Považujete balení porcovaného pečiva za nutné?

30. září 2002, 00:00 - admin
30. září 2002, 00:00

DuelMichael Vít, Hlavní hygienik ČR ano Rozhodně ano. Chceme tím chránit spotřebitele, a rád bych vysvětlil jak. Celý chléb má pevnou kůrku a je vidět, když je něčím kontaminován, tzn. posypán nebo polit. Pevná kůrka chleba není vhodným prostředím pro růst bakterií a chléb je jejím prostřednictvím chráněn před kontaminací.

Duel

Michael Vít, Hlavní hygienik ČR

ano

Rozhodně ano. Chceme tím chránit spotřebitele, a rád bych vysvětlil jak. Celý chléb má pevnou kůrku a je vidět, když je něčím kontaminován, tzn. posypán nebo polit. Pevná kůrka chleba není vhodným prostředím pro růst bakterií a chléb je jejím prostřednictvím chráněn před kontaminací. Ale když ho rozříznu, bakteriální kontaminaci nevidím, a navíc jeho vnitřek poskytuje podstatně příznivější podmínky pro růst bakterií a plísní. Uvnitř chleba je vhodná vlhkost a příznivá teplota, čili velmi výživná půda pro bakterie. Vhodnou živnou půdou je i zdobení pečiva, například tvarohová pěna. Záměrem vyhlášky bylo výše popsaným jevům zabránit, čili neumožnit bakteriální kontaminaci potravin, jejichž následkem onemocní ročně u nás až 70 tisíc lidí. A to je ve skutečnosti pouze špička ledovce. Ruku na srdce, kolik lidí, kteří trpí jeden dva dny jakýmsi průjmovým onemocněním, k tomu lékaři jde?

Helena Pískovská, prezidentka Svazu obchodu ČR

ne

V současné době to za nutné nepovažuji. Až bude dostatek malých obchodů s obslužným prodejem pečiva, pak to bude něco jiného. Zatím ale zákazníka omezujeme a nenabízíme mu adekvátní náhradu. Lidé jsou zvyklí nakupovat pečivo v samoobsluhách a kupovat si ho tolik, kolik spotřebují. A jestliže podle platné zákonné normy si nesypané rohlíky mohu vybrat sama, zatímco posolené mi buď podá prodavačka, nebo budou už v sáčku, připadá mi to nesmyslné. Navíc, umíte si představit, jak takové pečivo po několika hodinách v mikrotenovém sáčku bude vypadat? Stejně tak třeba pocukrovaná kobliha. Pokud jde o chleba, řada samoobsluh si s tím poradila a prodává půlky či čtvrtky bochníků zabalené, ale v regálech pro samoobslužný prodej. Vyhláška o hygienických požadavcích na prodej potravin a rozsah vybavení prodejny znamená pro obchodníky řadu dodatečných nákladů, v první řadě však znamená omezení pohodlného prodeje pro zákazníka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít