Poslanecké last minute pro rok 2009: daně stejné, pojištění nepatrně klesne

17. prosince 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
17. prosince 2008, 00:00

Vládní koalice ve sněmovně minulý týden prosadila návrh, jímž se ruší plánované snížení daní pro fyzické osoby.

Místo toho klesne sociální pojištění. Změny ovšem pocítí hlavně zaměstnanci.

Poslanci minulý týden posvětili návrh novely, podle níž daň z příjmů fyzických osob v příštím roce zůstane na stejné úrovni jako letos, tedy na 15 procentech. Stejné zůstanou i slevy na dani a příští rok tak budou činit 24 840 korun na osobu.

Podle dosud platného zákona schváleného v rámci vládních reforem měla daň z příjmů fyzických osob příští rok klesnout na 12,5 procenta, ovšem o osm tisíc korun měly být nižší i slevy. Nižší příjmové skupiny by tak na daních fakticky zaplatily více. Proto ministerstvo financí přišlo s touto novelou. Podle ministra financí Miroslava Kalouska jde o fiskálně šetrné řešení.

Místo daní pojistné

Aby vláda pro občany přece jen zajistila původně slibované nižší odvody, navrhla a poslanci na poslední chvíli schválili změny v oblasti sociálního pojištění. Příští rok by mělo klesnout jak zaměstnancům, tak osobám samostatně výdělečně činným o 1,5 procentního bodu. Ovšem podnikatelé, na rozdíl od zaměstnanců, toto snížení téměř nepocítí.

Nižší sazby pro zaměstnance se podařilo dosáhnout tím, že z ní „vypadlo“ 1,1 procenta placené na nemocenské pojištění a 0,4 procenta jdoucí na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnancům tak sazba pro výpočet pojistného od ledna příštího roku klesne ze 12,5 na 11 procent. Tato sazba přitom v sobě zahrnuje zdravotní i sociální pojištění. Od ledna bude oněch 11 procent součtem 4,5procentní sazby pro zdravotní a 6,5procentní sazby pro sociální pojištění. Poslanci rovněž diskutovali snížení pojistného, které platí zaměstnavatelé za zaměstnance. Dnes činí jeho sazba (sociální plus zdravotní) 35 procent z vyměřovacího základu, záměrem je snížit ji o půl až jeden procentní bod.

Jak to bude od ledna u osob samostatně výdělečně činných? Pojistné na sociální zabezpečení u OSVČ zahrnuje povinné platby na důchodové pojištění (sazba 28 procent) a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (1,6 procenta), a nepovinné platby na nemocenské pojištění (2,5 procenta). Z vyměřovacího základu, který pro OSVČ činí padesát procent čistých příjmů, tak podnikatel platí na sociální pojistné minimálně 29,6 procenta ze základu, pokud platí i nemocenské, tak 32,1 procenta. K tomu ještě zdravotní pojištění, jehož sazba činí 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Podtrženo sečteno, na pojistném platí osoby samostatně činné celkem 45,6 procenta z vyměřovacího základu.

A tato sazba se jim od Nového roku sníží rovněž o 1, 5 procentního bodu jako zaměstnancům. Vládní politici „ubrali“ 0,4 procentního bodu z příspěvku na politiku zaměstnanosti a 1,1 procentního bodu z nemocenského pojištění. Kdo si je neplatí, sazba pojistného mu tedy od Nového roku klesne pouze o 0,4 procentního bodu.

Senát a pak prezident

Novela nyní zamíří do Senátu a pokud ten ji schválí, dostane ji k podpisu prezident. I pokud se podaří, aby novela vyšla ve sbírce zákonů do 31. prosince, budou mít firmy zřejmě dost práce s tím, aby jejich mzdové účetní stačily do výpočtu lednových výplat zapracovat nové podmínky. Vládní koalici se návrh na snížení daní podařilo ve sněmovně protlačit jen těšně. Podpořilo ho 86 přítomných poslanců, což byl přesně potřebný počet. Rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který opakovaně prohlašoval, že návrh nepodpoří, se zdržel hlasování.

Poslanci nakonec minulý týden neschválili návrhy poslance ODS Michala Doktora, který chtěl osvobodit dividendy od daně z příjmů, a to již od příštího roku. Od roku 2010 také navrhoval snížit daň z příjmů právnických osob z plánovaných 17 na 15 procent. S tím souhlasil i ministr financí. Jakkoliv rozumím, že na to nebyly uzavřeny žádné politické dohody, já jsem tomuto návrhu nakloněn,“ řekl Kalousek. Tento návrh ale sněmovna také neschválila. Koalice ho ale podle Doktora předloží znovu. „Lze očekávat, a já to slibuji, že tento návrh zazní opakovaně,“ prohlásil Doktor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít