Povinné zveřejnění účetní závěrky

11. června 2007, 00:00 - čtenář Ivo
11. června 2007, 00:00

Do jakého termínu musí neauditovaná společnost zveřejnit účetní závěrku ve Sbírce listin? Našel jsem termín pouze pro auditované společnosti. Pro společnosti, nemající povinnost ověřit účetní závěrku auditorem, není pro její zveřejnění stanoven přesný termín.

Do jakého termínu musí neauditovaná společnost zveřejnit účetní závěrku ve Sbírce listin? Našel jsem termín pouze pro auditované společnosti. Pro společnosti, nemající povinnost ověřit účetní závěrku auditorem, není pro její zveřejnění stanoven přesný termín. Podle obchodního zákoníku (§ 38k) se tak musí učinit „bez zbytečného odkladu“. Zjednodušeně řečeno to znamená, že firma musí závěrku zveřejnit při první možné příležitosti - při zpoždění by musela dokazovat, že za odklad nemůže.

Za nezveřejnění účetní závěrky hrozí nejen pokuty, ale v krajním případě může jít také o trestný čin. Nezveřejnění je hodnoceno podobně závažně jako uvedení nepravdivých nebo hrubě zkreslených údajů.

Konkrétně by se jednalo o trestný čin „zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění“ podle § 125 trestního zákona. Ve zvlášť závažném případě za něj hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.

Mgr. Jan Beneš, právník

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít