Poslanci, ukončete to trápení!

15. srpna 2005, 00:00 - ERICH HANDL
15. srpna 2005, 00:00

ÚČTENKOVÁ KAUZA Další týden žili podnikatelé v nejistotě - mají, nebo nemají vydávat zákazníkům účtenky bez vyžádání? Zákon platí, vláda jej chce zrušit, ale zatím nikdo nebyl schopen říci, zda se bude vydávání paragonů kontrolovat. Snad tento týden rozhodne parlament.

ÚČTENKOVÁ KAUZA Další týden žili podnikatelé v nejistotě - mají, nebo nemají vydávat zákazníkům účtenky bez vyžádání? Zákon platí, vláda jej chce zrušit, ale zatím nikdo nebyl schopen říci, zda se bude vydávání paragonů kontrolovat. Snad tento týden rozhodne parlament.

Řešit účtenkovou kauzu se zatím nikomu nechtělo, všichni čekají na tento týden. Mohl by totiž přinést zásadní rozhodnutí. V úterý by se měl záležitostí zabývat parlament, ve středu vláda. Obě instituce budou, pokud na to dojde, projednávat návrh, který podali senátoři před čtrnácti dny. Podle něj by se měla povinnost podnikatelů vydávat účtenky k nákupům nad 50 korun definitivně zrušit.

Poslanci slíbili o předloze hlasovat již nyní 16. srpna na první poprázdninové schůzi, takže existuje reálná šance, že do konce prázdnin budou příslušná ustanovení novely živnostenského zákona smetena ze stolu. Pikanterie věci spočívá ve faktu, že paragonovou povinnost chce zrušit i sama vláda, která ji prosadila. Alespoň to veřejně přislíbil premiér Jiří Paroubek, s tím že příslušný návrh podá až na podzim.

PŮJDE TO S VAGONY

Senátoři v zájmu urychlení navrhli zrušující ustanovení doplnit k zákonu o státní záruce za úvěr pro České dráhy. Některým senátorům to ale dost vadilo. „Nenajdeme žádný společný jmenovatel těchto dvou norem,“ prohlásil například Jiří Stodůlka (KDU-ČSL). Připomněl, že Senát takový postup zvolil poprvé za dobu své existence. „Tato cesta je cestou do pekel. Bouráme tady teorie tvorby práva,“ řekl. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) ale zdůraznil, že senátoři svým rozhodnutím chtějí ochránit občany před hloupostí. „Chceme pomoci živnostníkům a lidem, které ta poukázka při nákupu jedné krabičky cigaret nezajímá,“ řekl.

Způsob přijetí předlohy kritizoval také senátor Martin Mejstřík. „Stahujeme horní komoru na úroveň, kde jsme nikdy nechtěli být,“ řekl v rozpravě. Ministr dopravy a senátor Milan Šimonovský (KDU-ČSL) řekl, že doplnění zákona o problematiku účtenek je podle jeho názoru v souladu s ústavou. „Je to věc spíše praktická než ideová. Neřešit ji v nejbližším možném termínu je schovávání hlavy do písku před problémy,“ podotkl Šimonovský ke svým kolegům. ODS, která doplnění zákona navrhla, mu prý za jeho postoj místo v příští vládě nenabídla.

CO DĚLAT DO ZÁŘÍ I kdyby se poslancům podařilo ukončit účtenkové martyrium už od září, pořád není jasné, jak se mají podnikatelé chovat v mezidobí. „Zákon platí, kdekdo teď může konkurenta zničit tím, že si od něj koupí třeba cigarety a nevydání účtenky půjde nahlásit úřadům. Pokuta totiž dosahuje až půl milionu korun,“ řekl Profitu předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Bedřich Danda. Náš časopis společně se Sdružením proto zaslal na konci července otevřený dopis ministru průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi, jehož úřad je nadřízeným orgánem živnostenských úřadů. Požádali jsme ho, aby vydal jasný metodický pokyn, zda úřady mají, či nemají podnikatele kontrolovat. Ani po dvou týdnech jsme se ale nedočkali jasné odpovědi. Milan Urban z dovolené vzkázal, že den po ukončení své dovolené podpoří požadavek Senátu. „Pokud bude na srpnové schůzi Poslanecké sněmovny projednáván senátní návrh na zrušení povinnosti vydávat účtenky, pan ministr jej podpoří,“ sdělil nám tiskový odbor ministerstva průmyslu a obchodu. Ministr ale nemůže ve sněmovně podat návrh sám, neboť není poslanec. Mohl by návrh na zrušení sporného paragrafu předložit vládě k projednání, a ta pak sněmovně, tento postup by ale byl zdlouhavý a zrušení povinného vydávání účtenek by trvalo dva tři měsíce. Odpověď na otevřený dopis našeho týdeníku, který jsme jeho úřadu předali 29. července, chce prý ministr zaslat až tento týden. VYJDE DRUHÝ POKUS?

Povinnost vydat tištěnou nebo ručně psanou stvrzenku mají všichni podnikatelé od 1. července letošního roku. V tichosti se dostala do novely zákona o živnostenském podnikání a podle živnostníků tím výrazně zkomplikovala jejich podnikání. Odstranit povinnost vydávat účtenky se již při sněmovním projednávání zákona o úvěru pro České dráhy pokusili počátkem července však poslanci ODS. Ve sněmovně ale tehdy nezískali pro svůj záměr patřičnou podporu. Tento týden se ale zdá, že by záměr mohl nalézt podporu napříč politickým spektrem.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít