Považujete balení porcovaného pečiva za nutné?

30. září 2002, 00:00 - admin
30. září 2002, 00:00

DuelMichael Vít, Hlavní hygienik ČR ano Rozhodně ano. Chceme tím chránit spotřebitele, a rád bych vysvětlil jak. Celý chléb má pevnou kůrku a je vidět, když je něčím kontaminován, tzn. posypán nebo polit. Pevná kůrka chleba není vhodným prostředím pro růst bakterií a chléb je jejím prostřednictvím chráněn před kontaminací.

Duel

Michael Vít, Hlavní hygienik ČR

ano

Rozhodně ano. Chceme tím chránit spotřebitele, a rád bych vysvětlil jak. Celý chléb má pevnou kůrku a je vidět, když je něčím kontaminován, tzn. posypán nebo polit. Pevná kůrka chleba není vhodným prostředím pro růst bakterií a chléb je jejím prostřednictvím chráněn před kontaminací. Ale když ho rozříznu, bakteriální kontaminaci nevidím, a navíc jeho vnitřek poskytuje podstatně příznivější podmínky pro růst bakterií a plísní. Uvnitř chleba je vhodná vlhkost a příznivá teplota, čili velmi výživná půda pro bakterie. Vhodnou živnou půdou je i zdobení pečiva, například tvarohová pěna. Záměrem vyhlášky bylo výše popsaným jevům zabránit, čili neumožnit bakteriální kontaminaci potravin, jejichž následkem onemocní ročně u nás až 70 tisíc lidí. A to je ve skutečnosti pouze špička ledovce. Ruku na srdce, kolik lidí, kteří trpí jeden dva dny jakýmsi průjmovým onemocněním, k tomu lékaři jde?

Helena Pískovská, prezidentka Svazu obchodu ČR

ne

V současné době to za nutné nepovažuji. Až bude dostatek malých obchodů s obslužným prodejem pečiva, pak to bude něco jiného. Zatím ale zákazníka omezujeme a nenabízíme mu adekvátní náhradu. Lidé jsou zvyklí nakupovat pečivo v samoobsluhách a kupovat si ho tolik, kolik spotřebují. A jestliže podle platné zákonné normy si nesypané rohlíky mohu vybrat sama, zatímco posolené mi buď podá prodavačka, nebo budou už v sáčku, připadá mi to nesmyslné. Navíc, umíte si představit, jak takové pečivo po několika hodinách v mikrotenovém sáčku bude vypadat? Stejně tak třeba pocukrovaná kobliha. Pokud jde o chleba, řada samoobsluh si s tím poradila a prodává půlky či čtvrtky bochníků zabalené, ale v regálech pro samoobslužný prodej. Vyhláška o hygienických požadavcích na prodej potravin a rozsah vybavení prodejny znamená pro obchodníky řadu dodatečných nákladů, v první řadě však znamená omezení pohodlného prodeje pro zákazníka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít