Poslední výzva pro zemědělce

09. června 2008, 00:00 - Petr Havel
09. června 2008, 00:00

Vlastnictví půdy je základním faktorem zemědělského podnikání.

Dosud nízké tržní ceny zemědělské půdy byly v Česku už opravdu dlouho. Zejména proto, že trh v pravém slova smyslu u nás prakticky nebyl a není ani v současné době. Mnoho pozemků je blokováno církevními restitucemi a podle posledního vývoje ještě dlouho blokováno bude. Pozemky jsou často obtížně identifikovatelné, takže není zcela zřejmé, zda se mohou vůbec prodávat. Nad mnoha hektary obdělávanými zemědělci visí dlouhodobé nájemní smlouvy. Přesto je na hodinách odtikávajících výhodný nákup pozemků čas ještě tak asi za dvě minuty dvanáct.

Za tři roky totiž na náš trh vtrhnou cizinci, kterým Česko nebude moci jako v současné době odpírat právo nabývat půdu. Obavy z toho, že by naší půdu cizinci vykoupili, sice nejsou na místě, cenovou hladinu ale tato možnost zvedne. Rychlejším než dosavadním tempem také pokračuje digitalizace a evidence pozemků, čímž se množství půdy prodejům uvolní.

Půdy bude navíc stále ubývat – velká města expandují do dosud volné krajiny, ochranáři zabírají další a další území, kam lidská noha sice občas vkročit může, ale lidská ruka tam nesmí nic činit. Česko také bude muset plnit alespoň některé ze závazků na využití biomasy pro produkci energie. To vše jsou důvody k postupnému růstu cen půdy, snad s výjimkou oblastí, kde takzvaně dávají lišky dobrou noc.

Tato situace by přitom měla být výzvou zejména pro zemědělce. Ti podle statistik v tuzemsku hospodaří na 90 procentech pronajaté půdy (reálně je to ale méně, neboť ji často pronajímají sami sobě), což je zřejmě nejvíce z celé Evropské unie a možná na celém světě. Vlastnictví půdy je přitom základním stabilizačním faktorem pro zemědělské podnikání. Hledáme-li tedy recepty na perspektivu naší prvovýroby, měl by se stát jedním z nich urychlený nákup půdy samotnými zemědělskými podnikateli.

V současné době k tomu mají jedinečnou příležitost – finanční podpory z Bruselu i státní kasy rostou, tržby za zemědělské plodiny také. Nejpozději po roce 2013 ale zemědělské dotace klesnou a již letos také mírně klesnou ceny některých komodit. A navíc lze očekávat, že v souladu se světovým vývojem budou mít stále větší zájem o zemědělskou půdu a půdu vůbec naprosto nezemědělské společnosti. To zatím v Česku neplatí. Ale je to jen zatím… 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít