Poslední šance zaplatit

02. května 2005, 00:00 - KATEŘINA HLATKÁ
02. května 2005, 00:00

SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ OSVČ Poslední možnost podat Přehled o příjmech a výdajích za loňský rok mají osoby samostatně výdělečně činné toto pondělí, tedy 2. května. Opozdilcům může Česká správa sociálního zabezpečení dát pokutu až 20 tisíc korun.

SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ OSVČ Poslední možnost podat Přehled o příjmech a výdajích za loňský rok mají osoby samostatně výdělečně činné toto pondělí, tedy 2. května. Opozdilcům může Česká správa sociálního zabezpečení dát pokutu až 20 tisíc korun. Všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají povinnost do osmi dnů ode dne odevzdání daňového přiznání předložit své zdravotní pojišťovně Přehled o příjmech a výdajích ze samostatně výdělečné činnosti. Tento dokument obsahuje i přehled o zaplacených zálohách na pojistné, vyměřovacím základu a vypočteném pojistném, součástí musí být i doklad o dni podání daňového přiznání finančnímu úřadu. Pokud OSVČ nemají odložený termín podání z důvodu, že jim přiznání zpracovává daňový poradce, byl pro ně posledním možným termínem 8. duben. V případě sociálního pojištění měli podnikatelé více času. Přehled o příjmech a výdajích je nutné odevzdat České správě sociálního zabezpečení nejpozději 2. května. Pokud mají díky daňovému poradci odložený termín podání přiznání na konec června, musí Přehled podat nejpozději do jednoho měsíce od tohoto data. Přehled podávají ti, kteří mají nulový příjem a nepodávají daňové přiznání - musí tak učinit do 1. srpna. Pojištěnci ale nemají povinnost pojišťovnám předem oznamovat skutečnost, že budou podávat Přehled v pozdějším termínu. Zde tedy platí odlišná úprava oproti podávání daňového přiznání, kdy je nutné tuto skutečnost finančnímu úřadu oznámit. OPOZDILCI MUSÍ PLATIT Zpoždění se nevyplácí. Podle Aleny Frankové z tiskového odboru České správy sociálního zabezpečení může úřad při zpoždění uložit pokutu až 20 tisíc korun, nebo stanovit pojistné v předpokládané výši. Ani stanovená „pravděpodobná výše pojistného“ ale nezbavuje OSVČ povinnosti podat Přehled o skutečných příjmech a výdajích. U zdravotní pojišťovny se zpoždění může prodražit ještě o něco víc. „Za nesplnění povinnosti může být uložena pokuta za jednotlivé nesplnění až do výše 50 tisíc korun. Navíc můžeme stanovit podnikateli takzvanou pravděpodobnou výši pojistného a vymáhat dlužné pojistné a penále i bez odevzdání přehledu,“ říká tiskový mluvčí VZP Jiří Suttner. Zmíněná povinnost trvá od roku 1993. Podle mluvčího nyní VZP nezaznamenává vážnější problémy s pozdním odevzdáváním Přehledů od OSVČ. „Například v roce 2003 jsme evidovali průměrně 677 147 osob samostatně výdělečně činných, z nichž do září 2004 neodevzdalo přehled necelých 7,9 procenta,“ upřesňuje. Právě v září (tedy po vypršení všech termínů pro podání přehledu a po skončení letních prázdnin) jsou zbývající podnikatelé upomínáni. Dluh na sociální pojištění od vás mohou úřady vymáhat až 10 let. PLATEBNÍ MORÁLKA SE ZLEPŠUJE**

Nejen podání Přehledu, ale také zpoždění s platbou pojistného stojí peníze. U obou typů pojistného je sazba za prodlení stejná: 0,1 procenta z dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Přestože se například VZP v roce 2003 dlouhodobě nepodaří vybrat zhruba pouze dvě procenta z předepsaného pojistného, je částka vybraná na penále obrovská. „V roce 2004 činilo penále z dlužného pojistného, zjištěného při kontrolách u zaměstnavatelů, přes 1,3 miliardy korun,“ říká Suttner. Mluvčí VZP si pochvaluje, že platební morálka plátců se neustále zlepšuje. Mimo jiné k tomu přispělo i zveřejňování dlužníků na internetových stránkách či dokonalejší systém kontrolní činnosti. Za loňský rok provedla pojišťovna kontrolu správnosti odvodu pojistného na zdravotní pojištění u téměř 74,8 tisíce zaměstnavatelů. Dlužné pojistné zjistila ve 32,8 procentech případů - tak vysoké procento vzniklo především díky tomu, že se pojišťovna vedle pravidelných kontrol zaměřuje také na známé dlužníky.

Také Česká správa sociálního zabezpečení zaznamenala zlepšení platební morálky. I tak ale ke konci roku 2004 evidovala pohledávky na pojistném v celkové výši téměř 62 miliard korun. ČSSZ navíc vychází dlužníkům vstříc. Na písemnou žádost plátce pojistného může příslušná okresní správa sociálního zabezpečení povolit placení dlužného pojistného a penále ve splátkách.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít