Poslední rána dolaru?

26. září 2008, 17:55 - Pavel Matocha
26. září 2008, 17:55

Ropa a zemní plyn

Rusko zasadilo minulý týden Americe mimořádně tvrdý a dobře mířený úder. Byť se o tom v českých médiích téměř nepíše, rozhodnutí začít obchodovat zemní plyn, ropu a její produkty za rubly bude mít celosvětově mnohem vážnější dopady než třeba nedávný hojně medializovaný rusko-gruzínský válečný konflikt. Nejprve ruský premiér Vladimir Putin řekl na konferenci v Soči, že „je trochu podivné, když prodáváme plyn například Bělorusku v dolarech“. A dodal, že napříště by zahraniční odběratelé ruské ropy a zemního plynu mohli platit svým dodavatelům v ruské měně. Gazprom by podle Russia Today na účtování v rublech některým svým zákazníkům mohl přejít již příští rok.
Za pár dnů pak přešlo Rusko od slov k činům a otevřelo palivovou burzu, kde se budou prodávat nafta, benzin a kerosin – a zřejmě i ropa - za rubly. Ruský ropný gigant Rosněfť ihned oznámil, že přes tuto burzu chce prodávat polovinu své produkce. Prezident Rosněfti Sergej Bogdančikov to komentoval slovy, že tak budou odstraněni prostředníci při obchodech s ropou a jejími produkty a tím dojde i ke snížení ceny. Řeči o burze jako prostředku pro snížení ceny relativně vzácné komodity jsou úsměvné a zjevně určené pro domácí auditorium. Od reality budou nakonec vzdáleny zhruba stejně, jako podobné řeči českých politiků při otevírání energetické burzy v Praze. Kam míří celá tato operace, označil přesněji Putin, když po otevření burzy řekl, že jde o první krok k ustavení rublu jako světové rezervní měny. V současnosti je světovou rezervní měnou americký dolar a jen to umožňuje USA žít s vysokým deficitem obchodní bilance a emitovat nové a nové bankovky. Pokud se plyn, ropa a její produkty přestanou obchodovat v dolarech, bude to jeden z významných signálů pro investory, že dolar je opravdu velmi riziková měna. A nejen dolary, ale i v dolarech vydávané dluhopisy začnou mít cenu tapetovacího papíru.
Rublová palivová burza má potenciál inspirovat i další významné producentské země, jako je třeba Venezuela. A v neposlední řadě podpoří Írán, který se od února o podobný krok snaží na své ropné burze na ostrově Kíš. Akce Moskvy je další ranou americkému dolaru, jenž bude nyní hledat dno stejně obtížně jako akcie bankovních ústavů a developerských firem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít