Povolení? Za kolik a jak rychle

23. listopadu 2011, 08:59 - Pavel Trčala
23. listopadu 2011, 08:59

Na nejbližším a nejdůležitějším exportním trhu jménem Německo budete možná jednou potřebovat postavit sklad či logistické centrum. Níže přinášíme modelový průběh schvalovacích řízení včetně cen a uvedení toho, jak rychle německé úřady pracují. Tyto poznatky můžete brát i jako obecně platnou informaci pro jakékoliv jiné podobné investiční aktivity v Německu.

Foto: Jan Karásek/ MF Dnes / Profimedia.cz

Česká republika má v boji o německé zakázky proti ostatním východoevropským ekonomikám velkou výhodu. Naše hraniční pohoří se jako šíp zarývají do nitra německé země a tím jsou naše výrobní kapacity ze všech východních konkurentů tomuto trhu nejblíže. Samozřejmě, zůstaneme-li v EU, tak například Bulharsko a Rumunsko mohou nabídnout nižší výrobní náklady. Ovšem vzdálenost od německého trhu hraje nezanedbatelnou roli.

Pokud vaše exporty do Německa dosáhnou určité pravidelnosti a hodnoty, možná budete uvažovat o vlastní distribuční síti v rámci Německa. I když je Česká republika blízko tohoto obrovského trhu, je možné, že se dostanete do fáze, kdy budete potřebovat vlastní halu. Pro tento případ jsme připravili následující informace, shrnující úkony, které musíte udělat pro to, abyste si v Německu mohli postavit skladovací halu v hodnotě zhruba milion eur. Ceny jsou průměrné.

Po zajištění vhodného pozemku vás tedy čekají následující úkoly:

- Stavební povolení

Získání stavebního povolení vám zabere asi dvacet pět dnů a bude stát kolem čtyř tisíc eur. O povolení budete žádat na stavebním úřadě.

- Statické výpočty

Statické výpočty poskytne nezávislý projektant. Trvat to bude asi tři týdny a váš rozpočet bude lehčí o půldruhého tisíce eur.

- Inspekce kominíka

Před dokončením hrubé stavby musíte získat certifikát o způsobilosti komínů. Cena je 31 eur.

- Inspekce hrubé stavby

Dva týdny před dokončením hrubé stavby musíte upozornit stavební úřad. Ten se rozhodne, zda vaši stavbu navštíví. Pravděpodobnost, že ke kontrole dojde, je asi deset procent. Cena je 2 600 eur.

- Inspekce dokončené stavby

Dva týdny před dokončením celkové stavby musíte upozornit stavební úřad. Ten se rozhodne, zda vaši stavbu navštíví. Pravděpodobnost, že ke kontrole dojde, je asi deset procent. Tato kontrola není zpoplatněna.

- Napojení vody

Průměrná cena je 7 500 eur a doba zapojení záleží na lokaci vaší investice a stávajících inženýrských sítích. V průměru tento úkon trvá měsíc a půl.

- Napojení elektřiny

Průměrná cena je 2 500 eur a doba zapojení opět záleží na lokaci vaší investice a stávajících inženýrských sítích. V průměru tento úkon trvá měsíc a půl.

- Napojení telekomunikační sítě

Průměrná cena je 300 eur a doba zapojení záleží na poskytovateli a existujících sítích v okolí.

V tuto chvíli budete mít po splnění zmíněných kroků halu připravenu k běžnému využití. Autor působí jako mezinárodní konzultant společnosti Trcala Consulting.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít