Poslanec Karas tvrdí, že interrupce často podstupují podnikatelky

19. května 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
19. května 2003, 00:00

Ostrou vlnu nesouhlasu vzbudil nedávno avizovaný návrh poslanců Jana Kasala, Jiřího Karase (oba KDU-ČSL) a Petra Plevy (ODS) na postavení interrupcí mimo zákon. Profit o návrhu hovořil s Jiřím Karasem.* V minulém volebním období jste veřejně uvažoval o návrhu na zpřísnění podmínek pro vykonávání interrupcí.

Ostrou vlnu nesouhlasu vzbudil nedávno avizovaný návrh poslanců Jana Kasala, Jiřího Karase (oba KDU-ČSL) a Petra Plevy (ODS) na postavení interrupcí mimo zákon. Profit o návrhu hovořil s Jiřím Karasem.

* V minulém volebním období jste veřejně uvažoval o návrhu na zpřísnění podmínek pro vykonávání interrupcí. Nakonec jste jej nepředložil. Nyní s kolegy navrhujete úplný zákaz. Proč jste tolik přitvrdil?

Někteří politici mi řekli, že pouhé zpřísnění podpořit nemohou, protože pořád umožňuje zabití lidské bytosti, a že podpoří pouze návrh v té nejčistší podobě. Taková myšlenka mi nikdy nebyla cizí, a tak jsme s kolegy navrhli naprostý zákaz interrupcí, s výjimkou ohrožení života ženy či plodu.

* Nemyslíte si, že ve sněmovně by byl průchodnější váš prvně zamýšlený návrh?

Dosavadní interrupční zákon je pohanský a nepatří do tohoto století. Je zapotřebí, aby nebyl součástí našeho právního řádu. Jak se k návrhu postaví sněmovna, je už další věcí. Doufám, že postoupí alespoň do druhého čtení.

* Až pět let vězení pro lékaře, který vykoná interrupci, a rok pro toho, kdo ji ženě doporučí - to by byl vskutku velký zásah do českého právního řádu. Opravdu věříte ve všemocnost zákazů a trestů? Není lepší důkladná prevence?

Prevence sama o sobě nestačí. Musí jít ruku v ruce s restrikcí. Interrupcí u nás každým rokem ubývá i bez zákazu. Co by podle vás jejich počet ještě snížilo? Institut anonymního porodu - je zde spousta rodin, které by děti mít chtěly, ale nemohou.

* Co říkáte názorům, že žena má právo sama se rozhodnout, zda interrupci podstoupí, či nikoli?

Nikdo nebere ženě právo rozhodnout, co dítěti uvaří, co mu koupí, na jakou školu ho dá. Její povinností je však chránit život svého dítěte. Právo někoho zabít není žádným právem. Zvláště ne zabít někoho nevinného, kdo je plně odkázán na ochranu matky.

* Které ženy interrupce podstupují nejčastěji?

Až na výjimky k interrupcím nepřicházejí maminky ze sociálně slabších rodin, ale naopak dobře situované podnikatelky či manželky podnikatelů. Nelíbí se mi, že někteří odborníci z komerčních důvodů přemlouvají třeba trojnásobné matky, aby na interrupce šly. Interrupce jsou totiž velmi dobrý kšeft.

* V zemích, kde jsou interrupce zakázány, dochází k tomu, že je ženy provádějí tzv. podomácku. Není to nebezpečnější?

To nebezpečí je v porovnání s jiným relativní. Je snad bezpečnější mít na svědomí život dítěte, zabitého ve sterilním prostředí kliniky?

* S jakými reakcemi jste se po zveřejnění návrhu setkal?

S několika velice nenávistnými. Můj psací stůl je však také zavalen a elektronická pošta úplně přehlcena stovkami vysoce kvalifikovaných a souhlasných názorů. Převážně mi je píší ženy (z toho hodně mladých) a vysokoškoláci, včetně pedagogů. Úplně to změnilo mou představu o tom, kteří spoluobčané jsou pro naprostý zákaz potratů.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít