Poslanci se bojí výprodeje půdy

08. března 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
08. března 2004, 00:00

HROZÍCÍMU VÝPRODEJI PŮDY SE VLÁDA POKUSILA ZABRÁNIT NOVELOU DEVIZOVÉHO ZÁKONA, KTEROU NYNÍ SCHVÁLILI POSLANCI. PODLE MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ I ODBORNÍKŮ JSOU ALE OMEZENÍ ZBYTEČNÁ.

HROZÍCÍMU VÝPRODEJI PŮDY SE VLÁDA POKUSILA ZABRÁNIT NOVELOU DEVIZOVÉHO ZÁKONA, KTEROU NYNÍ SCHVÁLILI POSLANCI. PODLE MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ I ODBORNÍKŮ JSOU ALE OMEZENÍ ZBYTEČNÁ.

Novela stanoví, že si občan EU bude moci koupit zemědělskou půdu v ČR pouze v případě, že bude registrován v seznamu zemědělců a zemědělských podnikatelů a bude mít v ČR alespoň tři roky trvalý pobyt. To ale podle stínového ministra zemědělství Jiřího Papeže (ODS) stačit nebude. „Podmínka tříletého trvalého pobytu je v rozporu se smlouvou o přistoupení ČR k EU. Tato smlouva je přitom nadřazena národním předpisům,“ říká. Vládou vyjednané sedmileté přechodné období je podle něj do značné míry formální, protože nákup půdy je otevřen zahraničním soukromě hospodařícím rolníkům. Cílem poslanců byla hlavně ochrana českých zemědělců před tím, aby jim pozemky nevykoupili zpravidla kapitálově silnější zahraniční zájemci. Rolníci totiž v tuzemsku z 90 procent hospodaří na půdě pronajaté. Sedmileté přechodné období jim má dát čas půdu v co největší míře nakoupit.

CIZINCI MOHLI KUPOVAT I DOSUD Ministerstvo zemědělství se výprodeje české půdy neobává. „Přístup zahraničních zájemců o půdu ztěžuje řada podmínek, jako je požadavek na zemědělskou praxi či vzdělání. Tyto podmínky by měly zabránit spekulativním nákupům půdy,“ domnívá se vedoucí odboru komunikace tohoto rezortu Pavel Kovář. Předseda sněmovního zemědělského výboru Svatopluk Skopal (ČSSD) připomíná, že čeští zemědělci nejsou ani dnes stoprocentně chráněni před spekulativním kapitálem. Půdu totiž už nyní mohou nakupovat právnické osoby, a ty může založit i cizinec. NEMOVITOSTI NA PĚT LET

Novela devizového zákona také upravuje možnost nákupu nemovitostí cizinci. Zřejmě ještě pět let po vstupu ČR do EU nebudou moci v Česku vlastnit nemovitosti. Tento zákaz se týká i společností, které v ČR nemají své sídlo nebo alespoň zastoupení. Podle realitního makléře Václava Vyskočila je však omezení cizinců při nákupu nemovitostí celkem zbytečné. „Lze ho velmi snadno obejít založením právnické osoby se sídlem na území ČR,“ upozorňuje. Dodal, že podle jeho zkušeností je podobná praxe naprosto běžná.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít