Poučme se u sousedů

16. června 2009, 14:13 - Pavel Hanslíček
16. června 2009, 14:13

Rakouské firmy zaujímají významné postavení v českém odpadovém hospodářství

Společnosti s rakouskými kořeny zaujímají na českém trhu významné postavení v mnoha oblastech. Jednou z nich jsou technologie pro životní prostředí a zejména odpadové hospodářství. Zde k nejvýznamnějším patří společnosti .A.S.A., AVE CZ odpadové hospodářství, Komwag a Rumpold. Význam rakouských společností pro odstraňování odpadů v tuzemsku potvrzují dvě největší firmy z oboru AVE CZ a .A.S.A., které každodenně tuto službu zajišťují pro téměř čtvrtinu obyvatel České republiky.

Raketový růst Rakouské společnosti nakládající s odpady své postavení neustále posilují. Dobrým příkladem je společnost AVE CZ patřící do významného středoevropského infrastrukturního koncernu Energie AG Oberösterreich. AVE CZ do Česka vstoupila v roce 2004 převzetím tuzemských aktivit společnosti RWE Umwelt, která tehdy zajišťovala s pěti sty zaměstnanci likvidaci odpadu přibližně pro půl milionu českých občanů. Od té doby AVE CZ rychle rostla a odvážnou akviziční politikou posilovala své postavení. Výsledkem je, že nyní firma zaměstnává více než 1300 pracovníků a zajišťuje odstranění odpadu pro zhruba 1,2 milionu Čechů. V expanzi firma pokračovala i loni. „Dokončili jsme několik úspěšných akvizic, mezi nimi například Technických služeb města Kolín,“ říká marketingový ředitel společnosti AVE CZ odpadové hospodářství Jaroslav Nálevka.
Vstup AVE CZ do kolínských Technických služeb představuje zajímavý projekt. „V Kolíně se nám podařilo navázat úspěšný model spolupráce s městem, takzvaný PPP model. Společnost AVE Kolín poskytuje městu komplexní služby – od svozu komunálního odpadu přes údržbu městské zeleně a komunikací až k provozování sběrných dvorů pro občany. Tato spolupráce byla v dubnu ještě posílena, když nám město prodalo dalších patnáct procent této společnosti, což chápeme jako výraz spokojenosti s našimi službami,“ vysvětluje Nálevka s tím, že takový model spolupráce přináší městu úsporu v nákladech a rovněž jejich efektivnější využití. „Rádi bychom aplikovali tento úspěšný model spolupráce i v dalších českých městech,“ dodává Nálevka.

Hornorakouská inspirace Kromě Kolína se AVE CZ pokouší prosadit další novátorský projekt – rekonstrukci spalovny odpadů v Pardubicích. Tento záměr však vyvolal bouřlivou veřejnou diskusi. Přitom v Rakousku patří technologie spalování odpadů ke standardně využívaným. „Spalování odpadů spojené s výrobou energie je rozšířený a akceptovaný způsob jejich využívání a je to vedle jejich látkového a materiálového využívání významný nástroj ke zmenšení množství vyprodukovaného odpadu určeného k odstranění. Výhod termického využití odpadů je mnoho. Kromě zisku energie, tepla a páry, se snižuje i množství plynů vznikajících skládkováním,“ říká Nálevka. Mateřská společnost AVE CZ – AVE Oberösterreich – provozuje v hornorakouském Welsu spalovnu komunálního odpadu s roční kapacitou více než 300 tisíc tun. Elektrickou energií zásobuje šedesát tisíc domácností.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít