Pouhá deklarace

24. února 2010, 14:20 - Martin Shabu
24. února 2010, 14:20

Máme-li zvolit realistickou strategii, musíme se soustředit na jednu nebo dvě priority

Bývalý sociálnědemokratický premiér a předseda přípravného výboru Strany práv občanů Miloš Zeman nabízí vyšší daně a nižší sociální výdaje. Krize je dle něho předpokladem pro harmonizaci daňové soustavy a rozpočtových pravidel EU. Evropskou ekonomiku je třeba založit na investicích do inovací.

EURO: Evropa se v prvních deseti letech 21. století snažila stát nejkonkurenceschopnější ekonomikou světa. Co soudíte o tomto úsilí? ZEMAN: Byl jsem od počátku odpůrcem Lisabonské strategii (LS). Připomínala mi Chruščovovo heslo dohnat a předehnat. Byla to deklarace – vyjádření touhy být nejúspěšnější ekonomikou. Aby však byla realistická, musíte říct, jak jí chcete dosáhnout. LS měla mnoho priorit. Ten, kdo však má mnoho priorit, nemá žádnou. Máme-li namísto LS zvolit strategii realistickou, musíme se soustředit na jednu nebo dvě priority. Základní prioritou by měla být orientace na znalostní ekonomiku.

EURO: To však bylo i cílem Lisabonské strategie. ZEMAN: To v ní bylo, ale jako deklarace. Konkrétní nástroje, které by nástupu znalostní ekonomiky pomohly, však chyběly. Druhou prioritou je participační ekonomika. Ta nebyla v LS ani deklaratorně. Od počátku devadesátých let jsem vyznával plán takzvaných zaměstnaneckých akcií, který v USA prosazoval bývalý prezident Ronald Reagan.

EURO: Jaký ekonomický vzor by byl pro Evropu nejlepší? ZEMAN: Není-li nejvýkonnější ekonomikou, je třeba se zeptat, kdo ji dnes má výkonnou. Jsou to snad USA s obrovským deficitem obchodní bilance? Je to Japonsko, které po krizi v devadesátých letech devět let stagnuje? Je to Čína, jejíž statistické parametry jsou sice obdivuhodné, ale politický systém, mírně řečeno, otázkou? Mým vzorem je skandinávský model – vysoké daně a silná veřejná sféra.

EURO: Proč se nedaří založit ekonomiku na znalostním základě? ZEMAN: Uvedu příklad z Finska. Navštívil jsem město Oulu, v němž sídlí společnost Nokia. Vytvořili tam řetězec zvaný vertikální technická difuze. Zní to učeně, ale není to nic jiného, než že začnete univerzitami a základním výzkumem a pokračujete aplikací v podnicích. Považuji univerzitní výzkum za mnohem perspektivnější než model akademie věd.

EURO: Jak vidíte situaci v eurozóně? ZEMAN: Blíží-li se řecká ekonomika krachu, není to kvůli společné měně, ale v důsledku falšování statistik. Důsledkem krize by mělo být posílení evropské integrace. Zastávám radikální názor – harmonizace daňové soustavy a rozpočtových pravidel v Evropské unii.

EURO: Myslíte, že členské státy EU na to dobrovolně přistoupí? ZEMAN: Veškeré inovace a osobnosti se generují za krize, nikoli během konjunktury. Kdyby v třicátých letech existovala stabilita, generál Charles de Gaulle by byl plukovníkem a Winston Churchill bezvýznamným poslancem Dolní sněmovny. Vládli by nám Neville Chamberlain a Édouard Daladier. Posílení integračních prvků EU je možné jen za hospodářské krize, a nikoli během konjunktury, kdy na tom nikomu příliš nezáleží.

EURO: Stane se v roce 2020 Evropa nejkonkurenceschopnější ekonomikou? ZEMAN: Začnu českým příkladem. Nepodařilo se nám prodat 50 procent státních dluhopisů. Z toho vyplývá, že bude-li tato situace pokračovat a dluhopisy se stanou neprodejnými nebo vyžadovat vysoké úroky, naše dluhová služba vyskočí na extrémní hodnoty a bude třeba vypracovat plán, který nás z krize vyvede. Vzpomeňte si na Švejkova feldkuráta Katze, který říkal: „To se to hoduje, když nám lidi půjčují.“

EURO: Jak vidíte ekonomický vývoj? ZEMAN: Dovolím si jednu prognózu. A za půl roku si ověřte, zda jsem měl pravdu. Tipuji, že ve druhé polovině roku se sníží rating České republiky, čímž vzrostou úroky z našich dluhopisů. Vzrostou-li o procento, znamená to zaplatit deset miliard korun navíc.

EURO: Nabízíte nějakou cestu z krize? ZEMAN: Nabízím něco krajně nepopulárního – zvýšit daně a snížit sociální výdaje. Takto vytvořené prostředky bych věnoval na investice, a nikoli na spotřebu. Jedině veřejné zakázky nás vyvedou z krize. Lidé, kteří říkali, že nás vyvedou z krize, jsou stejní jako ti, kteří předpovídali, že žádná nenastane. A pokud nastane, Česku se vyhne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít