Poslanec Karas tvrdí, že interrupce často podstupují podnikatelky

19. května 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
19. května 2003, 00:00

Ostrou vlnu nesouhlasu vzbudil nedávno avizovaný návrh poslanců Jana Kasala, Jiřího Karase (oba KDU-ČSL) a Petra Plevy (ODS) na postavení interrupcí mimo zákon. Profit o návrhu hovořil s Jiřím Karasem.* V minulém volebním období jste veřejně uvažoval o návrhu na zpřísnění podmínek pro vykonávání interrupcí.

Ostrou vlnu nesouhlasu vzbudil nedávno avizovaný návrh poslanců Jana Kasala, Jiřího Karase (oba KDU-ČSL) a Petra Plevy (ODS) na postavení interrupcí mimo zákon. Profit o návrhu hovořil s Jiřím Karasem.

* V minulém volebním období jste veřejně uvažoval o návrhu na zpřísnění podmínek pro vykonávání interrupcí. Nakonec jste jej nepředložil. Nyní s kolegy navrhujete úplný zákaz. Proč jste tolik přitvrdil?

Někteří politici mi řekli, že pouhé zpřísnění podpořit nemohou, protože pořád umožňuje zabití lidské bytosti, a že podpoří pouze návrh v té nejčistší podobě. Taková myšlenka mi nikdy nebyla cizí, a tak jsme s kolegy navrhli naprostý zákaz interrupcí, s výjimkou ohrožení života ženy či plodu.

* Nemyslíte si, že ve sněmovně by byl průchodnější váš prvně zamýšlený návrh?

Dosavadní interrupční zákon je pohanský a nepatří do tohoto století. Je zapotřebí, aby nebyl součástí našeho právního řádu. Jak se k návrhu postaví sněmovna, je už další věcí. Doufám, že postoupí alespoň do druhého čtení.

* Až pět let vězení pro lékaře, který vykoná interrupci, a rok pro toho, kdo ji ženě doporučí - to by byl vskutku velký zásah do českého právního řádu. Opravdu věříte ve všemocnost zákazů a trestů? Není lepší důkladná prevence?

Prevence sama o sobě nestačí. Musí jít ruku v ruce s restrikcí. Interrupcí u nás každým rokem ubývá i bez zákazu. Co by podle vás jejich počet ještě snížilo? Institut anonymního porodu - je zde spousta rodin, které by děti mít chtěly, ale nemohou.

* Co říkáte názorům, že žena má právo sama se rozhodnout, zda interrupci podstoupí, či nikoli?

Nikdo nebere ženě právo rozhodnout, co dítěti uvaří, co mu koupí, na jakou školu ho dá. Její povinností je však chránit život svého dítěte. Právo někoho zabít není žádným právem. Zvláště ne zabít někoho nevinného, kdo je plně odkázán na ochranu matky.

* Které ženy interrupce podstupují nejčastěji?

Až na výjimky k interrupcím nepřicházejí maminky ze sociálně slabších rodin, ale naopak dobře situované podnikatelky či manželky podnikatelů. Nelíbí se mi, že někteří odborníci z komerčních důvodů přemlouvají třeba trojnásobné matky, aby na interrupce šly. Interrupce jsou totiž velmi dobrý kšeft.

* V zemích, kde jsou interrupce zakázány, dochází k tomu, že je ženy provádějí tzv. podomácku. Není to nebezpečnější?

To nebezpečí je v porovnání s jiným relativní. Je snad bezpečnější mít na svědomí život dítěte, zabitého ve sterilním prostředí kliniky?

* S jakými reakcemi jste se po zveřejnění návrhu setkal?

S několika velice nenávistnými. Můj psací stůl je však také zavalen a elektronická pošta úplně přehlcena stovkami vysoce kvalifikovaných a souhlasných názorů. Převážně mi je píší ženy (z toho hodně mladých) a vysokoškoláci, včetně pedagogů. Úplně to změnilo mou představu o tom, kteří spoluobčané jsou pro naprostý zákaz potratů.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít