Poslední tah Florencia Campomanese

12. května 2010, 14:57 - Pavel Matocha
12. května 2010, 14:57

Ve věku 83 let zemřel bývalý prezident mezinárodní šachové federace FIDE

Jsou lidé, kteří působí upoceně a upachtěně i v mrazivém prosincovém ránu. Jsou lidé, kteří by svou citlivostí dokázali vyvolat válku se sousední zemí, kdyby byli jen pět minut ministry zahraničí. Jsou lidé, kteří jsou unavení, lhostejní a neživí již ve 30 letech. Bývalý prezident mezinárodní šachové federace FIDE Florencio Campomanes byl jejich pravým opakem.

Skvělý diplomat

V době zápasu o titul mistra světa mezi Vladimirem Kramnikem a Višim Anandem bylo Campovi, jak mu všichni v šachovém světě říkali, již 81 let. Přesto byl každý den v hracím sále nejelegantněji oblečeným mužem, v tiskovém středisku se ptal velmistrů na průběh partie a rozhovory nejraději poskytoval hezkým ženám. Jeho energie a chuti do života jsem byl svědkem ve fitness centru hotelu Hilton.
I jeho odpůrci mu přiznávali mimořádné diplomatické schopnosti. Pokud hrozilo, že nějaké oficiální jednání FIDE rozloží hádka nesmiřitelných rivalů, řešil to vždy noc předem v hotelovém baru. Jako prezident FIDE dokázal za studené války vycházet se Sovětským svazem i se západními státy. Zároveň vždy věděl, čeho chce dosáhnout. Měl sice tah na branku, ale působil přitom lehce a elegantně.
Florencio Campomanes se narodil 22. února 1927 v Manile. Bakalářem se stal na Filipínské univerzitě. Jako jeden z prvních Filipínců získal Fulbrightovo stipendium a vystudoval politické vědy v USA, postgraduál absolvoval na Georgetownské univerzitě. Tehdy se v New Yorku seznámil nejen se svou budoucí ženou, ale i s šachovým životem v Marshallově šachovém klubu a s Ferdinandem Marcosem. Marcos se později stal filipínským prezidentem a Campo se začal věnovat výhradně šachům. Když ukončil svou vědeckou práci na Georgetownské univerzitě, odložil s tím i obvyklý způsob obživy. Už se nikdy nenechal zaměstnat, ale ani nezačal podnikat. Byl nejen filipínským šachovým přeborníkem, ale dokázal i prosadit, aby Filipínci jeli na šachovou olympiádu a na Filipínách se začaly hrát mezinárodní šachové turnaje. Psal šachové sloupky, vedl pořad o šachách v televizi a volně se pohyboval v prezidentském paláci.

Vliv na Filipínách

V roce 1978 získal právo uspořádat na Filipínách zápas o titul mistra světa v šachu mezi Anatolijem Karpovem a Viktorem Kočným. Průběh příprav krásně popsal jeho přítel a bývalý generální sekretář FIDE Casto Bundo: „Do začátku šampionátu chybělo několik týdnů a nic dosud nebylo připraveno. Campomanes byl pozván na jednání vlády v prezidentském paláci. Tam se ho prezident Marcos zeptal, bude-li zápas dobře připraven. ,To záleží na vás, pane prezidente,‘ odpověděl hlavní organizátor. ,Proč na mně?‘ Campo ukázal prstem na guvernéra centrální banky: ,Protože guvernér Licaros odmítá v rozporu s vaší instrukcí na to dát dva miliony dolarů.‘
,Musíme přece nejdříve vidět studii proveditelnosti,‘ bránil se guvernér Licaros. ,Podívejte se na to tak, že to je proveditelné. A koukejte poslat peníze,‘ nařídil prezident. A zeptal se: ,Ještě něco, pane Campomanesi?‘ Campo ukázal na ministra turistického ruchu a řekl: ,Ministr Cruz mi odmítá poskytnout kongresové centrum v Baguio.‘ Roman Cruz začal vysvětlovat, že toto kongresové centrum si již dříve rezervovala manželka prezidenta Marcose. ,S manželkou to vyřeším a vy poskytněte Campomanesovi kongresové centrum,‘ uzavřel prezident. A Campo uspořádal zápas o titul mistra světa.“
V letech 1982 až 1995 byl prezidentem FIDE a pod jeho vedením se konaly slavné zápasy o titul mistra světa mezi Anatolijem Karpovem a Garrim Kasparovem. Byl za jednou z největších záhad těchto historických duelů – v roce 1985 předčasně ukončil mnoho měsíců trvající zápas pro údajné totální vyčerpání obou hráčů. Ti přitom tvrdí, že chtěli pokračovat.

Energie až do konce

Potkal jsem ho před dvěma roky jen na několik krátkých chvil v Bonnu při zápase o šachového mistra světa. Energie úžasného filipínského moře a slunce z něho sálala až do jeho posledních dnů. Florencio Campomanes zemřel 3. května ve věku 83 let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít