Povodně přispěly k popularitě politiků

30. září 2002, 00:00 - Eva Martínková
30. září 2002, 00:00

Premiéra Špidlu hodnotí více než tři čtvrtiny lidí kladně Zářijový průzkum veřejného mínění potvrdil skutečnost, že povodně a jiné živelné katastrofy jsou šancí pro posílení pozice každé vlády.

Premiéra Špidlu hodnotí více než tři čtvrtiny lidí kladně

Zářijový průzkum veřejného mínění potvrdil skutečnost, že povodně a jiné živelné katastrofy jsou šancí pro posílení pozice každé vlády.

Mimořádně vysoký kredit ministrů Grosse a Tvrdíka, skvělý nástup premiéra Špidly, výrazně lepší hodnocení ministrů Rychetského a Dostála - to jsou důsledky povodňových a popovodňových událostí, při nichž politici akčně figurovali na televizních obrazovkách. Maskáče a unavený obličej ministra vnitra Stanislava Grosse rozhodně přinesly ovoce. Příznivé hodnocení ministrům Grossovi a Tvrdíkovi vystavilo na počátku září přes 80 procent lidí. Premiér Špidla za nimi zaostává jen málo. Jeho projev k národu, v němž se mezi řádky dalo číst, že vítězství nad velkou vodou je právě jeho zásluhou, zřejmě zabral. S tak vysokým kreditem nastupoval z českých premiérů pouze Josef Tošovský - a v jeho případě se jednalo o „programově“ přechodnou vládu, která měla velkou podporu médií. Premiéru Špidlovi jsou zřejmě občané ochotni odpustit i „daňovou loupež“, kterou se chystal provést právě pod zástěrkou povodní. Politici vyjížděli na místa pohromy a slibovali. Nevadí, že marnotratně a ne ze svého. Občané ve chvílích nejistoty potřebují vůdce. Kdo z politiků takovou roli zvládne, má na dlouho vyhráno. Jde o efekt jejich činů, nikoli o skutečný dopad. Také vzestup popularity ministrů Rychetského a Dostála je nebývalý (oba tito zkušení politici a dlouholetí členové levicové vlády zaznamenali své historicky nejlepší výsledky vůbec). Dobrou startovní čáru nově sestaveného Špidlova týmu podtrhuje solidní hodnocení šéfa diplomacie Svobody i ministrů Rusnoka, Škromacha, Součkové, Mlynáře a Sobotky. Zbývající ministři z řad koaličních partnerů sociální demokracie (Šimonovský, Němec, Mareš, Ambrozek) jsou na počátku svého funkčního období poměrně málo známi, zvláště mimo okruh voličů Koalice. Na počátku září se zhoršilo hodnocení předsedy ODS Klause i bývalé předsedkyně US/DEU Marvanové a polepšil si naproti tomu vůdce komunistů Grebeníček, což můžeme interpretovat jako výraz rostoucí spokojenosti levicově orientovaných voličů. Polepšil si však místopředseda ODS Zahradil, jeden z potenciálních uchazečů na čelnou pozici v nejsilnější pravicové straně. Mimořádně hlubokého poklesu popularity se dočkal bývalý senátor a ministr zahraničí a nyní předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan. Je to zřejmě reakce na podezření, která se s v souvislosti s jeho osobou opět objevila.

Žebříček popularity politických osobností

1. Stanislav Gross 85 0

2. Jaroslav Tvrdík 82 2

3. Vladimír Špidla 76 1

4. Otakar Motejl 67 9

5. Petra Buzková 66 0

6. Pavel Rychetský 61 7

7. Pavel Dostál 58 3

8. Petr Pithart 51 1

9. Jiří Rusnok 48 19

10. Luboš Zaorálek 46 19

11. Cyril Svoboda 46 4

12. Hana Marvanová 40 6

13. Zdeněk Škromach 39 19

14. Marie Součková 37 37

15. Vladimír Mlynář 37 10

16. Bohumil Sobotka 34 37

17. Jan Zahradil 34 23

18. Miloš Zeman 33 0

19. Václav Klaus 32 0

20. Jan Kavan 28 4

21. Miroslav Grebeníček 27 2

22. Libor Ambrozek 21 60

23. Milan Šimonovský 18 57

24. Pavel Němec 18 55

25. Petr Mareš 17 50

26. Jaroslav Palas 16 66

POZNÁMKY: + = PŘÍZNIVÉ HODNOCENÍ (V %), ? =NEZNÁ (V %) Tučně vyznačení politici si ve srovnání s předchozím průzkumem (květen letošního roku) polepšili alespoň o tři procentní body.

Pramen: STEM

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít