Povinné ručení opět o něco zdraží

21. listopadu 2008, 00:00 - Tomáš Johánek
21. listopadu 2008, 00:00

Řidiči, kteří letos nezpůsobili dopravní nehodu, zaplatí v příštím roce na povinné ručení zhruba o dvě procenta více než letos.

V praxi to znamená zdražení o desítky korun. Pojišťovny v průměru zvyšovaly základní sazby o sedm procent.

Většině řidičů se sazby povinného ručení v příštím roce zvýší, a to i přes uplatnění pětiprocentního bonusu za jízdu bez nehod. Tvrdí to alespoň Pavel Ronovský, jednatel portálu Top-Pojištění.cz. Pojišťovny zveřejňují ceny povinného ručení v těchto dnech. Ovšem některé, jako například Generali, zveřejnily své sazby na další rok již v létě.

Původně monopolní systém se přeměnil na povinné smluvní pojištění a také většina smluv je rozprostřena do celého roku. „Už jen přibližně 25 procent motoristů se může do 20. listopadu rozmyslet, zda budou pokračovat od 1. ledna 2009 u své pojišťovny, nebo svoji současnou pojistku vypoví a přejdou k pojišťovně jiné,“ říká Ronovský.

V letošním roce zahájily prodej povinného ručení Hasičská vzájemná pojišťovna, pojišťovna AXA a Slavia pojišťovna. Většina pojišťoven už nyní takzvaně segmentuje, tedy stanovuje sazby podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru nebo dalších kritérií.

Od letošního podzimu takto rozlišuje klienty i největší hráč na trhu, Česká pojišťovna. Jedinými ústavy, které nepoužívají segmentační kritéria, tak jsou Kooperativa a Triglav. Porovnání nabídek se tak stává pro normální motoristy naprosto nepřehledné. Česká pojišťovna své sazby na příští rok už nestanovuje jen plošně podle objemu motoru, ale nově také nabízí segmentované sazby podle věku a místa bydliště klienta. „Tvrdit, že jsme zdražili, je vzhledem k zavedení segmentace nesmysl. Nemáme průměrné klienty, ale pouze konkrétní a řadě z nich cena pojistky klesne,“ tvrdí mluvčí ČP Václav Bálek.

Několik pojišťoven přichází s nadstandardní kompenzací růstu základních sazeb povinného ručení. Například Česká podnikatelská pojišťovna poskytuje všem novým klientům akční slevu v podobě takzvaného extra bonusu ve výši 15 procent. Také ČSOB Pojišťovna motivuje dobré řidiče 15procentní slevou.

Počet vozů pojištěných v rámci pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel, takzvaného povinného ručení, stoupl v letošním prvním pololetí o 148 tisíc na 6,145 milionu. Velké přesuny klientů se ani letos nekonaly. Domácí pojišťovny zaznamenaly v prvním pololetí roku poměrně výrazný meziroční nárůst škod v povinném ručení. Tento údaj je přitom jedním z faktorů ovlivňujících sazby povinného ručení.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít