Article, show

Potravinářská komora odmítá zvýšení DPH u potravin

28. února 2011, 10:42 - Profit, TZ
28. února 2011, 10:42

Zvýšení daně z přidané hodnoty u potravin na 20 % povede s ohledem na stávající ekonomickou situaci k významnému narušení trhu s potravinami v České republice. Jeho důsledkem bude celkový pokles prodeje a následně výroby potravin českého původu, ale také snižování počtu pracovníků v potravinářském sektoru.

Foto: Profimedia

Prakticky ve všech evropských zemích s výjimkou Dánska a Slovenska je aplikována na potraviny snížená DPH, v řadě zemí i ve dvojí výši – snížená na potraviny a dále snížená nebo i nulová na vybrané základní potraviny. Zkušenosti Slovenska s přijetím jednotné sazby DPH jsou silně záporné a blíží se katastrofickým scénářům. Došlo k propadu prodeje a výroby u jednotlivých potravinářských komodit až o 30 % se všemi ekonomickými a sociálními dopady na výrobce i obchodníky. Hlavními příčinami tohoto stavu byly hromadné nákupy potravin v příhraničních oblastech, které přetrvávají dodnes a růst dovozu levného zahraničního zboží s cílem udržení původní cenové hladiny.

Z pohledu trvale rostoucích dovozů levného zahraničního zboží do ČR, které probíhají i za dnešní situace, i z pohledu absolutní neochoty vlády tento stav řešit se dá očekávat další významné zvyšování dovozů potravin akcelerované snahou zejména německých diskontních řetězců o udržení cenové úrovně. Lze předpokládat, že dovoz u některých tradičních potravinářských komodit (mléčné výrobky, maso a masné výrobky, drůbež, vejce) přesáhne 50% hranici na trhu.

Výsledkem tedy bude významné a dlouhodobé, popřípadě i trvalé narušení trhu v ČR s ekonomickými dopady do podnikatelské sféry i objemu inkasovaných daní, s trvalým poškozením konkurenceschopnosti českého potravinářského průmyslu a zemědělství.

V případě, kdy bude vládní koalice přesto prosazovat sjednocení DPH, je nutno se seriózně zabývat otázkou výběru „základních“ potravin, které budou zařazeny do snížené daně, a to i s ohledem na podporu tuzemské produkce. Vyvstává zde celá řada otázek, které by si zasloužily odbornou, a ne pouze politickou diskuzi: mléčné výrobky – proč pouze konzumní mléko, jehož spotřeba trvale klesá a lze předpokládat, že ani toto opatření tento vývoj nezmění. Nezpracovaná zelenina – proč ne i nezpracované ovoce mírného pásma? Bude patřit do nezpracované zeleniny se sníženou sazbou i chřest, artyčoky a další. Nezpracované ryby – pokud podporujeme ryby, protože jsou zdravé, proč ne kvalitní drůbež a drůbeží maso, proč ne kvalitní hovězí maso nebo zvěřinu?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít