Povídejme si, maminko

17. srpna 2007, 21:15 - Louise Lee
17. srpna 2007, 21:15

Nové mobily jsou zacíleny na děti kolem pěti let

Už je to tu, jde se do první třídy. Vezmi si penál, svačinu a… mobilní telefon? Ano, jestliže telekomunikační společnosti zaměřily své marketingové plány na děti ve věku mezi osmi a dvanácti lety, označované jako „tweens“, bylo pouze otázkou času, kdy také objeví jejich mladší bratříčky a sestřičky… Přístroje jsou často pestrobarevné, s robustním vzhledem a velké tak, aby akorát padly do malé ručky. Některé jsou jednoduché, zřekly se mnohých komplikovaných tlačítek a kláves známých z typických modelů pro dospělé. A díky programům, jež umožňují rodičům kontrolovat komu a kdy děti mohou volat, nemohou drobní Honzíci či Jitušky dosáhnout ohromujících účtů povídáním s kamarády či věčným vymačkáváním textových zpráv.

Vyzvánějící Tygřík.

Ačkoliv jsou speciální telefony zaměřeny především pro „tweens“, určitý design přitahuje dokonce i mladší skupiny. Uvažte: očekává se, že nějakých 10,5 milionu osmi až dvanáctiletých dítek bude mít do roku 2010 mobilní telefon. To je dvojnásobek počtu z roku 2005, jak uvádí výzkumná studie bostonské společnosti Yankee Group. Mnozí budou využívat běžné telefony a minuty z celorodinných tarifů.
Z modelů pro tyto ratolesti jsou k dispozici mobilní telefony Walta Disneyho, které připomínají tradiční přístroje, ale společnost prodává rovněž aparáty v podobě Tygříka z příběhů Medvídka Pú! Ceny telefonů se pohybují od nuly (vztahují-li se k povinnému nákupu paušálních plateb u operátora) až ku 200 dolarům za módní modely s Bluetooth, foťákem, podporou videí a jiným vybavením.
Disneyho paušály, jež jsou mnohem propracovanější než u konkurence, začínají na 25 dolarech za měsíc za 200 minut pro jednotlivé dítě. Smlouva se podepisuje na dva roky. Funkce „kontrola volání“ umožňuje rodičům předvolit den a čas, kdy dítě může volat a přijímat hovory. To znamená, že telefon můžete vyřadit z provozu po dobu vyučování, přesto lze vybrat několik „vždy fungujících čísel“, která mohou být použita v naléhavém případě. Možnost „rodinného monitoringu“ zase umožňuje rodičům nastavit, kolik textovek a stahování souborů má dítě měsíčně k dispozici.
Jiné mobily - typu Modeci’s TicTalk - vypadají spíše jako hračky. Stříbrošedý oválný přístroj za 99 dolarů nahrazuje standardní klávesnici otáčivým kolečkem, které ovládá telefonní seznam. Možnosti služeb TicTalk jsou v porovnání s Disneyem omezené, ale stále umožňují rodičovský dohled. Rodiče si mohou bez paušálu předplatit určitý počet minut (například 400 minut za sto dolarů) s platností tarifu po dobu 90 dní. Pak minuty „vyprší“.
Ještě blíže k hračce má padesátidolarový glowPhone od Firefly Mobile, který se má dostat na pulty v půli září. Bude k dispozici v černé nebo růžové barvě a je navržen pro děti ve věku od pěti let. I glowPhone je bez klávesnice. Namísto ní má obdélníkový mobil pět velkých rozložených čudlíků (včetně jednoho s postavičkou v šatech, který automaticky zatelefonuje mamince, obdobné tlačítko pak tatínkovi). A podobně jako TicTalk ani služba Firefly nevyžaduje smlouvu. Volání stojí už od deseti centů za minutu s denním přístupovým poplatkem 35 centů.
Jakkoliv se tyto balíčky mohou zdát atraktivní, měli byste se sami sebe ptát, jestli vaše dítě potřebuje mobil, když má ke svému minibicyklu pořád ještě připevněna pomocná kolečka… Podle Centra pro média a dětské zdraví na Harvardově univerzitě poskytnou mobilní telefony další prostor pro šikanu, podvodníky, a dokonce prý i k oslovování dětí ze strany nenechavých pedofilů. Hovory a textovky mohou rozptylovat a zasahovat do řádu dne. Přesto jsou mobilní telefony užitečné a v případě nebezpečí mohou hrát zásadní roli. A nakonec nabízejí rychlé lekce či slovní úlohy z matematiky: „Dostaneš-li 200 volných minut za měsíc, kolik můžeš průměrně provolat času za den?“

Nikdy není dost brzy, naučit se telefonovat

FIREFLY GLOWPHONE Tlačítko s osůbkou v ženských šatech, druhé s postavou v kalhotách – pro děti nebude potíž, zavolat mamce nebo taťkovi
50 USD
www.firefly.com

Box 2 s. 82:
DISNEY DM-S110 Nabízí se i v šedé barvě. Tento telefon má úplnou klávesnici, foťák a hlasitý odposlech
20 USD
www.disney.com

Box 3 s. 82:
TICTALK Otočné kolečko navede děti k seznamu telefonních čísel naprogramovaných rodiči
99 USD
www.tictalk.com

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít