Použití fotografie ministra v reklamě

02. ledna 2006, 00:00 - admin
02. ledna 2006, 00:00

* Rádi bychom v reklamě v regionálním deníku využili fotku našeho šéfa s ministrem, s kterým se setkal během nedávného večírku pořádaného Hospodářskou komorou. Fotil ji zaměstnanec naší firmy. Bylo by to jako tak na 1/3 plochy inzerátu, k tomu jinak běžný reklamní text a pod fotkou popisek „Jednatel společnosti XY při setkání s ministrem XY.

Rádi bychom v reklamě v regionálním deníku využili fotku našeho šéfa s ministrem, s kterým se setkal během nedávného večírku pořádaného Hospodářskou komorou. Fotil ji zaměstnanec naší firmy. Bylo by to jako tak na 1/3 plochy inzerátu, k tomu jinak běžný reklamní text a pod fotkou popisek „Jednatel společnosti XY při setkání s ministrem XY.“ Je to možné? Nebo musíme pana ministra požádat o svolení?

Karel Kratochvíl

Odpověď pro vás zřejmě bude zklamáním. Využít pro reklamní účely fotografii pana ministra (nebo kohokoli jiného) bez jeho výslovného souhlasu není možné.

Právo k podobizně a obrazovým snímkům upravuje § 12 občanského zákoníku (č. 40/1964 Sb.) v rámci takzvaného práva na ochranu osobnosti. Podle uvedeného ustanovení lze podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy fyzické osoby (nebo jejích projevů osobní povahy) pořídit a použít zásadně jen s jejím svolením. Použitím se samozřejmě rozumí též zveřejnění, tedy otištění ve veřejně šířené tiskovině.

Výjimka platí pouze pro použití k účelům vědeckým, uměleckým a zpravodajským. Tam je užití možné i bez souhlasu. I v takovém případě však musí být šetřeny oprávněné zájmy dotčené (vyobrazené) osoby.

Je zřejmé, že reklama - jakkoli kvalitně či umělecky vyvedená - nespadá do žádné z vyjmenovaných oblastí „volného“ použití. Proto užití podobizny (obrazového snímku) pro tento účel je možné jen se souhlasem vyobrazených osob. A ten je zpravidla udělován jen za odměnu. Ostatně právě odtud plynou příjmy například profesionálních modelek. Je logické, že pokud někdo hodlá ke svému hospodářskému prospěchu využít jiné osoby (byť jen v podobě obrázku), měl by požádat o svolení a měl by být připraven za tuto „službu“ také zaplatit odpovídající protihodnotu.

Závěrem lze zmínit, že podobný snímek ze společenské akce může najít své uplatnění spíše v rámci takzvaných public relations aktivit (PR) než v klasické reklamě. Pokud by šlo o doprovodnou fotografii ke zpravodajské informaci o konání a průběhu dotyčné akce, pak by její zveřejnění bylo možné i bez zvláštního souhlasu. A to například s vámi zmiňovaným popiskem nebo i delším doprovodným textem. Hrazdira Kalužík Douděra Wenzl advokátní kancelář, Praha

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít