Potravina třetího tisíciletí

12. května 2003, 00:00 - Gabriela Bobková
12. května 2003, 00:00

Teprve před několika lety byl amarant znovu objeven pro běžnou spotřebu Amarant - nepravou obilninu - pěstovali staří Aztékové, Inkové a Mayové jako svou základní potravinu. Nazývali jí Svaté zrno. Pro svou vysokou výživnou hodnotu a nenáročnost při pěstování je amarant nazýván plodinou třetího tisíciletí.

Teprve před několika lety byl amarant znovu objeven pro běžnou spotřebu

Amarant - nepravou obilninu - pěstovali staří Aztékové, Inkové a Mayové jako svou základní potravinu. Nazývali jí Svaté zrno. Pro svou vysokou výživnou hodnotu a nenáročnost při pěstování je amarant nazýván plodinou třetího tisíciletí.

Amarant, téměř neznámá potravina, je důležitý jako prevence pro všechny věkové kategorie. Zvláštní význam má pro malé děti (aminokyselina lyzin podporuje tvorbu mozkových buněk) a pro sportovce (minerály, vitaminy, nenasycené mastné kyseliny a kvalitní bílkovina podporují růst svalové hmoty). U starší generace podporuje regeneraci buněk a významně ovlivňuje látkovou výměnu. Teprve před několika lety byl amarant znovu objeven jako obilí pro běžnou potřebu. Od té doby si ho mnozí oblíbili, jiní ale o jeho existenci vůbec nevědí.

Rostlina amarant

Amarant původně rostl v tropických pásmech Ameriky a Asie, některé druhy se přizpůsobily kratšímu dni i nadmořské výšce do 3500 metrů. Migrací obyvatelstva se rostlina postupně adaptovala i na subtropické a mírné klimatické pásmo. V přírodě se zachovalo okolo šedesáti druhů rostlin rodu Amaranthus (Laskavec). Většinou rostou planě, jen několik málo druhů je pěstováno pro sklizeň. Rostlina se podobá klasickým užitkovým trávám (cereáliím), ale zároveň má i řadu odlišností. Laskavec je pěstován také jako klasická okrasná rostlina.

Zdravý a chutný

Pro amarant je charakteristický vysoký obsah bílkovin a hodnotných rostlinných tuků. Je to vyvážená potravina i z hlediska obsahu minerálních látek - především vápníku, hořčíku, železa a vitaminů B, C a E. Vedle zrna se z rostliny amarantu využívá i jeho listová část, která obsahuje nutričně hodnotnou bílkovinu, vlákninu, minerály a antioxidační vitamin C a - karoten. Amarant se uplatní i v prevenci civilizačních chorob (arterosklerózy - ischemické choroby srdeční, infarktu) a také při onemocněních zažívacího traktu. Příznivé složení tuku amarantu působí spolu s vlákninou na snížení krevního cholesterolu, antioxidační vitaminy brání jeho oxidaci a tím i rozvoji aterosklerózy a trombotických komplikací. Antioxidační vitaminy a vláknina jsou důležité také v protinádorové prevenci rakoviny tlustého střeva, mléčné žlázy a prostaty. Amarantová zrna neobsahují lepek a jeho mouka je využitelná pro bezlepkové diety. Je téměř nezbytnou potravinou pro vegetariány, protože má velký obsah železa a aminokyseliny lyzin.

Škrob a vláknina

Amarantové zrno má velmi malé rozměry (okolo jednoho milimetru), malou váhu (tisíc semen váží jeden gram) a zvláštní barevnost. Jeho semena jsou od bělavé barvy přes béžovou a hnědou až po černou. Nejobvyklejší je světlé. Tvar zrna je čočkovitý, pod tuhou slupkou je stočen klíček. Z amarantu se také vyrábí škrob. Je vhodný především pro lidi s poruchami trávení. Vzhledem k dobré rozpustnosti, stravitelnosti a malému rozměru škrobových zrn se také používá v potravinářském průmyslu, dermatologii a kosmetice. Vláknina z amarantu se používá při léčení zácpy, jako prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku. Nezanedbatelný je také velký obsah vitaminů a minerálních látek. Amarant je součástí mnoha produktů zdravé výživy. Od vloček, müsli, müsli tyčinek až po amarantový olej nebo čaj. Amarant můžete jako přísadu přidat prakticky kamkoliv: do sladkého i slaného pečiva, polévek, omáček, masových pokrmů, knedlíků nebo salátových zálivek. V ý borně se hodí do pokrmů bezlepkové diety. Svým složením a vlastnostmi patří k nejzdravějším plodinám. I proto je nazýván plodinou třetího tisíciletí.

100 gramů amarantu průměrně obsahuje:

Amaranth 100 g

Kalorie 391

Uhlohydráty 63,1 g

Bílkoviny 15,8 g

Tuky 7,12 g

Vláknina 6,7 g

Železo 5,3 mg

Vitamin C 3,2 mg

Vitamin B 0,57 mg

Foto - Amarant podporuje tvorbu mozkových buněk, růst svalové hmoty a příznivě ovlivňuje látkovou výměnu. Je vhodný i pro bezlepkovou dietu.

FOTO: ARCHIV

styl@profit.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít