Potřebujeme konkrétní kroky

03. ledna 2005, 00:00 - JAROMÍR DRÁBEK
03. ledna 2005, 00:00

Kabinet Stanislava Grosse na podzim loňského roku obnovil činnost Hospodářské rady vlády. Hospodářská komora ČR tento krok uvítala, protože žádala o znovuzavedení tohoto poradního orgánu vlády, který přerušil činnost v roce 1998, od jara loňského roku. Obnovená Hospodářská rada vlády zasedla poprvé na sklonku minulého roku, 21.

**Kabinet Stanislava Grosse na podzim loňského roku obnovil činnost Hospodářské rady vlády.

Hospodářská komora ČR tento krok uvítala, protože žádala o znovuzavedení tohoto poradního orgánu vlády, který přerušil činnost v roce 1998, od jara loňského roku. Obnovená Hospodářská rada vlády zasedla poprvé na sklonku minulého roku, 21. prosince. Jejího jednání jsem se zúčastnil, ale s výsledkem bohužel spokojený nejsem. Jediné, na čem se členové rady usnesli, bylo to, že během následujících dvou měsíců bude vypracována analýza příčin úbytku podnikatelů v Česku. Od jednání poradního orgánu vlády na takové úrovni jsem rozhodně očekával konkrétnější výsledky. Sám jsem v materiálu, který jsem pro členy rady zpracoval za Hospodářskou komoru, předložil šest konkrétních oblastí nebo přesněji problémů podnikatelského prostředí včetně návrhů na jejich řešení.

Analýza úbytku podnikatelů jistě může být užitečná. Sama o sobě ovšem žádné konkrétní zlepšení nepřinese. Důležitější je přesné pojmenování jednotlivých problémů. A shoda ohledně jejich odstranění. Jedině naplněním přesně stanovených cílů je možné dosáhnout zkvalitnění podmínek, za nichž živnostníci a podnikatelé pracují. O jaké cíle jde? V letošním roce by se podle mého názoru měla Hospodářská rada vlády zabývat především návrhy na zjednodušení právního prostředí v oblasti podnikání, posílení právních jistot podnikatelů, zdokonalení exekutivní role státu v oblasti podnikání, zefektivnění podpory obchodu a exportu, zlepšení pozice malých a středních firem v soutěži o zakázky pro velké podniky a snížení celkové daňové zátěže podnikatelských subjektů. Každý, kdo má zkušenost s podnikáním, se jistě musel zabývat problémy, které souvisí s nedokonalostí podnikatelského prostředí právě v těchto směrech. Hned první z nich je jedním z nejpalčivějších: nepřehlednost a složitost právního prostředí, které brzdí rozvoj malého a středního podnikání a přispívá ke špatné vymahatelnosti práva. I přes snahu Hospodářské komory a její důrazný apel nebyla dosud v tomto směru zahájena systémová práce, která by zjednodušila základní normy pro podnikání. N eodpustím si připomenout, že průměrná daňová zátěž v zemích EU na rozdíl od České republiky pozvolna klesá. Vysoké daňové zatížení přitom brzdí rozvoj české ekonomiky a život podnikatelů navíc komplikuje složitý systém správy daní a poplatků. Každému rozumně uvažujícímu člověku je jasné, že nízké daně a jednoduchý systém jejich výběru by naopak vedly k rozvoji podnikání. Proto bude komora důsledně žádat, aby byly přijaty úpravy zákonů za účelem snížení složené daňové kvóty a zjednodušení celkového systému správy daní a poplatků. Toto jsou alespoň ve stručnosti klíčové oblasti, které podle mne brzdí rozvoj podnikání a tím i celé ekonomiky, a proto nutně vyžadují nápravu. V roce 2005 se budeme snažit, nejen prostřednictvím Hospodářské rady vlády, aby doznaly změn k lepšímu a podnikatelské prostředí učinily vůči firmám a živnostníkům otevřenější a přátelštější.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na…
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít