Poslední kapka Mirka Topolánka

30. března 2010, 02:00 - Libuše Frantová
30. března 2010, 02:00

Pověstnou poslední kapkou se stal pro předsedu ODS Mirka Topolánka neoficiální rozhovor před kamerou v časopise Lui. Určitě nebyl homofobní ani antisemitský, jak se snažila v nafouknuté bublině namluvit některá média a hlavně politici, kteří se chytají v předvolební kampani i mnohem menšího stébla.

Ale mohl urazit věřící, jichž není ani v ODS a mezi jejími příznivci málo, populárního premiéra Jana Fischera (i když spíš hodnocením jeho vládnutí než označením Žid, protože k židovství se sám hlásí), a možná i milovníky „knedla, vepřa, zela“. Proč Topolánkovi zlomilo vaz právě toto vyjádření, když – upřímně řečeno – některá v minulosti byla mnohem horší?

Důvodů je víc: jednak je Občanská demokratická strana před blízkými sněmovními volbami čím dál nervóznější ze skóre volebních preferencí, která této partaji nedávají nejen šance na vítězství, ale ani na vstup do sněmovny z dříve jasně volitelných míst, a tak každá další chyba v kampani se čím dál hůř odpouští. Navíc už bylo ve straně dost těch, které si předseda proti sobě dokázal poštvat. A co už se dá těžko prominout bývalému premiérovi a předsedovi Rady EU, i když už si na jeho úlety mnozí zvykli jako na český folklór, je jeho politická naivita. Pustit si „hubu na špacír“ před zapnutou kamerou a neznámými lidmi je známkou absolutního politického diletantismu i prosté lidské hlouposti.

Mirek Topolánek tak v politice pomalu končí. Odchází z pozice lídra strany i z čela jihomoravské kandidátky. Zůstává sice ještě předsedou ODS, ale ani této funkce už si nejspíš dlouho neužije. Může si za to sám, přesto je paradoxní, že prostořeký vůdce odchází, ale viníci drahé Opencard, lidé s podvodnými tituly nebo členové podporovaní kmotry a velrybáři na kandidátkách (a nejen ODS) zůstávají. Topolánek přece nebyl jediným důvodem, proč občanští demokraté ztratili důvěru mnoha svých voličů.

Je těžké předvídat, jestli se ODS povede ve volbách bez Topolánka lépe. Možná by to fungovalo, kdyby se ke změně odhodlali dřív. Nový lídr ODS ve volbách Petr Nečas teď na sebe bere nelehký úkol – dostat stranu zpátky do hry. I když je kultivovaný a zkušený diplomat, nebude jeho úloha snadná. Štafetový kolík přebírá těsně před cílem, kdy už má největší rival vítězství téměř v kapse. Ale na rozdíl od sportu mu tady mohou ještě pomoci diváci. Pokud je ovšem ještě na poslední chvíli dokáže přesvědčit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít