiny. Vláda minulý týden rozhodla, že hrozbu dramatického zdražení proudu v příštím roce omezí zavedením srážkové daně za elektřinu vyrobenou ze solárních elektráren. Nárůst cen elektřiny hodlá kabinet kompenzovat i prodejem emisních povolenek. V letech 2013 až 2020 by příjmy z prodeje emisních povolenek měly dosáhnout zhruba devadesáti miliard korun. Původně stát počítal s tím, že je poskytne firmám gratis.
A je tu i další opatření, které má zabránit přehnanému rozmachu v budování slunečních elektráren v Česku; vzroste totiž platba, kterou hradí investoři za to, že půda, na které jsou stavěny fotovoltaické zdroje, je vyjmuta ze zemědělského fondu.
Přesné detaily vládního protisolárního balíku, který má pomoci zmírnit skokové zdražení elektřiny pro koncové spotřebitele, nejsou známy. Očekávané skokové zdražení je zapříčiněno prudkým rozvojem fotovoltaických elektráren, a tím i vyšším příspěvkem na výkup elektřiny vyrobené z těchto zdrojů. Konkrétní propojení jednotlivých představ mají ministerstva financí, obchodu a průmyslu, životního prostředí a ministerstvo pro místní rozvoj doladit a propočítat do 20. října. Poté by měla dostat definitivní podobu příslušná novela zákona o obnovitelných zdrojích.
Energetický regulační úřad před časem varoval, že kvůli prudkému rozmachu solárních elektráren vzroste cena elektřiny v příštím roce zhruba o dvanáct procent a pro firmy asi o sedmnáct procent. Nová vládní opatření by dle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka měla snížit avizované zdražení elektřiny v příštím roce tak, aby se vešlo do deseti procent. Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy ČR ale tvrdí, že české podniky jsou schopny z vlastních sil utáhnout zdražení proudu do pěti procent.
Zdá se, že největším nepřítelem Nečasova kabinetu jsou solární elektrárny. Vláda již koncem září schválila novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Pokud ji schválí parlament a podepíše prezident republiky Václav Klaus, od března příštího roku přestane stát podporovat výstavbu fotovoltaických elektráren postavených na volných plochách. Dle informací týdeníku EURO ale definitivní verze novely ještě není hotová kvůli velkému počtu námitek vzešlých z připomínkového meziresortního řízení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít