Potřebujeme důchodovou reformu

14. června 2004, 00:00 - Přílohu připravil PETR BÝM
14. června 2004, 00:00

NENÍ-LI DRUHÝ, MUSÍ STAČIT TŘETÍ PILÍŘSnad každý si přeje prožít důchodový věk aktivně mít tak velkou penzi, aby nemusel jen počítat, jak zaplatí bydlení a kolik zbude na jídlo.

NENÍ-LI DRUHÝ, MUSÍ STAČIT TŘETÍ PILÍŘ Snad každý si přeje prožít důchodový věk aktivně mít tak velkou penzi, aby nemusel jen počítat, jak zaplatí bydlení a kolik zbude na jídlo. Je to sotva týden, co jsme se dozvěděli, že porodnost v České republice je druhá nejnižší na světě. Při-počteme-li k tomu vlastně každodenní zprávy o tom, kde a jak státní pokladně utekl tu milion, tu miliarda, závěr je nasnadě. Na penze pro současné a budoucí důchodce bude přispívat stále méně lidí a tuto neustále se snižující částku mizerně hospodařící stát ještě z valné části promrhá. Proto i politická scéna po desetiletí planých a propagačně míněných diskuzích dospěla k závěru, že penzijní reforma už se nedá odkládat. SYSTÉM SE POTÁPÍ Už dnes se náš penzijní systém vlastní vahou potápí. Poměr průměrné penze k průměrné mzdě se snižuje -jestliže před pěti lety byla tato relace 46 %, loni už to byla 43 %, důchodci jsou tedy v porovnání s ostatními chudší. To je mimo jiné důsledek toho, že pracujících ubývá a důchodců naopak přibývá: v roce 1995 na jednoho penzistu vydělávali dva zaměstnaní. Pokud se něco zásadního nestane, za necelé půlstoletí bude už poměr mezi nimi 1:1. Leccos ze současných potíží ovšem padá na vrub nevhodnému a nemoti-vačnímu stávajícímu penzijnímu systému. Obvykle se v těchto souvislostech mluví o třech pilířích. První představuje povinný státní systém, do nějž se musí bez výjimky zapojit všichni a který v zásadě spravují státní orgány, jakkoli podoby tohoto systému jsou zemi od země velmi různé. Za pilíř třetí se zase považují nepovinné systémy fungující na komerčním základě - klasicky jde o penzijní fondy a životní pojištění. DRUHÝ PILÍŘ**

U nás se právě teď hodně mluví o pilíři druhém - povinném systému, jehož pravidla fungování bezezbytku určuje stát, ale jeho správci a hospodáři jsou komerční subjekty. Právě ten u nás totiž úplně chybí. Přitom je na místě zdůraznit, že hlediska státních financí mají 2. a 3. pilíř tu výhodu, že jejich vztah k nim je naprosto neutrální (pokud nedojde k nějaké kolizi zásadního rázu), zatímco první je na nich naprosto závislý. Přes velkou variant-nost penzijních systémů v různých zemích je evidentní, že vývoj z mnoha důvodů směřuje právě k posilování těch částí penzijních systémů, které jsou spravovány na základě ekonomických, respektive komerčních, hledisek a naopak ke snižování významu státem spravovaných systémů.

A protože vytvoření 2. pilíře není pravděpodobné, musí občan sáhnout po možnostech, které mu nabízí nepovinné komerční systémy. U nás jsou to penzijní připojištění a životní pojistky. Zájem o tyto produkty je velký. Pochopitelně je to velmi dobrá zpráva pro penzijní fondy a pojišťovny, ale to na užitečnosti těchto produktů pro jejich klienty nic nemění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít