Poslední rána dolaru?

26. září 2008, 17:55 - Pavel Matocha
26. září 2008, 17:55

Ropa a zemní plyn

Rusko zasadilo minulý týden Americe mimořádně tvrdý a dobře mířený úder. Byť se o tom v českých médiích téměř nepíše, rozhodnutí začít obchodovat zemní plyn, ropu a její produkty za rubly bude mít celosvětově mnohem vážnější dopady než třeba nedávný hojně medializovaný rusko-gruzínský válečný konflikt. Nejprve ruský premiér Vladimir Putin řekl na konferenci v Soči, že „je trochu podivné, když prodáváme plyn například Bělorusku v dolarech“. A dodal, že napříště by zahraniční odběratelé ruské ropy a zemního plynu mohli platit svým dodavatelům v ruské měně. Gazprom by podle Russia Today na účtování v rublech některým svým zákazníkům mohl přejít již příští rok.
Za pár dnů pak přešlo Rusko od slov k činům a otevřelo palivovou burzu, kde se budou prodávat nafta, benzin a kerosin – a zřejmě i ropa - za rubly. Ruský ropný gigant Rosněfť ihned oznámil, že přes tuto burzu chce prodávat polovinu své produkce. Prezident Rosněfti Sergej Bogdančikov to komentoval slovy, že tak budou odstraněni prostředníci při obchodech s ropou a jejími produkty a tím dojde i ke snížení ceny. Řeči o burze jako prostředku pro snížení ceny relativně vzácné komodity jsou úsměvné a zjevně určené pro domácí auditorium. Od reality budou nakonec vzdáleny zhruba stejně, jako podobné řeči českých politiků při otevírání energetické burzy v Praze. Kam míří celá tato operace, označil přesněji Putin, když po otevření burzy řekl, že jde o první krok k ustavení rublu jako světové rezervní měny. V současnosti je světovou rezervní měnou americký dolar a jen to umožňuje USA žít s vysokým deficitem obchodní bilance a emitovat nové a nové bankovky. Pokud se plyn, ropa a její produkty přestanou obchodovat v dolarech, bude to jeden z významných signálů pro investory, že dolar je opravdu velmi riziková měna. A nejen dolary, ale i v dolarech vydávané dluhopisy začnou mít cenu tapetovacího papíru.
Rublová palivová burza má potenciál inspirovat i další významné producentské země, jako je třeba Venezuela. A v neposlední řadě podpoří Írán, který se od února o podobný krok snaží na své ropné burze na ostrově Kíš. Akce Moskvy je další ranou americkému dolaru, jenž bude nyní hledat dno stejně obtížně jako akcie bankovních ústavů a developerských firem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít