Article, show

Pouze první krok

15. dubna 2010, 20:38 - David Kasl
15. dubna 2010, 20:38

Komentář

Sebevědomí před hlasováním poslanců o novele loterijního zákona výkonnému řediteli Asociace provozovatelů kurzových sázek (APKURS) Marku Hermanovi nechybělo. „Buď vyhrajeme, nebo vyhrajeme,“ říkal. Měl na mysli, že se loterijní zákon nezmění vůbec, což veřejně označil za dobrou možnost šéf Sazky Aleš Hušák, nebo že projde komplexní pozměňovací návrh rozpočtového výboru předložený Pavlem Suchánkem z ODS. Na jeho znění se největší hráči na hazardním trhu sdružení v APKURS otevřeně podíleli a návrh byl dle Hermana kompromisem politiků a největších provozovatelů. Bohužel kompromisem, který vyhovoval především úzké skupině největších hráčů na trhu. Mimo jiné totiž zcela vyloučil obce z účasti na povolovacím řízení, hlavně jim ale umožňoval obecně závaznou vyhláškou buďto hazard zakázat zcela, nebo vyhláškou jen na místech vyjmenovaných v zákoně. Ovšem jen u vybraných druhů hazardu, čímž by obce ztratily dohled nad nejvíce kritizovanými videoloterijními terminály a dalšími novými druhy her (EURO 14/2010).
Proti tomuto návrhu se těsně před hlasováním ve sněmovně zvedla vlna nevole ze strany starostů zejména pražských městských částí, včetně primátora Prahy Pavla Béma (otázkou je, jak to, že si návrhu ani starostové ODS „nevšimli“ až do chvíle, kdy o něm začala psát média). Návrh navíc rozdělil samotnou ODS na dva tábory, kdy se část jejích poslanců postavila na podporu původního návrhu ČSSD a KSČM.
Hazardní lobby tak minulý týden dostala po dvanácti letech první ránu, protože poslanecká sněmovna ve třetím čtení jednoznačně schválila původní „malou novelu“ loterijního zákona z dílny ČSSD a KSČM. Ta dle jednoho z jejích předkladatelů, poslance ČSSD Pavla Němce, řeší nejpalčivější problémy na hazardním trhu, protože umožňuje obcím regulovat na svém území veškerý hazard bez výjimky a nastavuje jasná pravidla pro odvádění části výtěžku loterijních firem na veřejně prospěšné účely a kontrolu jejich využití u koncových příjemců.
Novela nyní putuje do Senátu, kde lze očekávat především věcné připomínky. Jak uvedl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř, je jeho strana připravena jednat se senátory, aby v novele napravili některé chyby. Otázkou například je, zda by obce měly být účastníky správního řízení povinně, jak jim přijatá novela ukládá; zejména pro ty malé by to znamenalo neúnosnou administrativní zátěž. Stačit by mělo omezení hazardu obecně závaznou vyhláškou, kterou se ministerstvo financí při udělování povolení provozovatelům musí řídit.
Ať bude osud schválené novely jakýkoli, stále chybí základní politika státu v hazardním průmyslu, jak ve sněmovně poznamenal Petr Braný (KSČM). Ministerstvo financí dle Eduarda Janoty i nadále pracuje na zásadách komplexní novely loterijní legislativy, její schválení však může přijít až po volbách. Rozhodně by jí ale mělo předcházet jasné stanovisko vlády, zda hazard chceme, nebo nikoliv. To by nastavilo jasné mantinely pro tvorbu zákona a omezilo zejména vliv hazardní lobby, jenž se v posledních letech utrhl z řetězu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít