Poslanecké last minute pro rok 2009: daně stejné, pojištění nepatrně klesne

17. prosince 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
17. prosince 2008, 00:00

Vládní koalice ve sněmovně minulý týden prosadila návrh, jímž se ruší plánované snížení daní pro fyzické osoby.

Místo toho klesne sociální pojištění. Změny ovšem pocítí hlavně zaměstnanci.

Poslanci minulý týden posvětili návrh novely, podle níž daň z příjmů fyzických osob v příštím roce zůstane na stejné úrovni jako letos, tedy na 15 procentech. Stejné zůstanou i slevy na dani a příští rok tak budou činit 24 840 korun na osobu.

Podle dosud platného zákona schváleného v rámci vládních reforem měla daň z příjmů fyzických osob příští rok klesnout na 12,5 procenta, ovšem o osm tisíc korun měly být nižší i slevy. Nižší příjmové skupiny by tak na daních fakticky zaplatily více. Proto ministerstvo financí přišlo s touto novelou. Podle ministra financí Miroslava Kalouska jde o fiskálně šetrné řešení.

Místo daní pojistné

Aby vláda pro občany přece jen zajistila původně slibované nižší odvody, navrhla a poslanci na poslední chvíli schválili změny v oblasti sociálního pojištění. Příští rok by mělo klesnout jak zaměstnancům, tak osobám samostatně výdělečně činným o 1,5 procentního bodu. Ovšem podnikatelé, na rozdíl od zaměstnanců, toto snížení téměř nepocítí.

Nižší sazby pro zaměstnance se podařilo dosáhnout tím, že z ní „vypadlo“ 1,1 procenta placené na nemocenské pojištění a 0,4 procenta jdoucí na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnancům tak sazba pro výpočet pojistného od ledna příštího roku klesne ze 12,5 na 11 procent. Tato sazba přitom v sobě zahrnuje zdravotní i sociální pojištění. Od ledna bude oněch 11 procent součtem 4,5procentní sazby pro zdravotní a 6,5procentní sazby pro sociální pojištění. Poslanci rovněž diskutovali snížení pojistného, které platí zaměstnavatelé za zaměstnance. Dnes činí jeho sazba (sociální plus zdravotní) 35 procent z vyměřovacího základu, záměrem je snížit ji o půl až jeden procentní bod.

Jak to bude od ledna u osob samostatně výdělečně činných? Pojistné na sociální zabezpečení u OSVČ zahrnuje povinné platby na důchodové pojištění (sazba 28 procent) a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (1,6 procenta), a nepovinné platby na nemocenské pojištění (2,5 procenta). Z vyměřovacího základu, který pro OSVČ činí padesát procent čistých příjmů, tak podnikatel platí na sociální pojistné minimálně 29,6 procenta ze základu, pokud platí i nemocenské, tak 32,1 procenta. K tomu ještě zdravotní pojištění, jehož sazba činí 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Podtrženo sečteno, na pojistném platí osoby samostatně činné celkem 45,6 procenta z vyměřovacího základu.

A tato sazba se jim od Nového roku sníží rovněž o 1, 5 procentního bodu jako zaměstnancům. Vládní politici „ubrali“ 0,4 procentního bodu z příspěvku na politiku zaměstnanosti a 1,1 procentního bodu z nemocenského pojištění. Kdo si je neplatí, sazba pojistného mu tedy od Nového roku klesne pouze o 0,4 procentního bodu.

Senát a pak prezident

Novela nyní zamíří do Senátu a pokud ten ji schválí, dostane ji k podpisu prezident. I pokud se podaří, aby novela vyšla ve sbírce zákonů do 31. prosince, budou mít firmy zřejmě dost práce s tím, aby jejich mzdové účetní stačily do výpočtu lednových výplat zapracovat nové podmínky. Vládní koalici se návrh na snížení daní podařilo ve sněmovně protlačit jen těšně. Podpořilo ho 86 přítomných poslanců, což byl přesně potřebný počet. Rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který opakovaně prohlašoval, že návrh nepodpoří, se zdržel hlasování.

Poslanci nakonec minulý týden neschválili návrhy poslance ODS Michala Doktora, který chtěl osvobodit dividendy od daně z příjmů, a to již od příštího roku. Od roku 2010 také navrhoval snížit daň z příjmů právnických osob z plánovaných 17 na 15 procent. S tím souhlasil i ministr financí. Jakkoliv rozumím, že na to nebyly uzavřeny žádné politické dohody, já jsem tomuto návrhu nakloněn,“ řekl Kalousek. Tento návrh ale sněmovna také neschválila. Koalice ho ale podle Doktora předloží znovu. „Lze očekávat, a já to slibuji, že tento návrh zazní opakovaně,“ prohlásil Doktor.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít