Povinné ručení může ušetřit miliony

21. května 2007, 00:00 - Speciál připravil TOMÁŠ JOHÁNEK <br />
21. května 2007, 00:00

NEPOJIŠTĚNÍ ŘIDIČI Bez povinného ručení řidič nesmí ujet ani kilometr. Přesto existuje dost vysoké procento těch, kteří si s jeho uzavřením nelámou hlavu. Jimi způsobené škody se mnohdy vyšplhají ke statisícům či dokonce milionům korun.

NEPOJIŠTĚNÍ ŘIDIČI Bez povinného ručení řidič nesmí ujet ani kilometr. Přesto existuje dost vysoké procento těch, kteří si s jeho uzavřením nelámou hlavu. Jimi způsobené škody se mnohdy vyšplhají ke statisícům či dokonce milionům korun.

Obyčejný motorista si ani nedokáže představit, jaké škody by mohl svým počínáním na silnici způsobit a co vše se z jeho povinného ručení poškozeným vlastně platí. Z povinného ručení jsou u škod na zdraví za prvé hrazeny platby zdravotní pojišťovně za veškerou léčbu každého zraněného při nehodě, s výjimkou jeho samého. Dalšími nároky pak jsou úhrada za ztížení společenského uplatnění, bolestné či náhrada ušlého výdělku.

A jsou tu ještě další náklady, o nichž mnohdy řidiči ani nevědí, jako je příspěvek na zdravotní pomůcky, na pečovatelku nebo jinou výpomoc v domácnosti. Náklady se pak mohou vyšplhat do desítek milionů korun, neboť se poškozeným některé hradí doživotně.

POJIŠTĚNÝ, ČI NEPOJIŠTĚNÝ? Jak by měl poškozený motorista postupovat při likvidaci škody náhradou z povinného ručení viníka? Poškozený řidič se může obrátit se žádostí o náhradu škody přímo na pojišťovnu, se kterou má viník nehody uzavřené povinné ručení. Je-li vina jednoznačně prokázána, například podle policejního protokolu nebo při jednoznačné dohodě řidičů havarovaných vozidel, nemusí už poškozený čekat na to, až se viník „své“ pojišťovně přihlásí. Pojišťovny na to výplatu náhrady škody neváží.

V případě, že viník je známý, ale nepojištěný, nedoplatí na jeho nezodpovědnost ostatní účastníci nehody. Škoda je klientovi vyplacena z garančního fondu České kanceláře pojistitelů a po viníkovi vymáhána v regresním řízení, a to v plném rozsahu včetně nákladů souvisejících s vymáháním.

VINÍK NECHCE PŘIJÍT O BONUS V poslední době pojišťovny zaznamenávají čím dál více případů, kdy si lidé stěžují, že takzvané bonusy povinného ručení mají též úskalí. Stává se, že motorista najde na parkovišti potlučený nebo odřený vůz, který mu poškodil jiný řidič, ale už tam nenajde kontakt na řidiče, aby mohla být škoda zaplacena z povinného ručení. Viník se jednoduše obává, že přijde o bonus, a proto vinu nepřizná.

Podobné je to i v případech, kdy od auta jiného řidiče odletí kámen a poškodí čelní sklo jiného vozu. Takové škody jsou však z povinného ručení nelikvidní, protože pojišťovna musí vědět, z čí pojistky bude škoda uhrazena. Proto například nelze z povinného ručení zaplatit škodu na majetku, kterou způsobí neznámý pachatel. Motoristé, kteří chtějí mít jistotu, že ačkoliv nebudou vědět, kdo jim vůz poškodil, ale vždy dostanou náhradu škody zaplacenu, si mohou sjednat havarijní pojištění. Kryje nejen drobné „ťuknutí“ na parkovišti, ale i ukradení, zničení živly a samozřejmě i havárie z vlastní viny. Motoristům, kteří chtějí mít klidný život a nedohadovat se s ostatními řidiči o tom, kdo komu rozbil čelní sklo, nabízí většina pojišťoven jednoduché řešení - připojištění čelního skla.

BEZ ŘIDIČÁKU JE UŽ TISÍC LIDÍ

Od července loňského roku přišla o řidičský průkaz kvůli novému zákonu přibližně tisícovka řidičů. Alespoň jeden bod má na kontě přes 400 tisíc lidí. Ze statistiky však nelze vyčíst, kolik se muselo se řidičským průkazem rozloučit řidičů-profesionálů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít