Poslanci se bojí výprodeje půdy

08. března 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
08. března 2004, 00:00

HROZÍCÍMU VÝPRODEJI PŮDY SE VLÁDA POKUSILA ZABRÁNIT NOVELOU DEVIZOVÉHO ZÁKONA, KTEROU NYNÍ SCHVÁLILI POSLANCI. PODLE MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ I ODBORNÍKŮ JSOU ALE OMEZENÍ ZBYTEČNÁ.

HROZÍCÍMU VÝPRODEJI PŮDY SE VLÁDA POKUSILA ZABRÁNIT NOVELOU DEVIZOVÉHO ZÁKONA, KTEROU NYNÍ SCHVÁLILI POSLANCI. PODLE MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ I ODBORNÍKŮ JSOU ALE OMEZENÍ ZBYTEČNÁ.

Novela stanoví, že si občan EU bude moci koupit zemědělskou půdu v ČR pouze v případě, že bude registrován v seznamu zemědělců a zemědělských podnikatelů a bude mít v ČR alespoň tři roky trvalý pobyt. To ale podle stínového ministra zemědělství Jiřího Papeže (ODS) stačit nebude. „Podmínka tříletého trvalého pobytu je v rozporu se smlouvou o přistoupení ČR k EU. Tato smlouva je přitom nadřazena národním předpisům,“ říká. Vládou vyjednané sedmileté přechodné období je podle něj do značné míry formální, protože nákup půdy je otevřen zahraničním soukromě hospodařícím rolníkům. Cílem poslanců byla hlavně ochrana českých zemědělců před tím, aby jim pozemky nevykoupili zpravidla kapitálově silnější zahraniční zájemci. Rolníci totiž v tuzemsku z 90 procent hospodaří na půdě pronajaté. Sedmileté přechodné období jim má dát čas půdu v co největší míře nakoupit.

CIZINCI MOHLI KUPOVAT I DOSUD Ministerstvo zemědělství se výprodeje české půdy neobává. „Přístup zahraničních zájemců o půdu ztěžuje řada podmínek, jako je požadavek na zemědělskou praxi či vzdělání. Tyto podmínky by měly zabránit spekulativním nákupům půdy,“ domnívá se vedoucí odboru komunikace tohoto rezortu Pavel Kovář. Předseda sněmovního zemědělského výboru Svatopluk Skopal (ČSSD) připomíná, že čeští zemědělci nejsou ani dnes stoprocentně chráněni před spekulativním kapitálem. Půdu totiž už nyní mohou nakupovat právnické osoby, a ty může založit i cizinec. NEMOVITOSTI NA PĚT LET

Novela devizového zákona také upravuje možnost nákupu nemovitostí cizinci. Zřejmě ještě pět let po vstupu ČR do EU nebudou moci v Česku vlastnit nemovitosti. Tento zákaz se týká i společností, které v ČR nemají své sídlo nebo alespoň zastoupení. Podle realitního makléře Václava Vyskočila je však omezení cizinců při nákupu nemovitostí celkem zbytečné. „Lze ho velmi snadno obejít založením právnické osoby se sídlem na území ČR,“ upozorňuje. Dodal, že podle jeho zkušeností je podobná praxe naprosto běžná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít