Pošťačky zvítězily

25. března 2014, 12:00 - Petr Weikert, Euro
25. března 2014, 12:00

Tenhle konec ředitele České pošty Petra Zatloukala bude mít dost nevšední nádech. Jak se dá vyčíst ze slov ministra vnitra Milana Chovance, ředitele porazily poštovní doručovatelky. Veřejnost už delší čas pohoršovaly zprávy o tom, jak musejí obtěžovat adresáty nabídkami pojištění nebo cigaret. Pošta chce teď tento způsob prodeje přehodnotit.

Ať už ale poštu povede Zatloukalův nástupce Martin Elkán nebo kdokoliv jiný, bude mít před sebou daleko těžší úkoly, než je takzvaný doplňkový sortiment. Poště se rok od roku propadá zisk a neodvratně míří do černých čísel.

Jak se změní pošta

Úkoly pro nového ředitele jsou sice jen dva hlavní, o to jsou ale zásadnější. Za prvé, pošta musí něco udělat se svojí mamutí sítí poboček. Je jasné, že se jí nevyplatí. Podle analýz, které podnik má, by jich mohla mít o pěkných pár stovek méně. Nahlas se o nich ale nemluví, proti rušení se vždycky postaví vláda. A je jedno, kdo v ní sedí. Řešením tak bude začít poštovní služby přesouvat do vesnických krámků, na benzínové pumpy a další místa. I to ale bude dost citlivé. Protože taková pošta bude mít dost osekané služby. A navíc systém frančíz bude provázet nutně propuštění.

Za druhé, pošta bude muset začít chtě nechtě podnikat. Lidé přestávají posílat dopisy a balíky, pošta svou klasickou funkci přestává plnit, přičemž musí živit obří síť terminálů, překladišť, poboček, velký autopark a další věci. Zatím se jako dobrý nápad ukazuje to, že svoje místa pronajímá obchodním partnerům, například bance, pojišťovnám nebo firmám, které se zabývají transferem peněz. Podnik od nich každý rok dostane zhruba dvě miliardy. Úkolem nového ředitele bude z tohoto portfolia dostat ještě více. Do rubriky podnikání České pošty bude patřit ještě rozjezd IT služeb, které od pošty nikdo moc nechce, rozvoj CzechPointů a příprava koncepce vlastní banky.

Trafika za trest

A až na posledním místě v kolonce podnikání je doplňkový prodej. Je jasné, že tento problém nemohl ředitele Zatloukala smést, i když ministr Chovanec na tiskové konferenci hřímal, že u přepážky to nemůže vypadat jako ve vietnamském supermarketu. Téma je to chytlavé, ale pravý důvod odvolání je spíš ten, že nová vláda chce mít ve vedení pošty svého člověka.

Nejistota kolem Zatloukalova konce byla od nástupu Sobotkova kabinetu podle lidí z vedení pošty čím dál tím větší. Zatloukal nakonec situaci vyřešil tak, že tlaku vlády ustoupil a sám podal rezignaci. Do poslední chvíle to přitom v podniku nevěděl skoro nikdo. Na jednu stranu si ale ulehčil. Pryč jsou ty doby, kdy bylo křeslo ve vedení pošty trafikou za odměnu.


Od autora se dočtete více zde:

Zemanův Fico, Ficův Zeman

Temelínské hysterky

Když se kouří z trumpety


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít