Poslední mohykán

23. května 2005, 00:00 - admin
23. května 2005, 00:00

Továrna v Dolním Němčí nedaleko Uherského Brodu jako jedna z posledních v České republice stále ještě vyrábí běžnou dámskou a pánskou vycházkovou obuv. V množství 330 tisíc párů ročně je produkuje 280 zaměstnanců. Potomci zakladatele obuvnického impéria koupili malinkou továrnu na Slovácku poté, co jim nebyly přiznány restituční nároky na bývalé Baťovy závody.

Kromě této jediné výrobny dostali zpět i část své maloobchodní sítě. Závod v Dolním Němčí patří také mezi poslední výrobní podniky firmy Baťa i v rámci Evropy.

Jednadevadesátiletý syn zakladatele firmy, Tomáš Baťa mladší, už několikrát řekl, že ztracených výrobních kapacit nelituje, protože zlínský Svit už nešlo zachránit (Profit č. 39/2004). Firma Baťa se kromě toho ve vyspělých zemích už dávno zaměřila jen na maloobchod. Dušan Kopiar, který řídí českou výrobní divizi firmy Baťa, se přesto nedomnívá, že by továrnu v Dolním Němčí držela z důvodu nějaké nostalgie: „Jsme pro mateřskou firmu dodavatelem, který je schopný rychle vyrobit úspěšný model.“ Továrna zůstala klasickou dílnou, v níž se boty vyrábějí od A až do Z. Připravuje nové modely, které začne vyrábět třeba v několika barevných variantách. „Říkají, že jsme něco jako laboratoř. Nový model jde na trh, kde se sleduje, která barva má u zákazníků největší úspěch,“ vysvětluje Dušan Kopiar.

Připouští, že i v Dolním Němčí v posledních letech objem výroby klesá. Důvodem je fakt, že továrna nevyrábí boty jen pro obchodní síť firmy Baťa, ale má v Česku i jiné odběratele. V poslední době jim ale dodává nerada. „Platební morálka se tady zhoršuje, takže se už pomalu bojím obchodovat s někým jiným než s mateřskou společností,“ říká Kopiar. Ještě před dvěma lety se počet párů obuvi vyrobených pro Baťu a pro jiné odběratele pohyboval v poměru 2:1. Dnes jsou dodávky do sítě Baťa v porovnání k ostatním odběratelům čtyřnásobné.

Továrna v Dolním Němčí patří rodině Tomáše Bati. V Česku je to jediný výrobní závod, který jí zbyl z bývalého impéria.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít