Poslední výzva pro zemědělce

09. června 2008, 00:00 - Petr Havel
09. června 2008, 00:00

Vlastnictví půdy je základním faktorem zemědělského podnikání.

Dosud nízké tržní ceny zemědělské půdy byly v Česku už opravdu dlouho. Zejména proto, že trh v pravém slova smyslu u nás prakticky nebyl a není ani v současné době. Mnoho pozemků je blokováno církevními restitucemi a podle posledního vývoje ještě dlouho blokováno bude. Pozemky jsou často obtížně identifikovatelné, takže není zcela zřejmé, zda se mohou vůbec prodávat. Nad mnoha hektary obdělávanými zemědělci visí dlouhodobé nájemní smlouvy. Přesto je na hodinách odtikávajících výhodný nákup pozemků čas ještě tak asi za dvě minuty dvanáct.

Za tři roky totiž na náš trh vtrhnou cizinci, kterým Česko nebude moci jako v současné době odpírat právo nabývat půdu. Obavy z toho, že by naší půdu cizinci vykoupili, sice nejsou na místě, cenovou hladinu ale tato možnost zvedne. Rychlejším než dosavadním tempem také pokračuje digitalizace a evidence pozemků, čímž se množství půdy prodejům uvolní.

Půdy bude navíc stále ubývat – velká města expandují do dosud volné krajiny, ochranáři zabírají další a další území, kam lidská noha sice občas vkročit může, ale lidská ruka tam nesmí nic činit. Česko také bude muset plnit alespoň některé ze závazků na využití biomasy pro produkci energie. To vše jsou důvody k postupnému růstu cen půdy, snad s výjimkou oblastí, kde takzvaně dávají lišky dobrou noc.

Tato situace by přitom měla být výzvou zejména pro zemědělce. Ti podle statistik v tuzemsku hospodaří na 90 procentech pronajaté půdy (reálně je to ale méně, neboť ji často pronajímají sami sobě), což je zřejmě nejvíce z celé Evropské unie a možná na celém světě. Vlastnictví půdy je přitom základním stabilizačním faktorem pro zemědělské podnikání. Hledáme-li tedy recepty na perspektivu naší prvovýroby, měl by se stát jedním z nich urychlený nákup půdy samotnými zemědělskými podnikateli.

V současné době k tomu mají jedinečnou příležitost – finanční podpory z Bruselu i státní kasy rostou, tržby za zemědělské plodiny také. Nejpozději po roce 2013 ale zemědělské dotace klesnou a již letos také mírně klesnou ceny některých komodit. A navíc lze očekávat, že v souladu se světovým vývojem budou mít stále větší zájem o zemědělskou půdu a půdu vůbec naprosto nezemědělské společnosti. To zatím v Česku neplatí. Ale je to jen zatím… 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít