Pošťačky zvítězily

25. března 2014, 12:00 - Petr Weikert, Euro
25. března 2014, 12:00

Tenhle konec ředitele České pošty Petra Zatloukala bude mít dost nevšední nádech. Jak se dá vyčíst ze slov ministra vnitra Milana Chovance, ředitele porazily poštovní doručovatelky. Veřejnost už delší čas pohoršovaly zprávy o tom, jak musejí obtěžovat adresáty nabídkami pojištění nebo cigaret. Pošta chce teď tento způsob prodeje přehodnotit.

Ať už ale poštu povede Zatloukalův nástupce Martin Elkán nebo kdokoliv jiný, bude mít před sebou daleko těžší úkoly, než je takzvaný doplňkový sortiment. Poště se rok od roku propadá zisk a neodvratně míří do černých čísel.

Jak se změní pošta

Úkoly pro nového ředitele jsou sice jen dva hlavní, o to jsou ale zásadnější. Za prvé, pošta musí něco udělat se svojí mamutí sítí poboček. Je jasné, že se jí nevyplatí. Podle analýz, které podnik má, by jich mohla mít o pěkných pár stovek méně. Nahlas se o nich ale nemluví, proti rušení se vždycky postaví vláda. A je jedno, kdo v ní sedí. Řešením tak bude začít poštovní služby přesouvat do vesnických krámků, na benzínové pumpy a další místa. I to ale bude dost citlivé. Protože taková pošta bude mít dost osekané služby. A navíc systém frančíz bude provázet nutně propuštění.

Za druhé, pošta bude muset začít chtě nechtě podnikat. Lidé přestávají posílat dopisy a balíky, pošta svou klasickou funkci přestává plnit, přičemž musí živit obří síť terminálů, překladišť, poboček, velký autopark a další věci. Zatím se jako dobrý nápad ukazuje to, že svoje místa pronajímá obchodním partnerům, například bance, pojišťovnám nebo firmám, které se zabývají transferem peněz. Podnik od nich každý rok dostane zhruba dvě miliardy. Úkolem nového ředitele bude z tohoto portfolia dostat ještě více. Do rubriky podnikání České pošty bude patřit ještě rozjezd IT služeb, které od pošty nikdo moc nechce, rozvoj CzechPointů a příprava koncepce vlastní banky.

Trafika za trest

A až na posledním místě v kolonce podnikání je doplňkový prodej. Je jasné, že tento problém nemohl ředitele Zatloukala smést, i když ministr Chovanec na tiskové konferenci hřímal, že u přepážky to nemůže vypadat jako ve vietnamském supermarketu. Téma je to chytlavé, ale pravý důvod odvolání je spíš ten, že nová vláda chce mít ve vedení pošty svého člověka.

Nejistota kolem Zatloukalova konce byla od nástupu Sobotkova kabinetu podle lidí z vedení pošty čím dál tím větší. Zatloukal nakonec situaci vyřešil tak, že tlaku vlády ustoupil a sám podal rezignaci. Do poslední chvíle to přitom v podniku nevěděl skoro nikdo. Na jednu stranu si ale ulehčil. Pryč jsou ty doby, kdy bylo křeslo ve vedení pošty trafikou za odměnu.


Od autora se dočtete více zde:

Zemanův Fico, Ficův Zeman

Temelínské hysterky

Když se kouří z trumpety


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít