Poslední kotrmelec

06. prosince 2007, 19:50 - Hana Boříková
06. prosince 2007, 19:50

DPH a bytová výstavba

Evropská unie prodloužila Česku výjimku na uplatňování snížené sazby DPH u nové bytové výstavby až do roku 2010, a to bez rozdílu velikosti bytu či domu. Rezidence nad 120 metrů čtverečních a rodinné domy nad 350 metrů čtverečních přesto spadnou od příštího roku do devatenáctiprocentní sazby DPH. Vláda totiž bruselský verdikt nevyužije a hodlá uplatit „českou“ definici sociálního bydlení, podle které měla výjimka platit jen pro jednotky menší než zmiňovaných 120 a 350 metrů čtverečních.
„Česká republika letos přijala definitivní řešení v podobě mimořádně výhodné definice sociálního bydlení. Je mnohem výhodnější ponechat v právním řádu toto definitivní řešení, které je výhodné pro více než 90 procent obyvatel, než využít prodloužení výjimky, urychleně měnit legislativu a za dva roky opět obtížně hledat definitivu,“ řekl ČTK ministr financí Miroslav Kalousek. Pokud by vláda chtěla výjimku pro sníženou sazbu DPH využít, znamenalo by to změnu ve vládním reformním balíčku. V něm je totiž zahrnuta i platnost definice sociálního bydlení od 1. ledna 2008.
„Nepovažuji to za žádné neštěstí, jen mi to připadá jako neuvěřitelný Kocourkov. Celou dobu bojujeme za něco, co pak nechceme. Rozhodnutí vlády ale dopad na trh mít nebude,“ soudí Jiří Pácal, člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Developeři, kterým politici nebyli schopni více než rok nabídnout jasnou vizi DPH, přičemž změnili i definici sociálního bydlení, se většinou shodují, že je aktuální rozhodnutí kabinetu výjimku nevyužít nijak neohrozí.
„Nepředpokládáme, že zájem kupujících o byty nad 120 metrů a domů nad 350 metrů čtverečních výrazně poklesne kvůli zvýšení sazby DPH. Do kategorie sociálního bydlení se vejde 90 procent naší nabídky domů i bytů,“ říká Ondřej Šuch ze Skansky. Podobně mluví zástupce Sekyra Group Radek Polák : „Neočekáváme, že by změna DPH nějak zásadně nutila developery měnit skladbu nových bytů. Velkometrážní byty, které u nás činí necelých deset procent nabídky, budou i nadále součástí především nadstandardních projektů, kde pro klienty není cena tím rozhodujícícím kritériem.“ Bezstarostnými výroky ovšem nehýří největší tuzemský rezidenční developer - společnost Central Group – kterému již zřejmě došla se „škatulaty“ politiků trpělivost. „Rozhodnutí vlády znamená dle našeho názoru odklon od programových principů, které v této oblasti doposud zastávala. Pokud se takto razantně zdraží nové byty nad 120 metrů, vyvolá to indukovaný růst cen u podobně disponovaných starších bytů a to zpětně ovlivní cenovou hladinu bytů menších výměr jak starších, tak ve druhé fázi i nových. Celý trh tedy zpomalí, neboť jistá část potenciální klientely nebude mít dostatečné vysoké zdroje. Zpomalení trhu pak zpětně vyvolá vyšší náklady investorů spojené s delší obrátkou kapitálu,“ vysvětluje Miluše Netolická, obchodní ředitelka Central Group.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít