Poslanci schválili změny v dani z příjmu

08. listopadu 2004, 00:00 - (eha, dr,ts)
08. listopadu 2004, 00:00

Rodiny dostanou úlevy Poslanecká sněmovna v pátek schválila podstatné úpravy zákona o dani zpříjmu. Základní změnou je společné zdanění manželů a daňový odpočet šest tisíc korun za každé dítě. Společné zdanění bude výhodné pro rodiny, kde je velký rozdíl mezi příjmy obou manželů.

Rodiny dostanou úlevy

Poslanecká sněmovna v pátek schválila podstatné úpravy zákona o dani zpříjmu. Základní změnou je společné zdanění manželů a daňový odpočet šest tisíc korun za každé dítě. Společné zdanění bude výhodné pro rodiny, kde je velký rozdíl mezi příjmy obou manželů. Jejich mzdy se zprůměrují a zdaní se nižší sazbou. Tuto možnost však mohou manželé uplatnit až v roce 2006. Díky úlevě na dítě ušetří nejvíce chudší rodiny s více dětmi. Pokud totiž kvůli nízké mzdě zaplatí tak nízké daně, že úlevy ani nevyčerpají, finanční úřad jim zpětně doplatí až 30 tisíc korun. Ministerstvo financí předpokládá, že díky novele o daních z příjmu ušetří poplatníci příští rok na daních víc než tři a půl miliardy korun.

Odpisy budou rychlejší

Od příštího roku se také zrychlí odpisy některého majetku firem. Týká se to například počítačů a automobilů. Parlament schválil také podporu výzkumu a vývoje. Náklady na tyto položky bude možné stoprocentně odečíst od základu daně. Podnikatelé tato opatření, zejména zrychlení odpisů, vítají. „Zrychlení odpisové doby umožní firmám rychlejší obměnu technologického vybavení, podpoří inovační procesy a částečně může přispět i ke zlepšení jejich konkurenceschopnosti,“ řekl prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Upozornil také na to, že podnikatelé by preferovali přímé snížení daní, které by bylo jednodušší a průhlednější pro ně i pro zahraniční investory. „T i se řídí především daňovou zátěží, mnohdy bez hlubších analýz dalších možných úlev pro podnikatele,“ podotkl Drábek. Podle daňové poradkyně Evy Hánové nejde při odpisech o snížení daně, ale vlastně jen o jiné rozložení v čase. „Pokud nebude poplatník ihned po odpisu majetku kupovat jiný, znamená to pouze, že si sníží daňový základ hned a neodkládá to do budoucna.“ Příkladem je nákup počítače za 50 tisíc korun. Za tři roky si podle současné podoby zákona živnostník odepíše 43 750 korun, podle nové úpravy celých 50 tisíc. Rozdíl činí 6250 korun, což dělá při zdanění 28 % úsporu 1750 korun za tři roky.

Vyšší limit pro nákup auta

Mezi změny patří i zvýšení finančního limitu pro nákup auta, které si podnikatelé budou moci promítnout do svých nákladů. Dosavadní hranici 900 tisíc korun sněmovna zvýšila na návrh lidovce Miroslava Kalouska na 1,5 milionu korun. Současný často diskutovaný limit byl zaveden na začátku loňského roku, kdy poslanci chtěli zamezit, aby si podnikatelé zahrnovali do nákladů drahá auta typu Volvo, Audi či Mercedes-Benz. Dovozci na to zareagovali po svém - zlevnili vozy, často tak, že řadu prvků výbavy vyjmuli z celkové kupní ceny. Například limuzína Audi A 4 loni náhle zlevnila v některých verzích až o jednapadesát tisíc korun a tím se vešla do limitu 900 tisíc korun. Nyní budou muset prodejci svoji politiku opět změnit.

PŘÍKLADY ÚSPOR RODINY

Měsíční Počet Roční úspora příjem dětí na daních

Manžel 18 000 Manželka 12 000 2 3315 Kč

Manžel 16 000 Manželka 16 000 3 5460 Kč

Manžel 16 000 Manželka V domácnosti 3 12 195 Kč

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

  • Rekola mění dopravu v českých městech

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít